PETICIA: Zakročte voči vysokým cenám energií

TU podpísať:

Zakročte voči vysokým cenám energií

Slovensko čaká ťažká zima a o pár mesiacov sa môžeme ocitnúť v závažnej energetickej kríze. Ceny energií môžu tak drasticky narásť, že stovky tisíc domácností sa ocitnú v stave energetickej chudoby.

Nitriansky biskup Judák upozornil na problém rastúcej chudoby na púti v Šaštíne: “Chudobní Jahveho to je aj značná časť obyvateľov Slovenska. Vieme, že už dnes 700-tisíc žije na hranici sociálnej biedy. Koľkí to budú o niekoľko týždňov? A priznajme, nemuselo by to byť v takej miere.”

Aby ste si to vedeli konkrétnejšie predstaviť, hovoríme o stovkách tisícov ľudí, ktorí o pár mesiacov budú riešiť existenciálne problémy ako napr. či si zaplatiť za kúrenie alebo si kúpiť jedlo.

Situácia je skutočne vážna. Vojna na Ukrajine, vysoká inflácia, nedostatok niektorých komodít a nesprávna energetická politika členských štátov EÚ spôsobili raketový nárast cien elektriny, plynu a ropy.

Je to téma, ktorú rieši celá Európa. Čo sa však deje u nás na Slovensku?

Namiesto hľadania konštruktívnych riešení pre ľudí, ktorí už čelia alebo čoskoro budú čeliť existenciálnym socio-ekonomickým problémom, sledujeme na dennej báze vzájomné politické hádky a obviňovania, spory o ministerské kreslá, a najnovšie sa k tomu pridali obštrukcie v parlamente.

Okrem toho všeobecná politická kultúra na Slovensku dosahuje dno. Príkladom tohto masívneho úpadku je slovník použitý napr. počas nedávnej schôdze Národnej rady, kde sa časť poslancov pokúšala odvolať ministra vnútra. Z vyjadrení niektorých poslancov ste mohli nadobudnúť pocit, že nesledujete zasadnutie najvyššieho zákonodarného orgánu Slovenskej republiky, ale stretnutie vzájomne pohnevaných štamgastov v krčme 4.cenovej kategórie.

Tento typ politického správania a komunikácie nijako nepomáha k upokojeniu a stabilizácii situácie, práve naopak, prispieva k nespokojnosti, hnevu a agresivite.

Fakt, že spoločenská atmosféra nie je dobrá a pokojná dokazujú viaceré prieskumy. Vysokú nespokojnosť s prácou tejto vlády potvrdil aj náš nedávny prieskum.

Ľudia ako Vy a ja vedia, že nás čakajú ťažké mesiace. No mnohí politici sú tak zacyklení vo svojich problémoch a záujmoch, že ignorujú vážnu realitu bežných ľudí. Avšak ak urýchlene nepomôžu ľuďom, ktorých sa vysoké ceny energií dotknú najviac, môže dôjsť k sociálnym nepokojom, protestom a násilným demonštráciám.

Výstrahou by im mal byť aj nedávny prieskum agentúry AKO, v ktorom až 58,4% respondentov odpovedalo, že by chceli silného a rázneho autoritárskeho lídra, aj za cenu, že by sa pohyboval na hranici demokratických princípov.

Možno si spomínate z hodín dejepisu, že keď v roku 1929 vypukla veľká hospodárska kríza, ktorá uvrhla milióny ľudí do biedy a trvala niekoľko rokov, v Nemecku v roku 1933 vyhrali nacisti a viedlo to ku katastrofe.

Pripojte sa k našej výzve vrcholným politickým predstaviteľov a žiadajte, aby zakročili voči vysokým cenám energií.

Viac informácií:


Homília nitrianskeho biskupa Viliama Judáka na Národnej púti v Šaštíne
Homília nitrianskeho biskupa Viliama Judáka na Národnej púti v Šaštíne

Energetická kríza: Ako ušetriť 15 percent spotreby elektriny? Začnite odstránením zlozvykov
Energetická kríza / Ako ušetriť 15 percent spotreby elektriny? Začnite odstránením zlozvykov

Nečinnosť vedenia štátu pri riešení energií vedie pekárov do krachu
Nečinnosť vedenia štátu pri riešení energií vedie pekárov do krachu

---

Schválil Matúš Hagara
Peter(skala)
dyk
Pozrite, čomu sa venujú namiesto toho, aby pomáhali ľuďom:
V exekučnom poriadku by sa mohli zaviesť nové donucovacie opatrenia - Hlavné správyMore
Pozrite, čomu sa venujú namiesto toho, aby pomáhali ľuďom:

V exekučnom poriadku by sa mohli zaviesť nové donucovacie opatrenia - Hlavné správy
johanika
Káčer vstupuje Slovákom zruinovaných protiruskými sankciami do svedomia: Ste sa všetci načisto zbláznili? V našom susedstve umierajú ľudia
Rastislav Káčer ako novopečený minister zahraničných vecí v službách USA poskytol aktuálne rozhovor pre portál Aktuality.sk na otázku redaktora, ako by vysvetlili ľuďom dôležitosť protiruských sankcií, v čase keď žijú v obavách, že nebude plyn, že sa …More
Káčer vstupuje Slovákom zruinovaných protiruskými sankciami do svedomia: Ste sa všetci načisto zbláznili? V našom susedstve umierajú ľudia
Rastislav Káčer ako novopečený minister zahraničných vecí v službách USA poskytol aktuálne rozhovor pre portál Aktuality.sk na otázku redaktora, ako by vysvetlili ľuďom dôležitosť protiruských sankcií, v čase keď žijú v obavách, že nebude plyn, že sa ocitnú na ulici, pretože nebudú schopní platiť účty, odpovedal svojou typickou aroganciou.
„Viete niekedy ani celkom nechápem debatu, ktorú máme. Ukrajina je v našom susedstve, žijú v nej presne takí ľudia ako my, majú rovnaké problémy, tváre, mená a životy. Tí ľudia zomierajú, sú vraždení, ich domy sú rozbíjané, ich deti sú zabíjané alebo odvážané násilne a odovzdávané iným rodinám,“ vyhlásil Káčer.
„To je taká šialená situácia, a pre nás nepredstaviteľná, ale taká blízka. Vidíme ľudí, ktorých celý život skončí v igelitkách, s ktorými odchádzajú. My tu popri tom vedieme „bolestnú" debatu, či sme si schopní o dva stupne znížiť teplotu vo vykurovaní, ako keby to boli naše základné ľudské právo, že v obývačke musím pred televízorom sedieť v tielku a spodnej bielizni. Nerozumiem tomu, myslím si, že keby sa môj starý otec prebral z hrobu a počúval túto debatu, tak by si pomyslel, že sme sa všetci načisto zbláznili,“ dodáva cynicky nový proamerický minister zahraničia.
Hermenegild
Lebo starému otcovi stačili jedny kachle s uhlím a drevom na zimu, ale p. minister Káčer sa k nim vráti ako vzor ?
maja prus
To hovorí o sebe! No keď on sedí pred televízorom v tielku, to ešte neznamená, že takto teplo majú všetci ľudia a sedia v byte, či dome v tielku.
maja prus
Keď majú miliardy na zbrojenie (a toto naozaj nieje základná potreba), starajú sa o všetkých imigrantov, ua tu robia také nakúpi, že mi sa môžeme len pozerať, nás plyn, ktorý akože majú naviac sa chystajú predať do nemecka (co nechápem, ako je potom možné, že nám navysuju ceny? ) tak nech sa postarajú aj o to, aby sme mali teplo aspoň tých 21stupnov, za prijateľnú cenu.