Clicks544
csk.news
1

Kardinál Zen: Vatikán II? Je to všetko chyba „teológov“

Druhý vatikánsky koncil je ako každá ekumenická rada „Sacrosanctum Concilium“, kardinál Joseph Zen, zdôrazil na žiadosť CatholicNewsAgency.com (27. júla), či je možné spochybniť jeho legitimitu.

Na rozdiel od všetkých ostatných ekumenických rád bol II. Vatikánsky koncil iba pastoračnou radou bez doktrinálneho významu. Zen odmieta pravdivosť, na ktorú poukázal arcibiskup Viganò, že úpadok cirkvi posledných desaťročí bol stanovený v dokumentoch II. Vatikánskeho koncilu.

Závažné po-konciárne chyby pre neho nepatria k do Vatikánu II, rovnako ako heréza nepatrí do Biblie - akoby Biblia a pastoračná rada boli rovnakou vecou.

Zen neviní skutočných zodpovedných - pápežov, kardinálov a biskupov - za katastrofu II. Vatikánskeho koncilu, ale s poľutovaním obvyňuje „nanešťastie sú tu teológovia, ktorí sa postavili nad dokumenty Rady.“

Títo zlí teológovia však boli povolení biskupmi a poverení výučbou seminaristov a pápež z nich spravil mnohých biskupov.

Zen sa uspokojuje s liturgickou reformou Benedikta XVI. „Reformou reformy“, ktorá nikdy nebola viac ako rečnícka bublina.

Po desaťročiach propagandy Druhého vatikánskeho koncilu je stále presvedčený, že všetci katolíci musia „znovuobjaviť“ a „prehodnotiť“ najhoršie, nejednoznačné a zastarané dokumenty pastoračnej rady. Opakuje požiadavku, aby všetci katolíci, ktorí často sotva poznajú Otca Nášho, mali „znovuobjaviť“ a „novo oceniť“ najhoršie, nejednoznačné a zastarané dokumenty Vatikánu II.

Obrázok: Joseph Zen, © Mazur CC BY-NC-SA, #newsTgxjqurkve

Dana22
Čína zvyšuje nátlak na kresťanov.

rcmonitor.cz/asie/7899-Biskup-cin…

Biskup čínské podzemní církve zatčen
Čínské úřady zatkly sedmdesátiletého biskupa katolické církve v Xuanhua a „odvezly ho na neznámé místo“. Oznámil to server „UCA News“ a další média s odkazem na zprávy od místních katolíků. Biskup Augustin Cui Tai z Xuanhua v provincii Che-pej byl od roku 2007 držen komunistickými úřady v …More
Čína zvyšuje nátlak na kresťanov.

rcmonitor.cz/asie/7899-Biskup-cin…

Biskup čínské podzemní církve zatčen
Čínské úřady zatkly sedmdesátiletého biskupa katolické církve v Xuanhua a „odvezly ho na neznámé místo“. Oznámil to server „UCA News“ a další média s odkazem na zprávy od místních katolíků. Biskup Augustin Cui Tai z Xuanhua v provincii Che-pej byl od roku 2007 držen komunistickými úřady v domácím vězení. Během této doby byl opakovaně zatýkán a propouštěn.

Jak se uvádí ve zprávě agentury „AsiaNews“, byly mu mimo jiné uloženy nucené fyzické práce s odůvodněním, že bez státního souhlasu přivádí lidi ke křesťanské víře.

Cui byl vysvěcen na biskupa v roce 2013. Od té doby působil jako koadjutor biskupa Thomase Zhao Duomo z Xuanhua, kterému je již 96 let. Jako pastýř podzemní církve opakovaně vystupoval proti „vlastenecké církvi“ ovládané komunistickou stranou. Tato „vlastenecká církev“ je podle Cuiho nezávislá na Svatém stolci.
Platnost „prozatímní dohody“ mezi Vatikánem a Čínskou lidovou republikou, která se stala terčem značné kritiky, vyprší v září. Podle papeže Františka si Vatikán od této dohody sliboval sjednocení katolické podzemní církve s „vlasteneckou církví“. Podrobnosti dohody jsou stále tajné.

Mezitím však vláda vedená Si Ťin-pchingem výrazně zostřila proces „počínšťování“ všech náboženství. Jak uvádí německá redakce CNA, zahrnuje to šikanu duchovních a věřících, uzavírání kostelů, odstraňování křížů i pokusy o změnu desatera přikázání a přepsání Bible. K očekávanému jmenování biskupů nedošlo.

Místní církevní představitelé, obránci lidských práv, diplomaté a západní vlády reagovali na smlouvu s Vatikánem masivní kritikou a nepochopením.

Jeden z odpovědných „autorů“ dohody, arcibiskup Claudio Maria Celli, 7. června 2020 uvedl, že by se podle jeho názoru měla její platnost o rok či dva prodloužit.
(Celli také v prosinci 2018 žádal dva biskupy, aby ustoupili kandidátům komunistické strany).

Kardinál státní sekretář Pietro Parolin, který je za dohodu rovněž zodpovědný, v pekingských novinách v roce 2019 prohlásil, že „katolická inkulturace a sinizace“ jsou vzájemně slučitelné.

Papež František 25. září 2018 řekl, že je za dohodu osobně odpovědný. 24. května 2020, o Světovém dni modliteb za církev v Číně, papež řekl, že se modlí za křesťany v Čínské lidové republice. Současně doslova naléhal na katolíky v zemi, aby byli „dobrými občany“.

16. 07. 2020, CNA