Clicks676

Extrémistický boľševicko – pseudoliberálny slovník Magdy Vášáryovej. V oficiálnych komunistických novinách Rudé právo z roku 1977, je uvedené meno M. Vášaryovej na zozname tých pokrokových umelcov, ktorí podpísali výzvu Komunistickej strany Československa, tzv. Antichartu

Extrémistický boľševicko – pseudoliberálny slovník Magdy Vášaryovej. V oficiálnych komunistických novinách Rudé právo z roku 1977, je uvedené meno M. Vášaryovej na zozname tých pokrokových umelcov, …More
Extrémistický boľševicko – pseudoliberálny slovník Magdy Vášaryovej. V oficiálnych komunistických novinách Rudé právo z roku 1977, je uvedené meno M. Vášaryovej na zozname tých pokrokových umelcov, ktorí podpísali výzvu Komunistickej strany Československa, tzv. Antichartu.

Bývalá herečka Magda Vášáryová poskytla minulý týždeň rozhovor Českému rozhlasu, v ktorom opäť, v duchu tých najlepších tradícií slovenských liberálov, žalovala do Čiech akí sú tí Slováci nepokrokoví a temní.

Táto pekná tradícia mediálneho žalovania do Prahy, sa na Slovensku udomácnila hneď po roku 1989 a vždy keď sa slovenským ľavicovým liberálom zdalo, že sa Slovensko ide opäť pohrúžiť do stredovekej alebo nacionalistickej temnoty, utekali na požiadanie pokrokoví slovenskí umelci hlásiť do Čiech svoje zdesenie. Pred rokom 1989 túto funkciu žalobaby plnili uvedomelí komunistickí súdruhovia, ktorí v Prahe hlásili slovenské neplechy.

Pamätníci si zaiste spomenú na najznámejších ponovembrových informátorov českých médií: Ľubomíra Feldeka, bývalého člena Komunistickej strany Slovenska, autora komunistických básničiek oslavujúcich súdruha Brežneva či Milana Markoviča, herca zabávača a tiež bývalého člena Komunistickej strany Slovenska. Podobne sa zachovala celá plejáda pokrokových umelcov. K nim patrila a stále patrí aj Magda Vášáryová, ktorá pokračuje v tejto záľube až dodnes a na požiadanie rada informovala, nepochybne zdesených, poslucháčov Českého rozhlasu. Na stránke Českého rozhlasu sa nachádza pod fotografiou Vášáryovej duchaplná a invenčná veta : co se to na Slovensku děje? Nuž, zdá sa, že prichádza nové “temno”.

„Co se to na Slovensku děje?“

Najnovšie sa Magda Vášáryová obáva toho, že Slovensko ovládnu katolícki konzervatívci. Z hľadiska elementárnej demokratickej logiky by to nebolo nič prekvapujúce, keďže nominálne katolíci (patrí k nim na počudovanie aj Magda Vášáryová) tvoria takmer 70% obyvateľstva Slovenska. Tu ale demokratická logika záhadne končí a Vášáryová bije na poplach, že pod katolíckym tlakom sú v ohrození samotné ľudské práva. A nie je to samozrejme po prvýkrát. Vo svojej slovenskej „ceste do hlbín noci“ nás vedie až k 90. rokom: „Dá sa povedať, že my sme už na to trochu zvyknutí, pretože naše ľudské práva a vôbec útok na Chartu ľudských práv tu prebieha už vlastne od nástupu pána Mečiara, to znamená minimálne od roku 1994. Musíme si pripomenúť, že vtedajší premiér Čarnogurský, vtedy šéf KDH, už v roku 1990 prehlásil, že keď sa dostane k moci, vo všetkých triedach budú musieť visieť kríže a zakáže všetky interrupcie. Takže my už 30 rokov bojujeme za to, aby bola Charta ľudských práv dodržiavaná.“

A tu sa odrazu dostávame k zaujímavému paradoxu. Magda Vášáryová nám zabudla povedať, že tento „boj“ za dodržiavanie Charty nebojovala vždy. V oficiálnych komunistických novinách Rudé právo z roku 1977, je uvedené jej meno na zozname tých pokrokových umelcov, ktorí podpísali výzvu Komunistickej strany Československa, tzv. Antichartu. Tá odsudzovala československú disidentskú organizáciu Charta 77. Táto organizácia vtedy presadzovala boj za Chartu ľudských práv, na čo upomínal aj jej názov. Na inkriminovanom zozname pokrokových umelcov sa nachádza aj jej manžel Milan Lasica. Nebojovalo sa teda, ako sa zdá, vždy.

A paradoxy pokračujú. V roku 1977, keď sa zraky disidentov upierali, ohľadom dodržiavania ľudských práv, smerom na Západ, viseli ešte v mnohých štátoch (napr. Taliansko) kríže povinne na stenách štátnych inštitúcií. Ak to bolo porušovanie Charty ľudských práv, tak prečo sa východní disidenti spoliehali práve na týchto západných utláčateľov ľudských práv? Je však možné, že Magda Vášáryová, s jasnozrivosťou budúcej politologičky, už v roku 1977 rozpoznala nebezpečenstvo krížov visiacich na západných stenách a preto nachádzame jej podpis na zozname v Rudém právu.

„Reakcionári“
S rovnakou politologickou erudíciou nás informuje, pri popise súčasného stavu na Slovensku, o tom, čo je to konzervativizmus : „Toto nie je konzervatívna politika. To lepšie znie, ako keby sme hovorili, že to sú reakční ľudia, to sú reakcionári. Sú to reakcionári, ľudia ktorí sa vlastne snažia vrátiť Slovensko…

My musíme byť si vedomí, že už v roku 1938, v momente keď sa zmocnil vlády na Slovensku slovenský parlament, tak prvá vec, úplne prvá vec, ktorú odsúhlasil bolo, že sa musia zrušiť interrupcie. Druhá bola, že zakázali ženám študovať na vysokých školách.“

Najprv sa pristavme pri interrupciách. Do roku 1938 boli interrupcie vo svete legalizované len v Sovietskom zväze (v roku 1936 boli opäť na Stalinov rozkaz zakázané), čiastočne paradoxne v Poľsku a práve v roku 1938 sa podarilo legalizovať ich na Islande, vo Švédsku a vo Veľkej Británii, ale len z dôvodu ohrozenia života ženy, čiže zákon mal veľmi ďaleko k súčasnému liberálnemu poňatiu. Čo samozrejme neospravedlňuje jeho amorálnosť. V prvej Československej republike neboli umelé potraty povolené, takže zostáva záhadou čoho „reakčného“ sa vlastne slovenskí poslanci v roku 1938 dopustili, ak len potvrdili predchádzajúci stav?

Svojský pohľad má Magda Vášáryová aj na to čo je to konzervativizmus.
Nevieme kde študovala politológiu, ale ak môžem poradiť, tak základné práce na túto tému z anglosaského prostredia, ktoré jej bude asi bližšie ako kontinentálne-katolícke, sú napr.: Edmund Burke – Úvahy o revolúcii vo Francúzsku, Russell Kirk – Konzervatívne zmýšľanie, Roger Scruton – Zmysel konzervativizmu; a sú voľne dostupné. Ak by sa chcela niečo dozvedieť o katolíckom konzervativizme, tak odporúčam Josepha de Maistre, Louisa de Bonalda, Frederica Le Playa, Donoso Cortésa, Jaime Balmesa, Henri Massisa a množstvo iných.

Pojmy: „reakčný“, „reakcionár“ ? Áno, boli to väčšinou staré dobré marxistické propagandistické brožúrky, ktoré nás zahlcovali podobnou pojmovou hlušinou.

My sa zatiaľ pozastavme pri jej slovníku. Kde sme už počuli tie pojmy: „reakčný“, „reakcionár“ ? Áno, boli to väčšinou staré dobré marxistické propagandistické brožúrky, ktoré nás zahlcovali podobnou pojmovou hlušinou. Všetci, ktorí nesúhlasili s rodnou stranou, boli reakcionármi. Všetci tí, čo sa domáhali návratu starých poriadkov pred komunistickým prevratom, aj tí čo len šomrali, že predtým to bolo lepšie. Kde sa vzal tento slovník u bývalej tzv. „pravicovej“ političky?

Celému kontextu tejto imaginárnej „pravicovosti“, nielen u Magdy Vášáryovej, ale u celej jej generácie, porozumieme lepšie keď si uvedomíme aká doba ich formovala. Boli to 60. roky, doba sexuálnej revolúcie, ľavicových extrémistických výstrelkov, kvetinovej revolúcie, drogového experimentovania.

Keď príslušníci tejto generácie hovoria o „pravicovosti“, tak majú na mysli to, čo mali na mysli ich bývalí umeleckí zamestnávatelia z Komunistickej strany pod pojmom „pravicového revizionizmu“: niečo medzi sociálnou-demokraciou a big beatom. O nejakom konzistentnom konzervatívnom uvažovaní je škoda aj hovoriť.

Slovenskí biskupi proti II. vatikánskemu koncilu?
Z generačného a sentimentálneho pohľadu dieťaťa 60. rokov, je vysvetliteľný aj naivný útok na Slovenskú biskupskú konferenciu, ktorým sa odrazu z obhajkyne interrupcií stáva bojovníčka za magistérium pápeža Františka:

„Áno, len viete… Kresťania, kresťania… To je fajn sa tým zakrývať, ale sú to všetko ľudia, ktorí idú vyslovene proti pápežovi Františkovi. To znamená, že idú proti oficiálnemu stanovisku samotného pápeža veľmi často. Aj Konferencia biskupov Slovenska sa stavia proti výsledkom Druhého vatikánskeho koncilu. A to sú prosím 60. roky minulého storočia. (Opäť tie sladké silver sixties, pozn. aut.) Takže my neustále s týmto musíme bojovať. Nakoniec jednou z veľkých obetí tohto celého zápasu bol arcibiskup Bezák, ktorý ako moderne mysliaci kňaz bol vyštvaný zo svojho miesta.“

Domnievam sa, že KBS môžeme podozrievať z mnohého, ale že by sa postavili proti výsledkom II. vatikánskeho koncilu, tak z toho určite nie. Otázne je, čo si Magda Vášáryová pod týmito výsledkami predstavuje. Ale nečudujme sa jej zmäteniu. Väčšina katolíkov, vrátane kléru nemá doteraz jasno v tom, čo sú to vlastne tie výsledky II. vatikánskeho koncilu. My sa pristavme radšej pri skutočnosti, že niekto s ľavicovo-liberálnymi názormi, aké má Magda Vášáryová, použil ideologický obušok II. vatikánskeho koncilu, ktorí tak radi používajú niektorí katolíci voči svojim bratom inklinujúcim k tradícii, proti inštitúcií, u ktorej odmietanie výsledkov II. vatikánskeho koncilu neprichádza do úvahy.

Z toho plynie poučenie, staré ako ľudstvo samo, že: každá palica má dva konce. Preto tí, čo tak radi bijú týmto obuškom po hlavách svojich blížnych nech tak činia opatrne, lebo sa ani nenazdajú a tento obušok bude použitý aj proti nim.

To sú zákony revolúcie. A to je zároveň aj najväčší dar Magdy Vášáryovej Cirkvi: jej slovník nám katolíkom odhaľuje a pomáha pochopiť ľavicové a liberálne korene súčasnej protitradicionalistickej rétoriky.

Branislav Michalka
alianciazanedelu.sk/archiv/6247
Peter(skala)
Domnievam sa, že KBS môžeme podozrievať z mnohého, ale že by sa postavili proti výsledkom II. vatikánskeho koncilu, tak z toho určite nie
🤔 🤭

to vystihol... ešte tak v iných krajinách by sa dalo povedať, ale naši biskupi? zabilllllllllllllllllllllllla
🤪
stavim sa, že keby sa jej niekto opýtal na dôkaz, tak by nevedala ani citovať či dať odkaz na zdroj, ktorý biskup mal niečo proti 2VK.

jedno…More
Domnievam sa, že KBS môžeme podozrievať z mnohého, ale že by sa postavili proti výsledkom II. vatikánskeho koncilu, tak z toho určite nie
🤔 🤭

to vystihol... ešte tak v iných krajinách by sa dalo povedať, ale naši biskupi? zabilllllllllllllllllllllllla
🤪
stavim sa, že keby sa jej niekto opýtal na dôkaz, tak by nevedala ani citovať či dať odkaz na zdroj, ktorý biskup mal niečo proti 2VK.

jednoducho fabuluje, len aby vytvorila dojem, že ona je na tej dobrej strane (pápeža) a proti zlej strane (biskupom)

Jej náboženské poznatky su tak nedôveryhodné ako u agenta Banáša, čo sa vyjadruje k naboženstvu ako New Age...
Peter(skala)
je to herečka 🤭 ináč, herci su vždy potencionalni adepti pre agenturu tajnej služby, lebo vedia dobre zahrať na dva strany 😉 niekedy aj na tri, len to potom vedie k schizofrenii, takže pozor na to 😲
BernadettaJaMalinka
Niečo na tých hercoch bude, Peter.. aj Karol wojtyla bol herec.. a ešte aký!! Od mladosti sa učil od Štefana kotlarcika, ktorý bol zas žiak Heleny blavackej, čarodejnice a siritelky teozofie..
Teozofia učí, že všetky náboženstvá majú spoločný základ.. a presne túto tézu má Karol wojtyla neskôr aj v pápežských encyklikach.. takže, chudák, naučili ho zlé veci.. okrem toho herectva, to mu šlo dobre.…More
Niečo na tých hercoch bude, Peter.. aj Karol wojtyla bol herec.. a ešte aký!! Od mladosti sa učil od Štefana kotlarcika, ktorý bol zas žiak Heleny blavackej, čarodejnice a siritelky teozofie..
Teozofia učí, že všetky náboženstvá majú spoločný základ.. a presne túto tézu má Karol wojtyla neskôr aj v pápežských encyklikach.. takže, chudák, naučili ho zlé veci.. okrem toho herectva, to mu šlo dobre.. žiaľ ☹️
Peter(skala)
Berny to je zaujimave, lebo presne toto vyčitali komunisti Karolovi, ked bol ešte kardinalom a napokon aj papežom, oni ho považovali len za herca, avšak jeho zasvätenie sa Panne Márii ho viedlo správnou cestou, až tak že si ho použila na pád komunizmu.

Potom však su aj takí, čo na jednej strane chcu dobre, ale aj tak sa poddaju zlému, lebo to maju v hlave popletene a to treba liečiť.

Raz svätéh…More
Berny to je zaujimave, lebo presne toto vyčitali komunisti Karolovi, ked bol ešte kardinalom a napokon aj papežom, oni ho považovali len za herca, avšak jeho zasvätenie sa Panne Márii ho viedlo správnou cestou, až tak že si ho použila na pád komunizmu.

Potom však su aj takí, čo na jednej strane chcu dobre, ale aj tak sa poddaju zlému, lebo to maju v hlave popletene a to treba liečiť.

Raz svätého vychvaluju a potom ho zatracuju.
Čo s takými? Nechaj tak, bude dobre:)
johanika
Pani Vášáryová sa nad svojimi výplodmi ani nezamyslí, neoverí si veci a tára nezmysly:

„Matovič doviedol do parlamentu veľké množstvo extrémistov z katolíckej cirkvi.“ Ona si totiž neoverila a nerozlišuje, že Krajčí, Pollák, Szöllös, Liba, Kováč ...nie sú katolíci, ale členovia Apoštolskej cirkvi, resp. Bratskej jednoty baptistov a to nie sú katolíci!
Takže neviem, akí sme my katolíci "extrémi…More
Pani Vášáryová sa nad svojimi výplodmi ani nezamyslí, neoverí si veci a tára nezmysly:

„Matovič doviedol do parlamentu veľké množstvo extrémistov z katolíckej cirkvi.“ Ona si totiž neoverila a nerozlišuje, že Krajčí, Pollák, Szöllös, Liba, Kováč ...nie sú katolíci, ale členovia Apoštolskej cirkvi, resp. Bratskej jednoty baptistov a to nie sú katolíci!
Takže neviem, akí sme my katolíci "extrémisti", keďže katolíci ako pani Záborská, Vašečka, Čepček "držia hubu a krok". Ani len za voľnú nedeľu sa neozvali a ochrana života je pre nich už celé roky neaktuálna téma.
Takže extrémisti katolíci neexistujú!
apredsasatoci
Načo je dobré svinit tieto stránky magdou?!
Istvano
Pán Čulen/pán Michalka. Veľmi odborne a bravúrne ste zanalizovali psychologický profil tej pani Vasháry-ovej. Je tu však na mieste otázka, prečo váš drahocenný čas míňate na takýto odpad? Aj priemerný žiak strednej školy pri vypočutí už prvých viet tejto chuderky ju automaticky zaradí do galérie naivno-primitívno-prisprostlých jednobunkových tvorov. Dobrý katolík by ju mal ľutovať a skôr sa za …More
Pán Čulen/pán Michalka. Veľmi odborne a bravúrne ste zanalizovali psychologický profil tej pani Vasháry-ovej. Je tu však na mieste otázka, prečo váš drahocenný čas míňate na takýto odpad? Aj priemerný žiak strednej školy pri vypočutí už prvých viet tejto chuderky ju automaticky zaradí do galérie naivno-primitívno-prisprostlých jednobunkových tvorov. Dobrý katolík by ju mal ľutovať a skôr sa za ňu modliť. Predovšetkým za jej duševné zdravie a rozum. Na zhodnotenie jej profilu úplne postačuje jednovetné konštatovanie. Cirkev, Slovensko a svet má závažnejšie problémy a určite do nich nepatrí deformovaný mikrosvet tejto pani.
Peter(skala)
tiež som sa kedysi čudoval, prečo Bohu tak velmi zaležalo na tom, aby v Biblii zaznamenal také udalosti, ktoré navonok sa videli tak jasné a pritom skôr na pohoršenie, ale to je ako so záznamami ...

keby sa neviedli zaznami o prehreškov, tak človek by hrešil ešte viac... ináč povedané, keby si človek neuvedomoval ako hreší a to upozornením z druhej strany, tak by sa nechával uchlácholiť …More
tiež som sa kedysi čudoval, prečo Bohu tak velmi zaležalo na tom, aby v Biblii zaznamenal také udalosti, ktoré navonok sa videli tak jasné a pritom skôr na pohoršenie, ale to je ako so záznamami ...

keby sa neviedli zaznami o prehreškov, tak človek by hrešil ešte viac... ináč povedané, keby si človek neuvedomoval ako hreší a to upozornením z druhej strany, tak by sa nechával uchlácholiť pokušeniami Zlého, ktoré mu nahovára, že všetko je v poriadku a ideš správnym smerom. To však hovorím o málo si uvedomujucom človeku svojich hriechov, avšak v pripade Vasaryovej, ktorá si uvedomuje svoju dvojtvarnosť sa dá povedať, že aj takého človeka treba brzdiť, lebo to je ako so psom, ktoré ak necháme pobehovať bez košíka a vodítka, tak pohryzie aj deti.

Vasaryova pozná svojich oponentov - ked ich aj menuje - a keby nebolo odporu zo strany odvažnych ludí, tak by sprznila aj deti (ako hovorí o.Kuffa o ideologii liberalov)

Preto pri upozornení na hriech Vasaryovej neide len o modlitbu či pôst za jej obratenie, ale aj o brzdenie jej liberalnej cesty. Okrem toho schizofrenika ťažko priviesť k obrateniu, lebo taký človek dnes ešte dokaže vnimať ... ale už zajtra bude znova iný...

Vasaryova môže byť presne ten prípad, že sa neobrati, ale aspon jej hriešnu mašineriu niekto bude brzdiť a to môže byť správa, blog, članok, posolstvo.... čkokolvek, čo poukaže na jej zlo, lebo tým chrani aj iných nevedomých ludí a o tom je diskusne forum: o zdielaní informácii ... o poznaní...o hladaní Pravdy.

Pravda nie je len o dobrom ale aj zlom... o dobrých ale aj zlých udalostí, lebo život je o jednom i druhom - to je realita