mk2017
71.4K

Jak w upalne dni ubrać się do kościoła?

Jak w upalne dni ubrać się do kościoła?

Niektórym się wydaje, że wysoka temperatura zwalnia z odpowiedniego ubioru w miejscu największego sacrum, jakie istnieje – miejscu przebywania Najświętszego Sakramentu. Otóż gorąco jest wszystkim, a krótkie spodnie czy odsłonięte ramiona niekoniecznie sprawią, że będzie nam chłodniej.
W sklepach przy placu Świętego Piotra w Watykanie można znaleźć nie tylko dewocjonalia, ale także… jednorazowe spodnie. Jakkolwiek absurdalnie to brzmi, kupują je właśnie turyści, którzy mimo nieodpowiedniego stroju chcą wejść do Bazyliki św. Piotra i nie zostać z niej wyproszeni. Strój w kościele – miejscu, w którym przechowywany jest Najświętszy Sakrament, a także sprawowana jest Eucharystia powinien być nie tylko skromny, ale także – jak cała nasza postawa – winien oddawać cześć Panu Bogu.
W czasie wakacji bądź w ogóle występowania wysokiej temperatury niektórym po prostu się nie chce przebierać i w niedzielę idą do kościoła w stroju – możnaby rzec – „wakacyjnym”. Jednak powinny obowiązywać nas w tej kwestii dwie główne i najważniejsze zasady.
Fot. Domena Publiczna
Pierwsza z nich to właśnie skromność. To właśnie z jej powodu mężczyźni nie powinni przychodzić do kościoła, a szczególnie na Eucharystię w krótkich spodniach bądź t-shirtach. Kobiety powinny wystrzegać się krótkich sukienek bądź spódniczek, odsłoniętych ramion, widocznego dekoltu czy prześwitujących ubrań. Z oczywistych względów te wytyczne mają praktyczne zastosowanie nie tylko ze względu na znajdujących się w świątyni wiernych ale i księży, którzy podczas sprawowania Eucharystii zwróceni są w stronę wiernych. Musimy mieć pełną świadomość tego, że nasz ubiór, nawet w chwilach gdy nie jesteśmy tego świadomi, może być miejscem, na którym wiele osób zatrzymuje swój wzrok – celowo bądź nie.
Drugą kwestią, która właściwie wynika z tej pierwszej, jest kultura naszego ubioru. Musimy zwracać uwagę nie tylko na to, czy odsłaniamy ramiona, ale także na to, czy strój, który na sobie mamy, jest wyrazem oddania czci Panu Bogu obecnemu w Najświętszym Sakramencie. Można przecież przyjść do kościoła w długich spodniach i koszuli, ale niekoniecznie będzie to strój godny spotkania z Bogiem.
Jak zatem powinniśmy się ubrać do kościoła? Nie chodzi przecież o to, żeby mieć w głowie same zakazy i nakazy. Każdy z nas powinien w swoim sumieniu i według własnego rozeznania przygotować się na spotkanie z Chrystusem, który przecież nie jest oskarżycielem, ale Czystą Miłością.
Fot. Pixabaymisyjne.pl/jak-w-upalne-dn…
MariaBarbara
Najlepiej ubranie z lekkiego nieprzezroczystego materialu, nie obcisle, proste. Ladnie sie wyglada w szerokich przewiewnych spodniach.
MariaBarbara
Najchetniej ubieralabym sie w biala suknie jak do 1 wszej Komuni sw. bo przeciez kazda komunia jest tak wazna jak pierwsza. Ubierajmy sie dla Pana, nie dla ludzi.
arabica.
Ja łażę bez bicia w jeansach i koszulkach, bo nie lubię jak mi się coś majta między nogami. Zatem wybacz mi Boże! Nieco się przyłożę i zmienię w motyla, co nektar spija... 😁 😀
arabica.
"W progi Boże w godnym ubiorze"
baranek
Jestem jak najbardziej za godnym strojem w kosciele. Lecz jeszcze jedna rzecz jest warta uwagi:autor pisze,ze niekoniecznie koszula z dlugim rękawem i dlugie spodnie, moga byc strojem godnym. Rozumiem,ze dlatego,bo np sa strojem sportowym lub roboczym.
Mysle,ze mowiac tak trzeba miec na uwadze wyłacznie Msze niedzielna, czy swiateczną. Bo w dni powszednie, kiedy pedzimy do pracy, w czasie wakacji …More
Jestem jak najbardziej za godnym strojem w kosciele. Lecz jeszcze jedna rzecz jest warta uwagi:autor pisze,ze niekoniecznie koszula z dlugim rękawem i dlugie spodnie, moga byc strojem godnym. Rozumiem,ze dlatego,bo np sa strojem sportowym lub roboczym.
Mysle,ze mowiac tak trzeba miec na uwadze wyłacznie Msze niedzielna, czy swiateczną. Bo w dni powszednie, kiedy pedzimy do pracy, w czasie wakacji, gdy jestesmy w podrozy, sprawa stroju i jego godnosci rozumianej jako elegancja, bywa nie do pogodzenia.
Trzeba miec takze na uwadze osoby, ktorych nie stac na elegancki stroj:w mojej parafii w Mszy sw w dni powszednie uczestniczy kilku bezdomnych. Czy ich stroj jest niegodny?
MariaBarbara
O nieeeee, stroj niegodny to taki co uwypukla cielo, podkresla czesci sexi, ma dziwadztwa wg mody czy roznych urojen. Ubior pracownika zawsze jest godny bo jest zwiazany z praca, tak ze napewno jest mily Bogu.
mk2017
Musimy zwracać uwagę nie tylko na to, czy odsłaniamy ramiona, ale także na to, czy strój, który na sobie mamy, jest wyrazem oddania czci Panu Bogu obecnemu w Najświętszym Sakramencie. Można przecież przyjść do kościoła w długich spodniach i koszuli, ale niekoniecznie będzie to strój godny spotkania z Bogiem.