04:37
Clicks2.2K
Stano Kobella
11
Nanotechnológia - Sledovanie ľudí, jej potenciál a reálne riziká - 30. 6. 2019 Prepis: Sledovanie ľudí s nanotechnológiou môže znieť ako koncept z futuristickej vedeckej poviedky alebo filmu, ale …More
Nanotechnológia - Sledovanie ľudí, jej potenciál a reálne riziká - 30. 6. 2019

Prepis: Sledovanie ľudí s nanotechnológiou môže znieť ako koncept z futuristickej vedeckej poviedky alebo filmu, ale pravda je, že to nie je tak ďaleko a môže to byť ďalšou veľkou kybernetickou hrozbou. Ako to? Sledujte a zistíte.

Zhrnutie: nanotechnológia je hocaké technologické úsilie zaoberajúce sa čímkoľvek menším ako 100 nm.

Koncepcia bola prvýkrát vymyslená koncom 1950-tych rokov, trvalo do konca 1980-tych dostatočne vylepšiť technológiu, aby naozaj dovoľovala vedcom pracovať na takom malom poli.

Nanotechnológia má viaceré uplatnenia, u potravinových technológií, palív, batérií, v životnom prostredí, chemických senzoroch a dokonca športových potrebách.

Medicínska oblasť je momentálne najvzrucujúcejšia pre nanotechnológiu, hoci vývoje sú väčšinou stále v experimentálnej fáze. S týmito vývojmi prichádza vždy prítomné technologické riziko hackovania.

Nanotechnológia v ľuďoch. Postaviť nový sval z uhlíkových nanotúb je jedna taká možnosť. Vedci v IBM pracujú aj na použití nanotechnológie pre analýzu DNA za pár minút, namiesto týždňov, na liečbu rakoviny u pacientov s prispôsobeným liečebným plánom.

Tiež vidíme použitie NanoTech. v chemoterapii alebo vakcínach, pre zacielenie konkrétnych typov buniek v tele, kde sa testujú experimentálne nanošpongie na absorbciu nanotoxínov v tele. NT-lógiu tiež skúmajú ako včasný diagnostický nástroj na zisťovanie rakovín a infekčných nemocí oveľa skôr než to dokáže naša terajšia technológia. Niektoré nápady zahŕňajú malé zariadenie, ktoré sa vpichne do tela ako snímač alebo medicínske donáškové zariadenie. Toto všetko znie pozitívne, ale je tu i riziko - je to bezpečné?

Maličké nanozariadenia sú typicky ovládané programom na tradičnom elektronickom zariadení ako počítač, smartfón alebo server, čo značí že môžu byť hackovateľné. Niektorí bezpečnostní experti si myslia, že i jedinú nanočasticu v tele so svojím vlastným procesorom možno hacknúť. Ale tiež vravia, že ak niekto má viacero častíc v tele, čo by si mnohé liečby vyžadovali, hacker by ich teoreticky mohol zmeniť na sieť v tele s použitím vlastných systémov tela na komunikáciu a velenie.

Jedna z najočividnejších a nebezpečných aplikácií pre biomedicínske hackovanie je ransomvér. Keby hacker prevezme vaše vnútorné nanotechnologické zariadenia, mohol by požadovať výkupné s fatálnymi následkami. Keby ste neschopní či neochotní zaplatiť, môžu poľahky obrátiť vaše telo proti vám a prinajmenšom vám spôsobiť utrpenie alebo ochorenie, aj zabiť vás.

Nechutné charaktery by mohli použiť túto nanotechnológiu aj proti svojim nepriateľom, nielen pri hackovacích útokoch, ako sú inhalovateľné časticové prášky na liečbu pľúc; niektorí sa obávajú že sama technológia môže byť ľahko zbraňou ako metóda donášky pre bioteroristické snahy, čo presahuje nebezpečenstvá hacknutia. Nainfikovať sa s niečím môže byť rovnako ľahké ako dýchať vzduch, osprchovať sa alebo vziať si vakcínu od vášho doktora.

Zmiernenie rizík: najsilnejšia vec, čo treba robiť pre zníženie rizika hackovania nanotechnológiou, je legislatíva regulujúca typy a silu bezpečnosti vyžadovanej pri nano medicínskych zariadeniach a tiež funkcie zariadení, ktoré budú dovolené. Výrobcovia medicínskych zariadení, čo si prajú istotu, že ich zariadenia sotva budú hacknuté, mali by robiť patričný penetračný test.

Hoci je táto oblasť stále v plienkach, môžeme používať výraz nanomedicínska technológia, nanomedicínske hackovanie a ďalšie, čo ju verne popisujú, dokým nepríde niečo iné. Výraz biohackovanie znie ako dokonalý výraz na popísanie hackovacej medicínskej technológie, ale vlastne odkazuje ku urob si sám biológii.

Toto je sebavylepšujúca technika, čo používa diétu, cvičenie a mentálne techniky na hacknutie tela, zlepšenie nálady, zdravia a celkovej životnej spokojnosti. Neobiológia môže postačovať, keďže obecne označuje hocaký nový pokrok v biologickej technológii. Nanotechnológia a hackovanie medicínskych zariadení sem možno zaiste zaradiť, hoci je to široká oblasť. Napokon ju tiež možno začleniť pod označenie internetu vecí, ale toto je široký pojem, takže ju celkom nevystihuje.

Reálne riziká. Vyskytol sa ozajstný prípad hackovania medicínskeho zariadenia? Odpoveď v tejto veci je nejasná, ale určite tu už boli ochromujúce napadnutia medicínskych centier.

Momentálne vyzerá riziko viac teoretické, hoci je len otázkou času, kým si zlí hackeri vytipujú, čo dobrí hackeri skúmajú a čomu skúšajú zabrániť.

Niektorí experti veria, že je len otázkou času, že sa stane niečo fatálne ohľadom hackovania medicínskych zariadení a len vtedy zdravotní poskytovatelia a legislatívci vezmú túto vec vážne.

Ako som už spomenul, penetračný test je najlepšia cesta pre nájdenie zraniteľností v medicínskych zariadeniach a zaistenie, že váš produkt je čo najbezpečnejší. Alpská bezpečnosť ponúka plný rozsah testovania penetrácie, vrátane medicínskej oblasti. Ak chcete byť na tomto prelomovom poli bezpečnosti a technológie, opýtajte sa na našom webe. A ak sa vám páčilo toto video, lajkujte komentujte a odoberajte.

bitchute.com/video/pSo4yOArniqf/
Public domain
Adriána Mikulová shares this
310
dyk
Slovenská realita:)
Izaijáš 3,4-5 !!!