pl.news
5.3K

Franciszek: Kolejna nieprzejrzysta nominacja

Arcybiskup Luciano Russo, lat 59, jest od teraz nowym sekretarzem [= przewodniczącym] Trzeciej Sekcji Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, która nadzoruje pracowników i nuncjatury.

Tej nominacji towarzyszą dziwne zbiegi okoliczności.

Poprzednik Russo, Arcybiskup Jan Romeo Pawłowski, lat 61, otrzymał swoją nominację zaledwie w grudniu 2020. Nikt nie wie, jaki będzie jego dalszy los.

To już trzeci raz w ciągu trzech lat, kiedy Russo przeskakuje na kolejny stołek. W sierpniu 2020 pełnił rolę nuncjusza na Panamę, a w grudniu 2021 przeniesiono go do Urugwaju, gdzie zabawił niespełna dziewięć miesięcy.

Russo pochodzi z południowych Włoch (Caserta) i służył już w Ameryce Południowej, włączając w to Honduras, tak więc jest w pełni świadomy bananowej Republiki Południowoamerykańskiej, w którą Franciszek zamienił Watykan.

Podsekretarzem Russo jest Jego Eminencja Mauricio Rueda Beltz, były organizator pielgrzymek papieskich, którego to Franciszek oddelegował do nuncjatury portugalskiej w połowie 2020 tylko po to, aby przywołać go z powrotem pod koniec tego samego roku.

Grafika: Vatican Media, #newsUpbqmmgfiv