Gloria.tv Needs Your Help - An Urgent Appeal

74. ROCZNICA WYZWOLENIA OBOZU AUSCHWITZ-BIRKENAU przez ARMIE CZERWONA

27 stycznia 1945 roku żołnierze Armii Czerwonej wyzwolili z rąk hitlerowców obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Co roku na uroczystości upamiętniające to wydarzenie przyjeżdża kilkudziesięciu byłych więźniów obozu.

Na niedzielę zaplanowano złożenie wieńców i zapalenie zniczy pod Ścianą Śmierci, mszę w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu oraz obchody główne na terenie byłego obozu, w których wezmą udział byli więźniowie oraz przedstawiciele władz państwowych.
74. rocznica wyzwolenia KL Auschwitz | Byli więźniowie obozu przeszli przeszli przez bramę z napisem "Arbeit macht frei" na terenie byłego obozu Auschwitz I. twitter.com/…/108942155400863…
— Auschwitz Memorial (@AuschwitzMuseum) 27 stycznia 2019

Niemcy rozpoczęli przygotowania do likwidacji Auschwitz w sierpniu 1944 roku. Stopniowo wysyłali więźniów w głąb III Rzeszy. Do połowy stycznia 1945 roku ewaluowano około 65 tys. osób. Kontynuowano też uśmiercanie Żydów. Komory gazowej Niemcy użyli po raz ostatni 28 listopada 1944 roku. Zacierano ślady ludobójstwa: palono dokumenty, zasypywano doły z ludzkimi prochami, rozebrano do fundamentów krematorium IV i przygotowano do wysadzenia pozostałe trzy. 17 stycznia 1945 roku odbył się w Auschwitz ostatni apel. Stanęło do niego w sumie 67 012 więźniarek i więźniów. Na kilka dni przed wkroczeniem żołnierzy radzieckich z obozu wyruszyły tzw. marsze śmierci. Szło w nich około 60 tys. osób, z czego około 20 tys. zmarło. W obozie pozostało około 7 — 8 tys. wycieńczonych i chorych więźniów, którzy nie byli zdolni do ewakuacji i mieli zostać zamordowani. 27 stycznia 1945 roku żołnierze Armii Czerwonej otworzyli bramy niemieckiego obozu Auschwitz.
Piotr2000
Narod Polski musi upasc na kolana przed Bogiem w Trojcy swietej Jedynym i zawierzyc swoj los Matce Najswietszej, Krolowej z Jasnej Gory.
To pierwszy i najwazniejszy krok. Na tym dopiero odbudowa Polski bedzie silna i prawdziwa.
JEZUS i MARYJAMore
Narod Polski musi upasc na kolana przed Bogiem w Trojcy swietej Jedynym i zawierzyc swoj los Matce Najswietszej, Krolowej z Jasnej Gory.
To pierwszy i najwazniejszy krok. Na tym dopiero odbudowa Polski bedzie silna i prawdziwa.

JEZUS i MARYJA