Gloria.tv And Coronavirus: Huge Amount Of Traffic, Standstill in Donations
Clicks296

Bangladesz: Katolicy żyją w strachu po zabójstwie młodego muzułmanina

Około 2000 katolików żyje w strachu po tym jak 6 lutego bieżącego roku niedaleko kościoła w wiosce Meghatila Punji, Obszar Moulvibazar, policja znalazła ciało młodego muzułmanina Rimon'a Miah'a. Według miejscowych katolików 25 letni mężczyzna pochodził z tej wioski i miał kryminalną przeszłość.

Po odkryciu ciała krewni zamordowanego muzułmanina wzniecili falę protestów na obszarze Kulaura i wzniecili nienawiść wobec miejscowej tubylczej ludności, z której 98% członków to chrześcijanie utrzymujący się z uprawy pieprzu. Niektórzy katoliccy przywódcy rozmawiali z policją w sprawie zaniepokojenia związanego z groźbami ze strony muzułmanów. „Podczas protestów słyszeliśmy, jaku muzułmanie ogłosili, że: 'Oni (chrześcijanie) zabili jednego z nas. My zabijemy 10 z nich'. Codziennie żyjemy w strachu. Wielu ludzi uciekło z wioski z obawy przed aresztowaniem. W każdym czasie możemy być zaatakowani przez muzułmanów” - powiedziała w wywiadzie dla AsiaNews.it pani Bably Bably Talang, sekretarz generalny Kuboraz, organizacji, która działa na rzecz rozwoju tubylczej ludności.

Chrześcijanie skarżą się na to, że w następstwie tego incydentu ludzie spoza wioski nie dopuścili do sprzedaży pieprzu uprawianego przez nich samych. „Nie wiemy kto zamordował Rimon'a Miah'a. On był przestępcą i miał wielu wrogów. Nie wiemy nic o tym zabójstwie, ale mimo tego dostajemy groźby ze strony jego krewnych. Nastały dni strachu. Możemy paść ofiarą ataku i chcemy, aby zapewniono nam ochronę” - powiedział Arun Sangma, miejscowy katolik.

Obecnie policja prowadzi śledztwo, w celu ustalenia sprawcy morderstwa muzułmanina. „Poprosiłem policjanta prowadzącego śledztwo w tej sprawie, aby nie aresztował niewinnych chrześcijan. Domagamy się, aby miejscowa policja przeprowadziła staranne dochodzenie w sprawie zabójstwa Rimon'a Miah'a, dzięki sprawiedliwości stanie się zadość. Proszę również o zapewnienie ochrony chrześcijanom mieszkającym na tym obszarze, aby zapobiec ewentualnej przemocy na tle religijnym” - powiedział pan Nirmol Rozario, przewodniczący organizacji Bangladesh Christian Association.

Komisarz Md Shamsuddoha powiedział, że śledztwo w sprawie zabójstwa muzułmanina trwa, a miejscowi chrześcijanie nie muszą się niczego obawiać, ponieważ tylko winny tego zabójstwa zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej kiedy śledztwo dobiegnie końca. Jednak pomimo tych zapewnień przemoc na tle religijnym, która jest wymierzona w mniejszości wyznaniowe w tym kraju, występuje bardzo często w Bangladeszu.

Chrześcijanie w tym kraju stanowią zaledwie 0,4% z około 160 milionów mieszkańców tego kraju.

AsiaNews.it nie mogła skontaktować się z kapłanami ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Najświętszej Maryi Panny, którzy sprawują opiekę duszpasterską w parafii, obok której znaleziono ciało zamordowanego muzułmanina.

Tłumaczenie z j.ang. na j.pol. moje: Militem Jezu et Mariae

Źródło:www.asianews.it/news-en/After-a-young-M…