Eksperyment Milgrama powtórzony teraz z milionami prawdziwych ofiar !

Prawie każdy na świecie zna eksperyment Milgrama , badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Yale w 1961 pod kierunkiem profesora psychologii Stanleya Milgrama. Ideą eksperymentu było sprawdzenie, do jakiego stopnia ludzie byliby skłonni zrezygnować z wszelkich skrupułów moralnych lub empatycznych instynktów, jakie mogliby mieć, gdy ktoś poproszony przez autorytet o zadawanie bólu niewinnym ludziom.

Ku zaskoczeniu wielu, dobrze ponad połowy osób (zwanych w eksperymencie „nauczycielami”), których zadaniem jest egzekwowanie torturującej woli autorytetu (nazywanego „eksperymentatorem”) na uczestnikach zewnętrznych (zwanych „studentami”). ”) w eksperymencie zrobił to z wigorem i mało widocznej konsternacji.

Wszystkie ofiary („studenci”) w eksperymencie były aktorami. Niemniej jednak wielu współczesnych uczonych stwierdziło, że inscenizacja profesora była nieetyczna, ponieważ złamał zakaz oszukiwania w eksperymentach z udziałem ludzi, nakłaniając „nauczycieli” do przekonania, że faktycznie zadają uczniom ból.

Po prostu trzeba kochać zawsze małostkowe umysły akademickie, prawda?

Są w stanie bez końca analizować możliwe szkodliwe skutki eksperymentów na ludziach, siedząc w komisjach instytucjonalnych uczelni (IRB), i mogą spojrzeć ponad pięćdziesiąt lat wstecz po przeprowadzeniu jednego z najbardziej znanych i wnikliwych eksperymentów w dziedzinie psychologii. świat bierze udział w ożywionych debatach na temat jego etyki.

Ale jeśli chodzi o wykorzystanie ich znakomitego szkolenia do zbadania zdecydowanie największego eksperymentu z udziałem ludzi w historii (blokady i nakaz szczepień) – eksperyment, który wyraźnie narusza fundamentalne zasady etyczne świadomej zgody i konieczności medycznej, nie wspominając o USA przepisy regulujące administrowanie produktami EUA i wytyczne EEOC dotyczące stosowania przymusowych zachęt w celu uzyskania akceptacji szczepionek – wtedy w większości nie mają one nic do powiedzenia.

Jeszcze bardziej niepokojący jest jednak ich powszechny brak rozpoznania i ostrego potępienia tego, co w rzeczywistości było zorganizowaniem masowej nowej wersji eksperymentu Milgrama w naszych czasach, kiedy urzędnicy rządowi, media i eksperci medyczni aktywnie i beztrosko śledzą Zachęcano do zadawania bólu tym obywatelom, którym po prostu nie podobało się zmuszanie ich do przyjmowania wysoce eksperymentalnych leków bez potwierdzonej historii lub historii bezpieczeństwa.

Czy masz członka rodziny, który rzeczywiście dowiedział się o zastrzykach i wie, że nigdy nie uchronią przed transmisją? Nie ma problemu, wyrzuć go ze Święta Dziękczynienia i wszystkich innych spotkań rodzinnych i insynuuj za jego plecami, że poszedł złą ścieżką.

Czy masz już zarażonego kolegę, który ma wystarczającą pewność siebie, aby edukować się na temat tej koncepcji, a tym samym przejrzeć przejrzyste kłamstwa rozpowszechniane przez agencje rządowe na temat jakości i czasu trwania tej ochrony przed infekcjami i poważnymi chorobami? Nie ma problemu, nazwij ją ignorancką antyszczepionką i kibicuj swoim szefom, gdy wyrzucą ją za nieprzestrzeganie przepisów. I to pomimo faktu, że jeśli chodzi o Covida, jest prawdopodobnie najbezpieczniejszą osobą w miejscu pracy.

Czy znasz kogoś, kto przeczytał liczne badania wykazujące całkowitą nieskuteczność masek jako środka ochronnego dla ogółu społeczeństwa i umieścił linki do wielu z tych badań w kanałach komunikacji firmy w nadziei na wywołanie owocnej dyskusji? Nie ma problemu, zakrzycz go i powiedz mu bez żadnych wątpliwości, że jeśli wie, co jest dla niego dobre, nigdy więcej tego nie zrobi.

Mogę iść dalej.

Lista sposobów, w jakie podobni do Milgrama „nauczyciele” - którzy dobrowolnie wspierali wysiłki w celu zadawania bólu (społecznego, finansowego i innego) tym, którzy mieli czelność zachować swoją intelektualną i moralną integralność w obliczu wyraźnie sfabrykowanego kryzysu - jest prawie nieskończona lista.

Ale jeśli rozejrzysz się i posłuchasz ludzi dzisiaj, to wygląda na to, że nic z tego nigdy się nie wydarzyło. Żadna z osób odpowiedzialnych nie przeprosiła w stopniu wartym wzmianki. A co gorsza, nikt z kręgu rodziny i znajomych, których znam, nie przyznał się do tego, co robił, ani nie pomagał innym sprawiać ból.

Nikt o jakiejkolwiek reputacji nie przyznał się do niesprawiedliwości, nie mówiąc już o przeprosinach za miliony ludzi – znowu miliony ludzi – którzy stracili środki do życia, ponieważ odmówili przyjęcia eksperymentalnego leku, którego skuteczność przyćmiewa całe „robimy to, ponieważ wszyscy jesteśmy w tym razem” argumenty, które zostały tyranicznie wysunięte na jego korzyść.

Czy ktokolwiek z tych, którzy to umożliwili, czy to jako decydenci polityczni, czy korporacyjni intensyfikatorzy bólu, podjęli inicjatywę naprawienia ogromnych szkód, jakie wyrządzili jednostkom i rodzinom, z których wielu jest w trudnej sytuacji finansowej i psychologicznej, z których nigdy nie wyjdą?

Ci milgramiańscy „eksperymentatorzy” i „nauczyciele” dokładnie wiedzieli, co robią. Wielu z nich, podobnie jak nasz Prezydent, najwyraźniej z przyjemnością inicjowało i podsycało wśród nas ruch wierny rodzinie i przyjaciołom.

Teraz jednak wszyscy powinniśmy o tym zapomnieć, ponieważ, jak wiedzą wszyscy w uprzejmym, akredytowanym towarzystwie, otwarte wyrażanie gniewu jest, jak wiesz, kochanie, po prostu tak zdeklasowane i po prostu, hm, niestosowne .

Może tak. To prawda, że przez ostatnie czterdzieści lat nasze elity społeczne wykonały strasznie dobrą robotę, sprawiając, że ludzie wstydzili się żywić podstawowe ludzkie emocje.

Ale niektórzy z nas, o wiele więcej niż myślę, że sobie uświadamiają, nadal dawali sobie pozwolenie na dostęp do tej proteuszowej siły, tego emocjonalnego pożywienia, które zawsze odgrywało kluczową rolę w dążeniu do sprawiedliwości.

A my jesteśmy, jak śpiewały Dixie Chicks, „nie jesteśmy gotowi się pogodzić” i „nie jesteśmy gotowi do wycofania się”.

Autor


Thomas Harrington

Thomas Harrington, starszy stypendysta w Brownstone Institute, jest eseistą i emerytowanym profesorem studiów hiszpańskojęzycznych w Trinity College w Hartford (USA), gdzie wykładał przez 24 lata. Specjalizuje się w iberyjskich ruchach tożsamości narodowej Współczesna kultura katalońska. Jego pisma znajdują się na stronie Thomassharington.com.

The Milgram Experiment Restaged, with Millions of Real Victims ⋆ Brownstone Institute
Paweł - Kielar
Dobry artykuł - niestety mechanizm wymierzania sprawiedliwości jeżeli kiedykolwiek nastąpi - będzie miał charakter Norymbergi. Położą w ofierze kilka znaczących postaci, które i tak zostałyby rozszarpane przez gawiedź. A miliony kapo rozejdą się wśród nas opowiadając jak otworzyły serce żółto niebieskim
MementoMori+++
Zastanawia mnie do ilu jeszcze tragedii i morderstw musi dojść w tzw "służbie zdrowia" , czy kompletnie musi się wszystko zawalić , czy bogaci muszą zostać sami na ziemi aby zorientować się że popełnili błąd jak zobaczą że nie ma naiwnych którzy by dla nich pracowali, bo wszystkich wykończyli ? Czy przejrzą na oczy jak wszystkich wymordują i sami będą musieli się wziąć do ciężkiej roboty jak …More
Zastanawia mnie do ilu jeszcze tragedii i morderstw musi dojść w tzw "służbie zdrowia" , czy kompletnie musi się wszystko zawalić , czy bogaci muszą zostać sami na ziemi aby zorientować się że popełnili błąd jak zobaczą że nie ma naiwnych którzy by dla nich pracowali, bo wszystkich wykończyli ? Czy przejrzą na oczy jak wszystkich wymordują i sami będą musieli się wziąć do ciężkiej roboty jak rolnictwo , budowa itd ? Oby do tego nie doszło, choć dla udręczonych ponad miarę wszystko jedno i lepsza jest śmierć niż życie w tym bezbożnym globalnym więzieniu światowym

Teraz więc uczyń ze mną według Twego upodobania,
pozwól duchowi mojemu odejść ode mnie:
chcę odejść z ziemi i stać się [znowu] ziemią.
Ponieważ śmierć jest lepsza dla mnie niż życie,
albowiem słuchać muszę wyrzutów niesłusznych
i ogarnia mnie wielka boleść.
Panie, rozkaż, niech będę uwolniony od tej niedoli!
Pozwól mi udać się na miejsce wiecznego pobytu,
nie odwracaj Twego oblicza ode mnie, Panie,
ponieważ dla mnie lepiej jest umrzeć,
aniżeli przyglądać się wielkiej niedoli w moim życiu
i słuchać szyderstw
. Tb 3 6

Tego dnia była ona bardzo zmartwiona i zaczęła płakać. Wyszedłszy do górnej izby swojego ojca miała zamiar się powiesić. Jednak zaraz opamiętała się i rzekła: «Niechaj nie szydzą z mego ojca - mówiąc do niego: "Miałeś jedną umiłowaną córkę i ona z powodu nieszczęść się powiesiła". Nie mogę wśród smutku przyprowadzać do Otchłani starości ojca mego. Będzie lepiej dla mnie nie powiesić się, lecz ubłagać Pana o śmierć, abym nie wysłuchiwała więcej obelg w moim życiu». Tb 3 10

W tych trudnych czasach, prześladowaniach warto pamiętać że ziemskie cierpienia ludzkie mają swoje granice i w czasie i odczuwaniu, a cierpienia wieczne nie mają granic. Stąd rodzi się wniosek że ziemskie cierpienia zawsze można znieść byle nie znosić wiecznego potępienia.

Ci którzy dziś postępują wg zasady "zniosę cierpienie każdego tylko nie swoje", którzy gotują innym masową śmierć na różne sposoby, którzy tak są niby wrażliwi na własne zło, ciekawe jak zniosą męki piekielne ? Będzie z nimi jak z kostką lodu wrzuconą do pieca. A ci co niesprawiedliwie cierpliwie cierpią i cierpieć i zła żadną miarą nie chcą na ziemi i pokładają ufność w Bogu, to choćby mieli w piekle Bogu służyć to będą w jakiś sposób zahartowani podobnie jak to jest z ogniem w upalny dzień a nie deszczowym. "lecz chlubimy się także z ucisków, wiedząc, że ucisk wyrabia wytrwałość, a wytrwałość - wypróbowaną cnotę, wypróbowana cnota zaś - nadzieję. A nadzieja zawieść nie może, ponieważ miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany." Rz 5 3-5