Peter(skala)
913

9.11.2023 Mons.Strickland odmietol rezignovať na žiadosť Dikastéria, ale 11.11.2023 rezignoval po výzve p.Františka

„Po tom, čo bola táto žiadosť predložená 9. novembra 2023, biskup Strickland odmietol odstúpiť z úradu,“ zdieľal kardinál Daniel DiNardo vo vyhlásení z 11. novembra.

Biskup Joseph Strickland z Tyler, Texas. (foto: Peytonlow / CC BY-SA 3.0)

Tina Dennelly/CNAVatikán11. novembra 2023

Pápež František odvolal v sobotu biskupa Josepha Stricklanda z Tylera v Texase zo svojho postu po tom, čo odmietol rezignovať, uviedol arcibiskup z Galveston-Houston, kardinál Daniel DiNardo.

K zosadeniu biskupa Stricklanda 11. novembra došlo po tom, ako Vatikánske dikastérium pre biskupov začiatkom tohto roka ukončilo formálne vyšetrovanie v diecéze s názvom apoštolská vizitácia, ktoré podľa zdroja skúmalo používanie biskupových sociálnych médií a otázky súvisiace s riadením diecézy. Vizitáciu vykonal biskup Dennis Sullivan z Camdenu v štáte New Jersey a emeritný biskup Gerald Kicanas z Tucsonu v Arizone.

„V dôsledku vizitácie bolo Svätému Otcovi odporúčané, že pokračovanie v úrade biskupa Stricklanda nie je možné,“ uviedol kardinál DiNardo vo svojom vyhlásení z 11. novembra.

„Po mesiacoch starostlivého zvažovania zo strany Dikastéria pre biskupov a Svätého Otca sa dospelo k rozhodnutiu, že treba požiadať o rezignáciu biskupa Stricklanda,“ pokračoval kardinál DiNardo. „Po tom, čo bola táto žiadosť predložená 9. novembra 2023, biskup Strickland odmietol odstúpiť z úradu. Potom, 11. novembra 2023, Svätý Otec odvolal biskupa Stricklanda z úradu biskupa Tylera.“

Biskup Strickland (65) slúžil ako biskup diecézy Tyler, sufragánnej diecézy Galveston-Houston, od roku 2012. Široko populárny, hoci polarizujúci texaský biskup čelil kritike za svoje ohnivé príspevky na sociálnych sieťach vrátane tweetu z 12. mája, ktorý navrhoval pápeža František „podkopával poklad viery“.

Oznámenie Vatikánu neuviedlo dôvod na odvolanie biskupa. Biskup Joe Vásquez z Austínu bude pôsobiť ako apoštolský administrátor pre diecézu Tyler až do vymenovania nového biskupa.

Diecéza Tyler vydala v sobotu ráno vyhlásenie, v ktorom oznámila rezignáciu biskupa Stricklanda a vymenovanie biskupa Vásqueza.

„Naša práca ako katolíckej cirkvi v severovýchodnom Texase pokračuje. Naším poslaním je zdieľať evanjelium Ježiša Krista, podporovať autentické kresťanské spoločenstvo a slúžiť potrebám všetkých ľudí so súcitom a láskou,“ uvádza sa vo vyhlásení. "Snažíme sa prehlbovať našu vieru, podporovať spoločné dobro a vytvárať príjemné prostredie pre všetkých na stretnutie s milujúcim Bohom - Otcom, Synom a Duchom."

„Počas tohto prechodného obdobia sa modlíme, aby Boh naďalej hojne žehnal a posilňoval Cirkev a Boží svätý, verný ľud tu a na celom svete.