Join Gloria’s Christmas Campaign. Donate now!
Clicks2.2K
pl.news
1

Kolejny gej? Arcybiskup Edgar Peña Parra w tarapatach

Arcybiskup Edgar Peña Parra wybrany osobiście przez Franciszka, zacznie pracę w Sekretariacie Stanu 15 października.

W ostatnim tygodniu jednak 25-stronicowe dossier arcybiskupa dotarło mailem do niektórych watykańskich kardynałów, a podpisali je "świeccy z archidiecezji Maracaibo" – rodzimej diecezji Peñy w Wenezueli.

Probergoliański i antykościelny włoski magazyn :'Espresso z 12 października natychmiast dostał plik od członków probergoliańskiego skrzydła, żeby zmniejszyć wagę historii, zdyskredytować dossier [w nędznie napisanym artykule] i opublikować je w piątkowym wydaniu, żeby zminimalizować jego skutki.

Peña zaczął studia pod koniec lat 70 w seminarium San Cristobal, skąd został wydalony dyscyplinarnie po trzech latach. Jego arcybiskup dał mu drugą szansę, więc ten podjął naukę w seminarium w Caracas, gdzie oceniano go dobrze.

Dossier zawiera fotokopie listów od arcybiskupa Domingo Roa Pereza (+200), który w 1985 udzielił Penie święceń.

W jednym z nich Roa pisze, że otrzymał anonimową informację na krótko przed tym, zanim Pena został diakonem. W raporcie poinformowano go, że powodem wydalenia Peny z San Cristobal był "[aktywny] homoseksualizm".

Roa pisze, że anonimowy list wyjaśnił to, co nie znalazło się w sfałszowanym raporcie wysłanym przez księdza z archidiecezji San Cristobal [San Cristobal jest jedynie diecezją].

L'Espresso ma informacje o tym, że papież Franciszek nie dał wiary oskarżeniom przeciwko Penie i uznał je za "kolejny atak na siebie" ze strony "frontu konserwatywnego". Franciszek ma już długą historię ignorowania homoseksualnych nadużyć w Kościele.
Peña jest “bardzo bliskim przyjacielem” kardynała Tegucigalpy, Rodrígueza Maradiagi i jego byłego biskupa pomocniczego, Juana Jose Pinedy, zawieszonego za aktywny homoseksualizm. Od 2003 do 2007 Pena pracował w nuncjaturze w Tegucigalpa jako doradca.

W sierpniu arcybiskup Vigano wydał oświadczenie, w którym pisze, że jako "delegat Przedstawicielstwa Papieskiego otrzymał wiele niepokojących informacji [o Penie]".

Grafika: Edgar Peña Parra, © wikicommons, CC BY-SA, #newsCxlwmqutit
annaaurelia
woda na młyn dla zwolenników filmu KLER