Doceniamy słuchanie i z tego wynika milczenie. Ale milczeć dla samego milczenia to grzech! To lenistwo nierozsądzania. To lenistwo stania z boku. To lenistwo udawania mądrzejszego niż jestem tanim kosztem zamknięcia dzioba. To w końcu lenistwo nie uczestniczenia w życiu, w relacji, we wspólnocie. I za ten grzech możemy kiedyś usłyszeć: „idź w ogień wieczny, nie znam cię”.

Milczenie dla milczenia to grzech

Posted on 17 lutego 2021]

Kiedy milczymy tylko po to, żeby być cicho, kiedy robimy z tego rzecz najważniejszą lub niesłusznie zbyt ważną, grzeszymy. Cisza służy temu, by słyszeć i rozważyć. Niczemu innemu.

Nie mogę mówić wszystkiego i jak popadnie. W słowach warto oszczędzać – każde trzeba zważyć. Mam rozeznawać swoje myśli, zanim je wypowiem. Pytać, czy to, co ciśnie mi się na usta i pcha na klawiaturę, służy budowaniu czy dzieleniu i niszczeniu. Zastanawiać się, czy patrzę na drugiego człowieka, czy na siebie i przez swój pryzmat go oceniam, podsumowuję i myślę. Może wcale nie wiem, co ten człowiek tak naprawdę w sobie niesie, bo chociaż mi mówi, ja tylko grzebię we własnych doświadczeniach, w niego się nie wsłuchując. Myślimy siebie, nie słyszymy.

Kiedy poważnie podchodzimy do tego, co mówimy, niewiele zostaje słów realnie wartych wypowiedzenia. Doceniamy słuchanie i z tego wynika milczenie. Ale milczeć dla samego milczenia to grzech! To lenistwo nierozsądzania. To lenistwo stania z boku. To lenistwo udawania mądrzejszego niż jestem tanim kosztem zamknięcia dzioba. To w końcu lenistwo nie uczestniczenia w życiu, w relacji, we wspólnocie. I za ten grzech możemy kiedyś usłyszeć: „idź w ogień wieczny, nie znam cię”.

Milczenie dla milczenia to grzech | Oczy wiary
MEDALIK ŚW. BENEDYKTA shares this
675
Jota-jotka
@MEDALIK ŚW. BENEDYKTA
Pani Medalik a co powie Pani ?
( przedstawiam problem z realnego świata dla zrozumienia )
Otóż ta sytuacja;
rozmowy a nawet śmiechy ,
wchodzi Pani ...
i zapada CISZA ....aż bolą uszy 🤔
mało tego nikt z Panią nie zarozmawia...🙄
jest Pani traktowana jak powietrze ...
A tu na forum komentarzy .
MEDALIK ŚW. BENEDYKTA
Jota-jotka
To wiadomo o kim były te rozmowy. Nie przejmować się, tylko wszystko ofiarować Panu Jezusowi, który, najbardziej był wyśmiewany i wyszydzany. Nawet na Krzyżu Jezusowi nie dali spokojnie skonać, tylko oprawcy drwili - zejdź z Krzyża to w Ciebie uwierzymy... innym pomagał sobie nie umie pomóc... szyderstwa szatana!
Jota-jotka
A to tylko podałam jako przykład , że
m i l c z e n i e
ma różne kolory ...
MEDALIK ŚW. BENEDYKTA
Kiedy milczymy tylko po to, żeby być cicho, kiedy robimy z tego rzecz najważniejszą lub niesłusznie zbyt ważną, grzeszymy. Cisza służy temu, by słyszeć i rozważyć. Niczemu innemu.