Clicks2K
pl.news
1

Koniec ery Jana Pawła II? Franciszek zaciska uchwyt na ruchach świeckich

Więcej kontroli i centralizmu: Dykasteria Franciszka ds. Świeckich wydała 11 czerwca dekret ustalający limity kadencji liderów międzynarodowych Stowarzyszeń Wiernych.

Kadencja w centralnym organie zarządzającym jest ograniczona do pięciu lat. Nikt – łącznie z założycielem – nie może pełnić tej funkcji dłużej niż dziesięć lat z rzędu. LaNuovaBq.it uważa dekret za "szokujący", ponieważ "reorganizuje wpływy ruchów kościelnych" – choć wszystkie z nich są już w zaniku.

Według LaNuovaBq.it jest to "pomniejszenie" stowarzyszeń świeckich i zamknięcie ery zapoczątkowanej na Zjeździe Eklezjalnym w Loreto w 1985 r. przez Jana Pawła II, który na próżno skupiał się na ruchach świeckich, aby ożywić Kościół. Próba ta spowodowała jego starcie z turyńskim kardynałem Ballestrero i mediolańskim kardynałem Martinim.

Obecnie w Kościele istnieją 122 wspólnoty świeckich, wśród nich Sant'Egidio, Comunione e Liberazione, Droga Neokatechumenalna. Większość z nich rzuciła się na wózek Franciszka, podpisując w ten sposób swój wyrok śmierci.

Pretekstem do przejęcia nad nimi kontroli jest zawsze popularne odniesienie do "nadużyć seksualnych". Jednak rzadkim tego przykładem może być peruwiański świecki Luis Fernando Figari z Sodalitium Christianae Vitae, który jest oskarżony o napaść homoseksualną.

#newsXucnvlzvrs

Miquedem Miquedem
"Czy to koniec ery Jana Pawła II?" - NIESTETY NIE. To naturalna ewolucja "ery Jana Pawła II".