Clicks938

Kto si ešte nekopol do Kuffu, prihláste sa u súdruha Žinčicu

Anton Čulen
94
Marian Kuffa je kazateľom podobenstiev. Každé podobenstvo vyvolá prirodzene zo svojej podstaty diskusiu. Tá nie je zlá. Žiadať od podobenstva presnosť, je ako žiadať od Van Gogha fotografiu slnečnice…More
Marian Kuffa je kazateľom podobenstiev. Každé podobenstvo vyvolá prirodzene zo svojej podstaty diskusiu. Tá nie je zlá.

Žiadať od podobenstva presnosť, je ako žiadať od Van Gogha fotografiu slnečnice. V princípe upozorňuje na to, čomu by sme sa mali vyhnúť. Čo nemôžeme „rešpektovať“ pri dosahovaní dobrých cieľov. Teší ma, že aj organizátori piatkových pochodov, ktorí majú politické ciele, reagujú na tieto výhrady a že sa dištancujú od nenávistných a prízemných plagátov a výrokov. Ono je to naozaj ťažké vo veľkom dave udržať emócie a lásku. Hnev však má úlohu informovať, nie ponižovať a ničiť. Keď ničí, zabíja. Tak som to pochopil ja.

Postoj dennikn.sk/…/znami-slovenski… priniesli reakcie viacerých kresťanov, ktorí kritizovali Mariana Kuffu za jeho spomenutie piatkových protestných zhromaždení a výhrad k nim.

Pripomeniem aj tie časti Kuffovho podobenstva, ktoré kritici necitujú: „Aj na pochode za slušné Slovensko sú dobrí ľudia.“ Osobne dodám, že takých ľudí vidím aj medzi organizátormi – napríklad o Veronike Brunckovej môžem povedať len to najlepšie. Obdivujem jej láskavú a otvorenú povahu, jej ochotu podieľať sa na dobrých veciach, a to hovorím z osobnej skúsenosti s inými projektami.

Samozrejme, keď sa Vám iní z organizátorov, či rečníkov vyhrážali a nazývali Vás b—-ntami z Tvrdošína, ktorí mlátia svoje ženy (Havran), zverejňujú o nás roky negatívne články (Prostredník) určite rozmýšľate, čo tým myslia, keď hovoria „slušnosť“.

alianciazanedelu.sk/archiv/1406
Mnohí nezabudnú pochváliť dielo Kuffu, ktoré mu Boh dal síl urobiť, ale potom v kritike skĺznu späť do svojho zabehnutého obmedzeného politického videnia sveta. Marian Kuffa povedal: „Ježiš nebol politický mesiáš. Ľudia však čakali politického mesiáša.“ Dostali Ježiša a ohrnuli nos.

Neohŕňajú teraz nos mnohí kresťania nad ružencom a Máriou? Nad jednoduchou zbožnosťou a vytrvalosťou vo viere. Nie? Koľkí boli na piatkových modlitbových pochodoch? Praktické odmietnutie sa prejavuje rovnako ako v podobenstve, v ktorom boli mnohí pozvaní na svadbu. Koľkí prišli? Nájdi si aj desať dôvodov. Faktom ostáva, že si neprišiel. Možno práve preto, lebo tvoj rebríček hodnôt nemá správne poradie.

slovenskydohovorzarodinu.sk/kto-si-este-nek…
Jožko Majchrák píše, že Kuffa vníma všetko cez prizmu kultúrnej vojny. Myslím, že je to hlbšie. Kuffa vníma ľudí a ich postoje cez boj Boha a diabla o dušu človeka, ide až za smrť. Vysvetlím. Ak Vás niekto okradne je to zlé. Ak Vás manžel/ka podvedie je to zlé. Ak niekto duševne zmrzačí moje deti pornom, sexuálnym tréningom alebo ich povzbudzuje, že si môžu zmeniť pohlavie, či rod, je to zlé. Podľa toho, čo považujete za najhoršie sa líši Váš rebríček hodnôt. Podľa skutočného, nie fiktívneho poradia hodnôt vo vašom rebríčku si vyberáte svoje vlastné boje a energiu, ktorú do nich vkladáte.

Jožko Majchrák píše, že existuje veľa vecí (fungujúce súdy, polícia), na ktorých sa s liberálnymi progresivistami zhodneme. Na veciach, ktoré pomenoval sa však zhodneme nielen s nimi, ale aj s voličmi Smeru a ostatných strán. Diabol je ukrytý v detailoch. Protesty si dali za cieľ pád vlády a predčasné voľby, či naposledy dôveryhodnú vládu. Ciele legitímne, politické a tiež procesné a subjektívne. Rovnako je legitímna otázka, čo potom? Fungujúce súdy si inak predstavuje Lucia Žitňanská a inak napríklad Vladimír Palko (ja osobne sa stotožňujem s víziou Vladimíra Palka, že súdy nemajú oprávnenie v Ústave či zákonoch nachádzať nové práva, ale majú prihliadať na význam, ktorý mal ten, kto ich prijímal. Zmeny Ústavy sa majú diať v parlamente.) Po páde vlády prirodzene končí obdobie „sľúbili sme si lásku“ z protestov.

Rozdajte pomyselné šípky LGBTI aktivistom, potratárskym organizáciám a kresťanom a povedzte im, že majú hodiť šípku do terča „slušné Slovensko“. Nájdete šípky v rovnakom terči? Bojím sa, že nie. Ostane tu preto jedno veľké riziko. Kresťanom sa vyčíta spájanie sa s pravicovými extrémistami. Nebude sa nám v budúcnosti rovnako vyčítať spájanie sa s ľavicovými extrémistami? Osobne by som nechcel byť nikdy v jednom zozname s organizáciami, ktoré presadzujú zabíjanie nenarodených detí ako právo.

Marian Kuffa povedal: Nechceme posúvať politické spektrum doľava, alebo doprava, ale všetkých hore k Bohu.

Mnohí kresťania sú frustrovaní z politickej scény. Čo môžeme v tejto situácii ako kresťania urobiť? Vráťme sa k diskusii o konkrétnych veciach a staneme sa soľou zeme a svetlom sveta. Ako kresťania predstavme spoločnosti svoj rebríček hodnôt zostavený od najdôležitejšieho po najmenej dôležité a potom sa môžeme baviť aj o tom, ako si predstavujeme prácu sudcu a jeho limity. Je tridsiate výročie Sviečkovej manifestácie, jednej z najvýznamnejších udalostí minulého storočia na Slovensku. Páči sa mi praktickosť kresťanov v 1988 roku a inšpirovali sme sa nimi. Po tridsiatich rokoch odovzdáme novej vláde nové požiadavky, ktoré presadzujú dobro pre katolíkov, kresťanov a celú spoločnosť. Výzvu môžete podpísať aj vy.

Otec biskup Haľko spomenul na včerajšom zhromaždení Za život v Bratislave zaujímavú vec. Málokto vie, že v čase modlitby ruženca na sviečkovej manifestácii v roku 1988 sa modlili celý čas ľudia na Kalvárii v Bratislave pri lurdskej jaskyni za demonštrujúcich. Demonštrujúci a modliaci sa mali stálu modlitbovú podporu na tomto mieste pri Márii. Veríme, že Boh ani nám hriešnikom neodmieta prosby, ktoré nám slúžia na dobro. O to skôr neodmietne prosby Márie svojej matky. Verím, že túto krajinu spoločne posunieme ku skutočnej láske a spravodlivosti.

Anton Chromík

PS: Akcie vyvolali však aj celkom zaujímavé reakcie. Vladimír Palko priniesol ako vždy brilantnú úvahu na polemiku a úsmevný literárny počin Juraja Macka presiahol konkrétnu tému a mal by sa dobre čítať aj po rokoch. Autorovi odporúčam zmeniť meno hlavného antihrdinu a napísať knihu v štýle C. S. Lewisa. Má na to. Nech mu to Jožko Majchrák odpustí.

slovenskydohovorzarodinu.sk/kto-si-este-nek…
dyk likes this.
Samson1
Jánošík je mike 84. No Zajímavé čtení a video o Rusku, chtělo by přeložit: aeronet.cz/…/video-reziser-k…
Ferdimir
konečně má Slovensko svého "Jana Křtitele! " :-)
Peter(skala)
poli75 pred 41 minútami
Peter(skala) ale to nebolo v mediach. On to nehovoril v minutovej reportaži pre tv markiza alebo joj, on to hovoril bežnym ludom, katolikom na nieakych prednaškach a besedach, tak ako to mali ti ludia pochopit? Ja tiež verim a dufam, že ked sa niekto nemal ako dozvediet o Bohu , o Ježišovi a žil niekde v džungli a umrel, nemyslim si že ho Boh zatrati, lebo on nepoznal …More
poli75 pred 41 minútami
Peter(skala) ale to nebolo v mediach. On to nehovoril v minutovej reportaži pre tv markiza alebo joj, on to hovoril bežnym ludom, katolikom na nieakych prednaškach a besedach, tak ako to mali ti ludia pochopit? Ja tiež verim a dufam, že ked sa niekto nemal ako dozvediet o Bohu , o Ježišovi a žil niekde v džungli a umrel, nemyslim si že ho Boh zatrati, lebo on nepoznal zakon, a kde nie je zakon , nemože byt ani sud. Ale v dnešnej dobre internetu, celosvetoveho hlasania evanjelia si toto dovoli povedat katolicky knaz? Možu to video vidiet aj ateisti, ludia zabludili vyznavajuci sekty a povedia si, parada, ved som uprimny tak pojdem do neba.

spomenul som si pri tých slovách, ako ludia zvyknu použivať nesprávne zaužíané frázy: "uprimne som mu vynadal"

nepovedia, že "otvorene som mu povedal, čo si o nom myslím, aj vynadal" ale "uprimne, čo na srdci, to na jazyku"

ludia to zvyknu mať z TV, kde "uprimnosť" pre nich má iný význam resp. nepoznaju hlbku toho slova a to podobne ako so slovom: "poznanie"

Bežne svetsky zmýšľajuci ludia si pod pojmom: "poznanie" predstavuju intelektualne vedomosti, ale v skutočnosti ide o "skusenosti-vzťah medzi osobami"

Aj uprimnosť, to nie je len otvorene povedať hriešnikovi, aku chybu robí, ale skôr pravdovravnosť a to v správnej chvili a na správnom mieste. Netreba si to mýliť s vyhrknutím spršku nadávok za hriechy, ktore spáchal.

.......a ked niekto si mysli, že "uprimne sa chce dostať do Neba" alebo že "uprimne verí" aj ked pred smrťou nechce olutovať ťažke hriechy, tak sa poriadne mýli.

Najlepšie (najhoršie) ked sa vyjadruju k nebeskej kráse ako o čarovnej rozprávke

Vôbec nemaju hanby ani bázne pred Bohom, ked ti povedia, že v Nebi musí byť čarovne krasne ako na čarovne Vianoce

Lenže tu neide len o slovičkárenie, pretože kto vedome nelutuje taketo vyjadrovanie sa, tak platí, že zplnosti srdca hovoria usta a kde je jeho srdce, tam je jeho Domov - ten však nemusí byť v Nebesiach, ked si zamieňa Peklo s Nebom.
poli75
Peter(skala) ale to nebolo v mediach. On to nehovoril v minutovej reportaži pre tv markiza alebo joj, on to hovoril bežnym ludom, katolikom na nieakych prednaškach a besedach, tak ako to mali ti ludia pochopit? Ja tiež verim a dufam, že ked sa niekto nemal ako dozvediet o Bohu , o Ježišovi a žil niekde v džungli a umrel, nemyslim si že ho Boh zatrati, lebo on nepoznal zakon, a kde nie je zakon , …More
Peter(skala) ale to nebolo v mediach. On to nehovoril v minutovej reportaži pre tv markiza alebo joj, on to hovoril bežnym ludom, katolikom na nieakych prednaškach a besedach, tak ako to mali ti ludia pochopit? Ja tiež verim a dufam, že ked sa niekto nemal ako dozvediet o Bohu , o Ježišovi a žil niekde v džungli a umrel, nemyslim si že ho Boh zatrati, lebo on nepoznal zakon, a kde nie je zakon , nemože byt ani sud. Ale v dnešnej dobre internetu, celosvetoveho hlasania evanjelia si toto dovoli povedat katolicky knaz? Možu to video vidiet aj ateisti, ludia zabludili vyznavajuci sekty a povedia si, parada, ved som uprimny tak pojdem do neba. Alebo katolici to takto pochopia, čo aj pochopili, a budu sa niekde v škole, v praci bavit o spase s priatelmi nekatolikmi, tak budu mat aspon kuffu ako vyhovorku že nech su uprimny a to stači lebo knaz povedal. Neviem neviem čo toto povedie k spase nas aj inych duši.
zigmund likes this.
Peter(skala)
poli75 pred 6 minútami
Kto si ešte nekopol do Kuffu, prihláste sa u súdruha Žinčicu
www.youtube.com/watch , presne tak ako tu pišu mnohi, aj ja si važim otca Kuffu a všetko čo robi pre narkomanov, kriminalnikov a bezdomovcov. Je to velky skutok lasky a nie vela ludi to dokaže robit. Ale že hlasa niektore bludy, resp.hlasal, s tym ako katolici nemožeme suhlasit. Neviem či to je z jeho hlavy, …More
poli75 pred 6 minútami
Kto si ešte nekopol do Kuffu, prihláste sa u súdruha Žinčicu
www.youtube.com/watch , presne tak ako tu pišu mnohi, aj ja si važim otca Kuffu a všetko čo robi pre narkomanov, kriminalnikov a bezdomovcov. Je to velky skutok lasky a nie vela ludi to dokaže robit. Ale že hlasa niektore bludy, resp.hlasal, s tym ako katolici nemožeme suhlasit. Neviem či to je z jeho hlavy, či to proste prešpekuloval alebo ich tak učia v seminari, ale ja nechapem ako laik, ako može tvrdit že uprimny moslim dojde do neba, uprimny budhista atd a všetci to Boha volame inak, nazvi si to ako chceš?

Poli ja ti vysvetlim, ked naozaj hladaš odpoved:
Tradicia Cirkvi učí stale, že do Neba sa dostanu aj takí ludia, čo celý život neboli praktizujucimi katolikmi, ale v poslednej chvili života olutovali svoj hriech, vyznali ho a pre tento ich skutok, im su otvorené brany Neba, aj ked cez očistec.

Podmienka je dostatočna lutosť, ktoru o.Kuffa zaiste vyžaduje, ked niekomu dáva "zelenu" do Neba.

Prečo potom to inač vyznelo v médiach?
Pretože tam nepovedal všetko okolo toho, ale prešiel rovno k podstate spasenia. Povedal svojskou rečou ako ked človek časom si uvedomí, že to mohol povedať ináč, možno aj lepšie.

Lenže v mediach často-krat tlačí čas ... a preto niekedy človek neuvaži slová a vyjadri sa svojským spôsobom.

Zasite o.Kuffa neverí, žeby si niekto spokojne mohol považovať za Stovriteľa dajakeho Budhu, či Šivu. Skôr tým chcel povedať, že niekto sa narodí v takej predstave a kedže ešte nemá tak dobré poznanie ako kresťan, tak má + v tom, že verí a chce veriť v Stvoriteľa.

To je zaklad pre spasenie, lebo ak by nechcel veriť v Stvoritela, tak by nemohol ani Komu vyznavať svoj hriech. Lenže ten, kto verí v Stovritela i ked si myslí, že to je Šiva alebo iný bôžik, tak má zaklad pre vyznanie hriechov.

Potom však musí chcieť spoznávať aj identitu Boha Stovritela.

Neboj sa, o.Kuffa nemá problem s iným božstvom, to len media a pyšní ludia ho zamerne tak prezentuju a vytrhavaju z kontextu
poli75
www.youtube.com/watch , presne tak ako tu pišu mnohi, aj ja si važim otca Kuffu a všetko čo robi pre narkomanov, kriminalnikov a bezdomovcov. Je to velky skutok lasky a nie vela ludi to dokaže robit. Ale že hlasa niektore bludy, resp.hlasal, s tym ako katolici nemožeme suhlasit. Neviem či to je z jeho hlavy, či to proste prešpekuloval alebo ich tak učia v seminari, ale ja nechapem ako laik, …More
www.youtube.com/watch , presne tak ako tu pišu mnohi, aj ja si važim otca Kuffu a všetko čo robi pre narkomanov, kriminalnikov a bezdomovcov. Je to velky skutok lasky a nie vela ludi to dokaže robit. Ale že hlasa niektore bludy, resp.hlasal, s tym ako katolici nemožeme suhlasit. Neviem či to je z jeho hlavy, či to proste prešpekuloval alebo ich tak učia v seminari, ale ja nechapem ako laik, ako može tvrdit že uprimny moslim dojde do neba, uprimny budhista atd a všetci to Boha volame inak, nazvi si to ako chceš? To je snad žart? My nemožme nazvat našho TROJJEDINEHO BOHA budha, priroda, šiva alebo len vyšši princip to je proste HEREZA. Ked pride ku mne moslim alebo budhista, či ateista a bude sa chciet porozpravat o smrti, večnom živote, raji, spaseni atd, tak mu poviem, neboj sa braček ak si len uprimny , dojdeš do neba. NEMAME NAHODOU HLASAT KRISTA NEVERIACIM A INOVERCOM? To preto aby sme im ukazali, že inak nedojdu do neba, lebo iba skrze JEŽIŠA KRISTA budu spaseny? Ja nemožem pochopit ako može teolog zapriet existenciu DIABLA A PEKLA. Napr. aj znamy exorcista Elias Vella pisal v knihe že vobec neveril v diabla ked bol knaz. JA TO NEPOCHOPIM, TO AKU TEOLOGIU ICH UČIA V DNESNEJ DOBE?

Zaverom chcem povedat, aby sme sa za Cirkev a knazov vela modlili , lebo toto je rozhodujuci boj o každu dušu, potrebujeme svatych knazov a Kuffa by bol dobry a svaty knaz, nech mu da Pan milosti, ešte je čas.
Peter(skala) and one more user like this.
Peter(skala) likes this.
warez likes this.
warez
Anton Čulen možnože by nebolo zlé, keby dobrý priateľ pána farára Kuffu mu trochu osvetlil ako je to s tými pohanskými bohmi.

Nikdy Vám nezišlo na um, že toľko prenasledovania kresťanov je aj preto, že sme dovolili usadiť sa v Cirkvi toľkým herézam? Vari sa to Pánu Bohu páči, keď dávajú medzi neho rovnítko s alahom?! Toto nikdy Cirkev neučila. Démoni sú bohovia pohanov. Píše sv. Pavol.
poli75 likes this.
zigmund
Pán Čulen, veľmi si vážim aktivity, ktoré vyvíja Marián Kuffa v boji proti sodomským zvrhlostiam a Istambulského dohovoru. Nemôžem však súhlasiť s herézou, ktorú hlása. Ja ako kresťan katolík rozhodne nesúhlasím s tým, že máme s moslimami a inovercami toho istého boha. Alah ani Budha, či Šíva za mňa a moje hriechy nezomrel. Iba Ježiš Kristus ten je môj Pán a Kráľ.
poli75 and 2 more users like this.
poli75 likes this.
warez likes this.
Henrietka likes this.
Libor Halik and one more user like this.
Libor Halik likes this.