Foarte interesant procesul de beatificare
![](https://seedus6826.gloriatv.net/storage1/bt0cnx28vius7efzzwdk8wbtokmk9ptcx1897c5.webp?scale=on&secure=qR9h_Yj5xaW8ib9UiyjBPw&expires=1723227762)
Husar a fost primul mare arhiepiscop al Bisericii Greco-Catolice Ucrainene din Ucraina postsovietică.
El a dorit titlul de "Patriarh", dar Vaticanul a refuzat din motive "ecumenice".
Husar s-a născut în 1933 în Lvov, Polonia. După cel de-al Doilea Război Mondial, familia sa s-a mutat mai întâi la Salzburg și apoi în Statele Unite, unde a fost hirotonit preot.
În 1969 a venit la Roma pentru a studia pentru doctorat. În apropiere de Roma, s-a alăturat ordinului Studite la mănăstirea Grottaferrata de lângă Roma, unde a devenit în cele din urmă abate.
A fost consacrat episcop în 1977 de către arhiepiscopul major Josyf Slipyj (+1984), fără aprobarea necesară a lui Paul al VI-lea, ceea ce a provocat multă iritare în Curia romană.
După ce s-a mutat în Ucraina, Huzar a renunțat la cetățenia americană și a luat cetățenia ucraineană.
A fost membru al așa-numitei Mafii din Saint Gall, Elveția, care s-a reunit anual între 1995 și 2006.
În timp ce Vaticanul, sub Ioan Paul al II-lea, a făcut o mare vâlvă cu privire la ordonările fără mandat în cadrul Societății Preoțești Sfântul Pius al X-lea (SSPX), același fenomen nu a oprit cariera lui Huzar, probabil și pentru că era membru al Mafiei menționate mai sus. Acest lucru va garanta, de asemenea, o încheiere cu succes a "procesului său de beatificare".
Imagine: Ljubomyr Husar © wikicommons, CC BY-SA, Traducere AI
![](https://seedus0275.gloriatv.net/storage1/4iev3q5f6l5s7x5f521d9ytnp85apvz0q2ar1dt.webp?crop=613.379&scale=on&secure=Xest1fQtKYZeOuVQzjdvRw&expires=1723264998)
![](https://seedus4268.gloriatv.net/storage1/dn44fh8vsmh9dejlb50z42l6acmov12zcxejkyx.webp?crop=1200.742&scale=on&secure=3zJJzdr17_ok1WusLP28TQ&expires=1723227218)
![](https://seedus4268.gloriatv.net/storage1/ym6hxavqc21o9zl4r6zk25rxzg7qeh3yxvhpbn1.webp?crop=1200.742&scale=on&secure=6Tplbwh5-XduMbapJG_58g&expires=1723271781)