Clicks443
csk.news

Aký bol výsledok štúdie kardinála Marxa o veľkom zneužívaní? Žiaden

Jeden a pol roka po tom, čo nemeckí biskupi uverejnili rozsiahlu „štúdiu o zneužívaní“, bavorské úrady nevzniesli žiadne obvinenie, informovala Deutsche Presse-Agentur.

Dôvodom na zadržanie vyšetrovaní bol nedostatok dôkazov a premlčacia lehota. V súčasnosti v Bavorsku stále prebiehajú iba štyri vyšetrovania. Niekoľko prípadov bolo postúpených prokuratúre mimo Bavorska.

Mníchovský kardinál Reinhard Marx predstavil štúdiu „so šokujúcimi číslami“. Spôsobilo to celosvetovú senzáciu. S cieľom zvýšiť účinok šoku boli prípady vyhľadávané až do vzdialeného roku 1946.

Štúdia tvrdila, že najmenej 3 677 neplnoletých bolo „zneužitých“ 1 670 duchovnými.

Hlasy (Nemecka) kritizujúce štúdiu boli cenzurované oligarchickými médiami.

Tieto hlasy poukázali na to, že jedna tretina uvedených obvinení sa netýkala ani sexuálneho zneužívania, ďalšia tretina to považovala za slovo proti slovu, 6% uvedených prípadov boli obvineniami, ktoré už boli trestným stíhaním zamietnuté. Boli uvedené aj anonymné vyhlásenia.

Nemecký kriminológ Christian Pfeiffer nie je výsledkom štúdie prekvapený: „Od začiatku bolo jasné, že vyšetrovania nikam nepovedú.“

Čo sa týka oznámenia Marxa, ktoré bolo postúpené prokuratúre, Pfeiffer povedal: „To všetko bolo iba predstavením - nič viac.“

Prehnané „zneužívanie“ slúži nemeckým biskupom, aby sa snažili o zrušenie celibátu a predstavenie kňažiek.

#newsVuixeqngwd