Join Gloria’s Christmas Campaign. Donate now!
Clicks1.7K
pl.news

Miłosierdzie w działaniu: Watykan skreśla całą społeczność

Ośmiu augustianów z byłego wikariatu Kastylii w Brazylii zostało "zdegradowanych" przez Watykan, pisze 14 września Folha de S. Paulo.

Ich zbrodnią jest odmowa przekazania szkół pod zarząd prowincji augustianów z Brazylii. Cała ta prowincja powstała w 2013 jako zlep wikariatu Kastylii (Hiszpania), delegacji maltańskiej i augustianów Najświętszego Imienia Jezus w Brazylii.

Wikariat Kastylii od samego początki nie zgadzał się na to, jak rządzono połączeniem jednostek i odmówił poddania swoich szkół w São Paulo i Goiânii z 9300 uczniów oraz 19 innych instytucji pod zarząd nowej prowincji.

Zamiast tego tak przeformowali oni "Augustiańskie Stowarzyszenie na rzez Edukacji i Wsparcia", że nie podlegało ono już żadnej władzy kościelnej.

Prowincja uznała to za wypowiedzenie wojny i zagroziła księżom usunięciem z zakonu, do czego doszło w 2015. W sierpniu 2018 zagrożono im usunięciem ze stanu duchownego, a teraz tę groźbę zrealizowano.

Pochodzący z Hiszpanii o. José Florencio Blanco Melon (62, kapłan od 37 lat), nazwał decyzję, od której nie można się odwołać, zaskoczeniem: "myśleliśmy, że dojdzie do dialogu, ale tak się nie stało".

Wśród "wyrzuconych" księży jest też 92-letni Hiszpan, o. César Rafael Rodríguez Martinez, który był księdzem od 66 lat i 47-letni Eduardo Flauzino Mendes, 47, dyrektor trzech szkół.

Znany sędzia z São Paulo, José Roberto Nalini (73) powiedział, że cała sprawa "dotyczy ekonomicznej pazerności". Ci, którzy wspierają księży, zebrali 23 tysiące podpisów pod listem wsparcia.

Grafika: © agostinianomendel.com.br, #newsXshcbxicpy