Join Gloria’s Christmas Campaign. Donate now!
Clicks2.6K
pl.news
41

Komisarz odrzucony: Głosiciele Ewangelii walczą

Felipe Eugenio Lecaros Concha, prezes Prywatnego Stowarzyszenia Wiernych Papieskich „Prawych Głosicieli Ewangelii” i jego Rada Generalna, powitał 17 października komisarza narzuconego przez Watykan dla Zgromadzenia.

Concha powiedział komisarzowi, kardynałowi José Aparecido Gonçalvesowi de Almeida i jego asystentowi, że:

„Szanujemy cię jako biskupa Kościoła Pana naszego, Jezusa Chrystusa, i jako takiegouznajemy cię za godnego tego szacunku.

Musimy jednak oświadczyć, że nie uznajemy Waszej Eminencji za „komisarza” Prywatnego Stowarzyszenia Wiernych „Głosicieli Ewangelii”, którego jestem prawnie wybranym przewodniczącym.

Po pierwsze dlatego, że odczytany tutaj dekret jest skierowany do „publicznego stowarzyszenia wiernych”, ale Głosiciele Ewangelii to „prywatne stowarzyszenie wiernych”.

Oba te określenia są ze swej natury zasadniczo różne, Wasza Eminencjo. To tak, jakby funkcjonariusz przybył do domu »Antonio Lopeza« z powiadomieniem dla »Pedro Rodrigueza«. Pan Lopez nie powinien otrzymać tego powiadomienia, ponieważ istnieje błąd faktyczny. Podobnie, Głosiciele Ewangelii nie mogą przyjąć dekretu skierowanego do innego stowarzyszenia.

Po drugie, dlatego że instytucja Głosicieli Ewangelii, będąca „prywatnym stowarzyszeniem wiernych”, nie podlega zleceniu ustanowionemu na podstawie prawa kanonicznego opartego na prawie naturalnym.

Ustanowienie komisarza stowarzyszenia prywatnego narusza święte i nienaruszalne prawo wiernych do zrzeszania się w Kościele z ich własnymi statutami i władzami.

Dlatego jeśli Dykasteria Świeckich, Rodziny i Życia, jednostka, od której jesteśmy bezpośrednio zależni, nie podejmie żadnych działań, uważamy sprawę za zakończoną. Oto, co miałem do powiedzenia Waszej Eminencji i Waszej Ekscelencji.”


#newsAlhxdjkfem

wlowoj
Nietrudno zgadnąć jaka będzie reakcja - każda organizacja czy wspólnota która nie przyjmie komisarza zostanie głośno ogłoszona jako będąca poza Kościołem.
Orare pro me likes this.
Dzielni. Warto ich naśladować!
marcys.td
Ale numer!! Bergolio, w swych czarnych kamaszach, chce nawet w prywatne stowarzyszenia wchodzić. Nieźle załatwili komisarza. Grzeczne - "won stąd!". Brawo!
Super - Godne aby naśladować !