Peter(skala)
181

Redaktor Brendan O'Neill odmieta „bláznivé tvrdenia“ o pohreboch detí v Írsku

pohrebisko v grófstve Galway
zdroj : bbc.com


Hovorí, že správy o dome Panny Márie u Milosrdných sestier pre slobodné matky"zmesou protikatolíckych predsudkov, írskej sebanenávisti a modernej túžby po hororových príbehoch, ktoré zahŕňajú deti".
Skreslené tvrdenia o pohreboch stoviek detí, ktoré zomreli v írskom dome pre slobodné matky, poukazujú na trend "preháňania a mýtov" o nespravodlivosti v katolíckej minulosti krajiny, obviňuje komentátor.

Brendan O'Neill

Pravda o stovkách detí údajne pochovaných v septikovej nádrži „bola úplne odlišná od príbehu plného zúrivosti, ktorý už obletel svet,“ povedal Brendan O'Neill, redaktor aktualít časopisu Spiked, v úvodníku z 9. júna o spravodajstve o domove svätej Márie Bons Secours pre slobodné matky, ktorý v 20. storočí fungoval v Tuame.

„Je jasné, že toto už nie je o správach. Nie je to túžba po pravde a faktoch, čo povýšila šialené tvrdenia o Tuame na popredné miesto. Skôr zmes protikatolíckych predsudkov, Írska sebanenávisť a moderný smäd po hororových príbehoch, zahŕňajúcich deti, zmenili Tuamu na jeden z najhorších príbehov v roku 2014,“ povedal.
"Transformácia írskej minulosti na žumpu ľudskej skazenosti, do ktorej sa môžu ponoriť moderní írski historici a rôzni katolíci pri hľadaní, a ktorá im vnúti predsudky, nevyhnutne vedie k skresľovaniu faktov."
O'Neill tak reagoval na mediálne spravodajstvo o práci miestnej historičky Catherine Corless, ktorá skúmala neoznačené pohrebiská 796 bábätiek a malých detí, ktoré zomreli v dome v Tuame počas rokov jeho prevádzky v rokoch 1925 až 1961. Zomrelo približne 23 detí ročne.
Správy sa zamerali na pochovávanie detí v neoznačených hroboch, pričom sa zameriavali na tvrdenia, že niektoré telá boli pochované v bývalom septiku.
O'Neill tvrdí, že fakty v tomto prípade boli divoko skreslené.
„Septik ani pozemky bývalého domu nie sú prekopané. Žiadne bábätká neboli nájdené v septiku, ako tvrdili The Washington Post, The Guardian a ďalší. Tvrdenie, že deti boli ‚vypustené‘ do nejakého druhu kanalizácie, je tiež nesprávne,“ povedal.
Corless tiež objasnila svoj výskum a pre Irish Times povedala, že nikdy nepovedala, že telá boli „vyhodené“.
O'Neill zaznamenal prehnané reakcie na tento článok v popredných médiách, ktoré porovnávali domov Tuam s nacistickým holokaustom a rwandskými zverstvami.
„Čo je to za šialenstvo? Ako sa tieto špekulácie... stali titulkami správ o 800 mŕtvych deťoch nájdených v septiku, čo viedlo k porovnávaniu medzi starými írskymi mníškami a architektmi nacistického holokaustu? “
„Niet pochýb o tom, že život v dome v Tuame bol pochmúrny, ako to bolo na západe Írska na začiatku až do polovice 20. storočia,“ priznal O'Neill. Poznamenal „depresívne vysokú“ detskú úmrtnosť v Írsku na začiatku 20. storočia, najmä v dôsledku šírenia infekcie v ústavoch.
Povedal, že Írsko predchádzajúcich storočí bolo „niekedy drsným a nepríjemným miestom“ a Katolícka cirkev nepochybne niekedy zle zaobchádzala s niektorými ženami a deťmi, o ktoré sa starala.
Ale táto nezdravá posadnutosť minulosťou Írska za posledných 10 rokov nemá veľa spoločného s faktami, a namiesto toho sa stala akýmsi groteskným športom, ktorý nakopne protikatolícku úderku a podnieti historické bičovanie...

O'Neill povedal, že tvrdenia o rozsiahlom zneužívaní na priemyselných školách a v Magdalénskych práčovňach boli tiež spochybnené.

Medzi chovankyňami práčovní boli siroty z násilných alebo zanedbaných domovov, staršie ženy bez inej podpory, ženy bez domova, ženy s telesným alebo mentálnym postihnutím alebo s problémami duševného zdravia, ženy, ktoré sa dopustili drobných trestných činov a ženy, ktoré porodili mimo manželstva.

Vládna správa o práčovniach zistila, že „prevažná väčšina“ dievčat nebola fyzicky potrestaná a nenašli žiadne prípady sexuálneho zneužívania, povedal O'Neill. Jedna z najpopulárnejších kníh o práčovniach, Don't Ever Tell od Kathy O'Beirne, ktorá tvrdila, že bola v práčovniach znásilnená a zneužitá iným spôsobom, bola tiež odhalená ako podvod.

_______

Iná vládna správa o zneužívaní chlapcov v katolíckych školách zistila 68 obvinení zo znásilnenia počas 85-ročného obdobia. Spravodajstvo zveličilo toto číslo, aby oznámilo, že „tisíce“ chlapcov bolo znásilnených.

Ak by vláda šírila toľko mýtov v súvislosti s niečím iným, vyvolalo by to pobúrenie a žiadosť o vyšetrovanie. Prečo je teda v poriadku propagovať polopravdy, a "prikrášlenia" o írskej Katolíckej cirkvi? - spýtal sa O'Neill.

Zdroj : NCR - Komentátor odmieta „bláznivé tvrdenia“ o pohreboch detí v Írsku