FSSP a emis un comunicat de presă cu privire la audiența cu Francisc
![](https://seedus2043.gloriatv.net/storage1/fk2zf7dsein37h6xuf68k3ahe3pb7kc5ldf8v2o.webp?scale=on&secure=-9oRZ-abGTEWlwc8FZY0hg&expires=1723272403)
- Francisc l-a primit pe superiorul general, părintele Andrzej Komorowski, la cererea acestuia din urmă.
- Komorowski a fost însoțit de părintele Benoît Paul-Joseph, superiorul districtului francez, și de părintele Vincent Ribeton, rectorul Seminarului Sfântul Petru din Wigratzbad.
- Întâlnirea nu a fost practic despre nimic, exprimându-și "profunda recunoștință" pentru Decretul din 11 februarie 2022, care a confirmat utilizarea cărților liturgice din 1962, și împărtășind dificultățile întâmpinate în aplicarea lor.
- Francisc a fost "foarte înțelegător".
- A invitat Fraternitatea Sfântul Petru, într-un limbaj de partid perfect, "să continue să construiască comuniunea eclezială tot mai deplin prin carisma sa proprie".
Traducere AI