Clicks1.3K

Nedajte sa testovať, radšej choďte štrajkovať: v Osnabrücku po rýchloteste na koronavírus unikal žene z nosa mozgomiešny mok

Bratislava 2. mája 2021 (HSP/Focus, T-online, Noz, BZ-Berlin/Foto:TASR – Jaroslav Novák)

hlavnespravy.sk/…navirus-unikal-zene-z-nosa-mozgomiesny-mok/2522750

V Osnabrücku došlo k nebezpečnému incidentu pri odbere výteru rýchlotestom na koronavírus. Pri výtere z nosa utrpela jedna žena v januári zranenie vo vnútri lebky, informuje „t-online“ s odvolaním sa na informácie z „Neue Osnabrücker Zeitung“

Pacientka po rýchloteste trpela bolesťami hlavy a celé týždne jej z hlavy unikala číra tekutina – mozgomiešny mok (likvor), ako sa neskôr ukázalo na klinike. Lekári zistili, že pravdepodobne nesprávne použitie odberového tampónu spôsobilo žene zranenie kosti spodiny lebečnej.

Prvý zákrok bol neúspešný

Takéto zranenie môže v najhoršom prípade spôsobiť život ohrozujúce infekcie. Vyskytujú sa však iba v mimoriadne zriedkavých prípadoch. Profesor Dr. Konrad Sommer, primár na klinike otorinolaryngológie v Marienhospital Osnabrück, zdôrazňuje, že incident je „absolútnou raritou“.

Po stanovení diagnózy sa lekári na klinike v regióne pokúsili uzavrieť dieru v kosti spodiny lebečnej s takzvaným prúžkom gázy. Avšak neúspešne, žene aj naďalej z hlavy unikala číra tekutina. Až špecialistom ORL v Marienhospital v Osnabrücku sa podarilo v apríli v 90-minútovej operácii dieru utesniť. Žena však musí teraz podstúpiť početné následné vyšetrenia, aby sa vylúčili možné následné poškodenia potenciálne život ohrozujúceho zranenia.