Catolic anonim: "De ce am decapitat obscenitatea din Linz"
![](https://seedus2043.gloriatv.net/storage1/pyi2ckhl3d3omj9fs48c69wnrrf971op6w8e5zw.webp?scale=on&secure=U-APsiXC0wYOY-ka85yLIw&expires=1721806790)
El scrie că nu este sarcina sa să împiedice ceea ce face episcopul Manfred Scheuer din Linz: "Dar este sarcina noastră să prevenim orice defăimare a lui Dumnezeu și a Preasfintei Sale Maici".
Deoarece Maica Domnului îl protejează în fiecare zi, el a vrut să fie acolo pentru ea.
Presupusul "catolic" explică de ce a acționat în loc să caute dialogul: "Din păcate, e-mailurile sunt ignorate de Dieceza de Linz, apelurile telefonice sunt terminate brusc și nu există nicio ieșire pentru critici".
Și: "În fața acestei caricaturi abominabile și blasfemiatoare, a fost necesară o acțiune urgentă și decisivă".
La început, "catolicul" a vrut să taie trunchiul statuii. Dar și-a dat seama că ar fi prea zgomotos și ar dura prea mult. Așa că și-a schimbat planul pe loc și a optat pentru cap: "Fără cap și fără aureolă, nu ar fi existat nicio îndoială că era o caricatură a Fecioarei Maria".
Traducere AI
![](https://seedus2043.gloriatv.net/storage1/rl7sxbppm5b45gw6wllf5yofhyo1gmiksyamt5j.webp?crop=5472.3382.0.11&scale=on&secure=qEFcOlcdAbrY7n6GIWo1Pw&expires=1721811238)