Clericalismul în acțiune: Arhiepiscopul din Lima REFUZĂ Împărtășania de două ori
![](https://seedus0275.gloriatv.net/storage1/ee7hecyhp3jx7z7x9duy4f0lmy7c7zatbxryzaj.webp?scale=on&secure=W1Ym8iKC4xpPKgvr2GJaWA&expires=1721282858)
Evenimentul a fost prezidat de adoratorul local Pachamama, adeptul lui Francisc-Arhiepiscopul Carlos Castillo Mattasoglio.
Se auzea muzică pop ieftină la chitară în timp ce Castillo împărțea Împărtășania, când un tânăr a venit înainte, a îngenunchiat cu umilință și a așteptat să primească Împărtășania.
Dar Castillo a început să-i repete: „¡En la mano Señor!“ [În mână domnule!]. Când tânărul nu a reacționat, probabil pentru că nu înțelegea spaniola, Castillo a făcut un pas înainte lăsându-l la o parte și a continuat să împartă Împărtășania celor din spatele tânărului.
Dar din nou Castillo nu a avut noroc. S-a confruntat cu o tânără care stătea la rând, la care Castillo a spus „¡En la mano!“ [„În mână!“]. Tânăra a clătinat din cap, iar Castillo din nou a refuzat Împărtășania.
Acesta este același prelat care a spus în timpul unui sinod arhidiecezan că „nimeni nu se convertește în fața tabernaculului.”.
#newsFucsxgijxz
00:29