"Cerere de la Roma": Călugărițele din Pontcalec introduc Novus Ordo
![](https://seedus2043.gloriatv.net/storage1/l0mi0r10ukddb2p1pl7uqyk7szaubfi67jailgk.webp?scale=on&secure=lrT0WGnqrJO_axuR808fdQ&expires=1721905440)
Această măsură a fost luată la "cererea Romei".
Vestea a fost publicată într-o scrisoare deschisă pe LeForumCatholique.org (21 iulie) de către credincioși indignați care s-au stabilit în apropierea mănăstirii tocmai pentru a participa la Liturghia romană împreună cu familiile lor. Ei se simt acum trădați.
Ei scriu că măicuțele sunt pe cale "să abandoneze Vetus Ordo, pentru a trece la Novus Ordo".
Medias-Presse.info adaugă afirmația că măsura nu este temporară pentru retragere, ci că în viitor "slujba comunității va fi celebrată conform Novus Ordo Missae".
Traducere AI
![](https://seedus4268.gloriatv.net/storage1/hkwew5kzu29h7kjpdpku3o88n5soz3mj7w06mbq.webp?scale=on&secure=E_9VLGY1VEWT8_ivX0_RVQ&expires=1721934348)