Matka chce zabrániť, aby jej syna odpojili z prístrojov. Európsky súd si „umyl ruky ako Pilát“

Bratislava 4. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP/PA-Dominic Lipinski)

Matka chce zabrániť, aby jej syna odpojili z prístrojov. Európsky súd si „umyl ruky ako Pilát“ - Hlavné správy

Obyvatelia Veľkej Británie sledujú príbeh Archieho, o ktorého život bojujú jeho rodičia – nielen s lekármi, ale aj súdmi. Aktuálne sa rozhodli využiť pravdepodobne poslednú možnosť, aby svojho syna zachránili. Obrátili sa na Európsky súd pre ľudské práva

Na snímke Hollie Danceová, matka 12-ročného Archieho Battersbeeho

Dvanásťročný Archie Battersbee je v kóme od 12. apríla tohto roka. Jeho matka Hollie ho totiž našla v ich londýnskom dome v bezvedomí. Okolo krku mal uviazanú šatku. Matka sa domnieva, že dôvodom je výzva Blackout zo sociálnej siete TikTok, ktorá vyzývala ľudí dostať sa do bezvedomia škrtením alebo zadržaním dychu.

Archieho považujú lekári za mŕtveho – podľa nich sa nachádza v stave mozgovej smrti, pri živote ho udržiavajú prístroje. Chceli preto chlapca z prístrojov odpojiť, pretože pokračovanie podpory života nie je podľa lekárov v jeho najlepšom záujme. Keďže s tým rodičia nesúhlasili, pretože chlapcovi bije srdce a podľa slov matky jej mal uchopiť ruku, do prípadu vstúpili súdy. Odvolací súd potvrdil rozsudok nižšieho súdu s tým, že nemocnica môže chlapca odpojiť od prístrojov.

Na snímke Archie v nemocnici

Rodičia sa preto obrátili na Európsky súd pre ľudské práva. Bol pre nich nádejou na záchranu ich syna, pretože z Turecka a Japonska dostali ponuku na jeho liečbu. Súd so sídlom v Štrasburgu im však zobral aj poslednú nádej. Uviedol totiž, že nebude zasahovať do predchádzajúcich rozhodnutí „národných súdov“.

Matka chce po tomto rozsudku dostať syna z nemocnice preč a previesť ho do hospicu. “Je to jednoducho nespravodlivé. Faktom je, že ako rodičia nemáme žiadne práva voči našim deťom, je to nechutné,“ uviedla matka.
Anna Cseploova
No smutny pripad. Platime velku dan za to ze zijeme v modernej spolocnosti, toto je vysledok. Rodicia kedze nemaju cas na svoje deti lebo obaja musia pracovat aby zabezpecili dostojne byvanie svojim detom, daju im do ruk mobil alebo vobec nestihaju sledovat co ich deti robia. Ďnes uz 6 rocne deti maju v rukach mobil 😔 vôbec ani nesleduju co ich dieta pozera. Pamatam sa ze moj otec bol prisny v …More
No smutny pripad. Platime velku dan za to ze zijeme v modernej spolocnosti, toto je vysledok. Rodicia kedze nemaju cas na svoje deti lebo obaja musia pracovat aby zabezpecili dostojne byvanie svojim detom, daju im do ruk mobil alebo vobec nestihaju sledovat co ich deti robia. Ďnes uz 6 rocne deti maju v rukach mobil 😔 vôbec ani nesleduju co ich dieta pozera. Pamatam sa ze moj otec bol prisny v tom co sme mohli na svoj vek pozerat, a co nebolo vhodne skratka zakazal a bodka. Je velka chyba a skor hroza ze taketo sialene "challenge" aktivity ktore mozu naozaj ublizit ludom su povolovane akoby to nic ani nebolo, ale za Vas nazor su schopny oznacit nas za dobre ze nie nepriatela statu a spolocnosti.
Bohuzial rastie nam "vygumovana" generacia
Peter(skala)
Mna zaráža, že "kralovska" rodina Velkej Británie ignoruje takýchto ľudí a ponecháva ich napospas vláde i uradom, ktoré radšej človeka usmrtia ako keby mali sa o neho starať.
Hlavne tá ich akože kralovna by mala orodovať aspon za tie deti.
Vôbec, ale že vôbec sa nebudem čudovať, ked niečo podobne postihne ich deti, lebo to bude trest za ich pritakávanie takýmto zločinom.More
Mna zaráža, že "kralovska" rodina Velkej Británie ignoruje takýchto ľudí a ponecháva ich napospas vláde i uradom, ktoré radšej človeka usmrtia ako keby mali sa o neho starať.

Hlavne tá ich akože kralovna by mala orodovať aspon za tie deti.
Vôbec, ale že vôbec sa nebudem čudovať, ked niečo podobne postihne ich deti, lebo to bude trest za ich pritakávanie takýmto zločinom.
Anna Cseploova
Peter podla.mojho nazoru "monarchia" je akousi ozdobou Velkej Britanie, nic viac, paparazzi, noviny ich fotia ako nejake zjavenie, komentuju kazde ich slovo, krok, oblecenie, ale ani raz za tie roky co mam ako taky prehlad, ani raz neprisli s niecim co by pomohlo alebo ochranilo obyvatelov V.B. Su tam uz iba na "ozdobu".
Janko333
Vrahovia sú to