Peter(skala)
292

Vatikán vyzýva na mier vo Svätej zemi, ponúka sprostredkovateľa medzi Hamasom a Izraelom

Kardinál Pietro Parolin, štátny sekretár Vatikánu, odsúdil sobotňajšie teroristické útoky Hamasu proti Izraelu, vyzval na mier vo Svätej zemi a povedal, že Vatikán je pripravený pomôcť sprostredkovať mierovú dohodu, v rozhovore, ktorý v piatok zverejnil Vatican News.

Kríž na vrchole seminára v Beit Jala, Palestína (foto: Pomoc Cirkvi v núdzi / cez CNA)

Peter Pinedo/CNAVatikán13. októbra 2023

Kardinál Pietro Parolin, štátny sekretár Vatikánu, odsúdil sobotňajšie teroristické útoky Hamasu proti Izraelu, vyzval na mier vo Svätej zemi a povedal, že Vatikán je pripravený pomôcť sprostredkovať mierovú dohodu, v rozhovore, ktorý v piatok zverejnil Vatican News .

Kardinál Parolin povedal pre Vatican News, že útoky Hamasu boli „neľudské“ a že Svätá stolica vyjadruje „úplné a pevné odsúdenie“.

"Vyjadrujeme solidaritu s postihnutými rodinami, z ktorých veľká väčšina sú Židia," povedal. "Modlíme sa za nich, za tých, ktorí sú stále v šoku, za zranených."

Vyjadril tiež obavy Vatikánu o civilistov v Gaze a „muža, ženy, deti a starých ľudí, ktorí sú zadržiavaní ako rukojemníci“.

„Je potrebné,“ povedal kardinál Parolin, „nadobudnúť zmysel pre rozum, opustiť slepú logiku nenávisti a odmietnuť násilie ako riešenie. Je právom tých, ktorí sú napadnutí, brániť sa, ale aj legitímna obrana musí rešpektovať parameter proporcionality.“

Vyzval na prepustenie rukojemníkov

Kardinál Parolin povedal, že hlavným záujmom Vatikánu počas konfliktu je „prepustenie izraelských rukojemníkov a ochrana nevinných životov v Gaze“.

Tvrdil, že tieto dve obavy sú otázkou „spravodlivosti“.

„Je len – skutočne nevyhnutné –, aby sa v tomto konflikte, ako aj v každom inom, plne rešpektovalo humanitárne právo,“ povedal.

„Je len na to, aby boli rukojemníci okamžite vrátení, dokonca aj tí, ktorí boli zadržaní Hamasom od predchádzajúcich konfliktov,“ povedal kardinál Parolin a dodal, že je to tiež „práve, že v rámci legitímnej obrany Izraela by životy palestínskych civilistov žijúcich v Gaze nemali byť ohrozený.”

Svätá stolica ponúka pomoc pri sprostredkovaní pokoja

"Neviem, aký veľký priestor na dialóg môže byť medzi Izraelom a milíciou Hamasu," povedal kardinál Parolin. "Ale ak existuje - a dúfame, že áno - malo by sa to okamžite a bez meškania."

Povedal, že Svätá stolica je „pripravená na akékoľvek nevyhnutné sprostredkovanie“.

Kardinál Parolin tvrdil, že „najväčšou možnou spravodlivosťou vo Svätej zemi je riešenie v podobe dvoch štátov, ktoré by umožnilo Palestínčanom a Izraelčanom žiť bok po boku v mieri a bezpečí a napĺňať túžby väčšiny.

„Akékoľvek sprostredkovanie na ukončenie konfliktu však musí brať do úvahy sériu prvkov, ktoré robia problém veľmi zložitým a artikulovaným, ako je otázka izraelských osád, bezpečnosti a otázka mesta Jeruzalem,“ povedal.

„Riešenie možno nájsť v priamom dialógu medzi Palestínčanmi a Izraelčanmi, povzbudený a podporovaný medzinárodným spoločenstvom, aj keď teraz to bude ťažšie,“ povedal kardinál Parolin.

Kresťania vo Svätej zemi

Kardinál Parolin tiež vyjadril osobitné znepokojenie nad kresťanmi v Izraeli a v pásme Gazy.

„Kresťania sú podstatnou súčasťou krajiny, kde sa Ježiš narodil, žil, zomrel a vstal z mŕtvych,“ povedal. "Nikto si nevie predstaviť Palestínu alebo Izrael bez kresťanskej prítomnosti, ktorá tu bola od začiatku a bude tam navždy."

Spomenul malú katolícku komunitu v Gaze, z ktorej mnohí našli útočisko v jedinom katolíckom kostole enklávy, vo farnosti Svätej rodiny.

"Je pravda, že katolícka komunita v Gaze, asi 150 rodín, nesmierne trpí," poznamenal a dodal, že "keď trpí jeden člen, trpí celá Cirkev, a tak trpíme všetci."

Kardinál Parolin na záver vyzval na modlitbu za všetkých, ktorí uviazli v konflikte.

„Modlime sa za Izraelčanov; modlime sa za Palestínčanov; modlime sa za kresťanov, židov a moslimov."