Preotul polonez sugerează rugăciunea pentru o [bună] moarte a Papei Francisc
Părintele Edward Staniek, în vârstă de 77 de ani, a declarat într-o predică din 25 februarie că se roagă ca Sfântul Spirit să-l poată ajuta pe Papa Francisc să se întoarcă la credința catolică sau să …Mai mult
Părintele Edward Staniek, în vârstă de 77 de ani, a declarat într-o predică din 25 februarie că se roagă ca Sfântul Spirit să-l poată ajuta pe Papa Francisc să se întoarcă la credința catolică sau să plece cât mai repede spre viața veșnică.
El a explicat că Francisc "se îndepărtează de Isus" în învățătura sa. Unul din exemplele pe care le-a oferit a fost comuniunea oferită de Francisc persoanelor adultere, "Admiterea oamenilor nelegiuiți în cadrul sfințeniei din Biserică este o profanare a sacramentelor" - a subliniat preotul.
După o conversație cu părintele Staniek, arhiepiscopul din Cracovia, Marek Jędraszewski a declarat că a fost întristat de cuvintele lui Staniek: "Vă asigur că întreaga Biserică din Cracovia se roagă zilnic și cu ardoare pentru Papa Francisc" - a exagerat.
Fr. Staniek a fost hirotonit în 1965 de Papa Ioan Paul al II-lea. Din 1993 până în 2001, Staniek a fost rectorul seminarului de la Cracovia.
Imagine: Edward Staniek, #newsWbgwkgwsck
El a explicat că Francisc "se îndepărtează de Isus" în învățătura sa. Unul din exemplele pe care le-a oferit a fost comuniunea oferită de Francisc persoanelor adultere, "Admiterea oamenilor nelegiuiți în cadrul sfințeniei din Biserică este o profanare a sacramentelor" - a subliniat preotul.
După o conversație cu părintele Staniek, arhiepiscopul din Cracovia, Marek Jędraszewski a declarat că a fost întristat de cuvintele lui Staniek: "Vă asigur că întreaga Biserică din Cracovia se roagă zilnic și cu ardoare pentru Papa Francisc" - a exagerat.
Fr. Staniek a fost hirotonit în 1965 de Papa Ioan Paul al II-lea. Din 1993 până în 2001, Staniek a fost rectorul seminarului de la Cracovia.
Imagine: Edward Staniek, #newsWbgwkgwsck
- Reportați
Rețele de socializare
Modificați postarea
Ștergeți postarea
Silvestru007
- Reportați
Modificați comentariul
Ștergeți comentariu
Acest preot cred că nu cunoaște regula Bisericii:
Ascultarea față de Sf. Părinte, indiferent care ar fi el la conducere.
Cred că încet-încet Biserica se va rupe în două: Între fanaticii-fățarnici si cei progresiști-compasivi. Fiecare alege mai apoi ce vrea. Caprele sau oile.
Rugăciunea lui este una foarte aiurea... adică una egoistă. Fă-l Doamne, așa cum EU vreau pe X. Că dacă nu mai bine să-l iei …Mai mult
Acest preot cred că nu cunoaște regula Bisericii:
Ascultarea față de Sf. Părinte, indiferent care ar fi el la conducere.
Cred că încet-încet Biserica se va rupe în două: Între fanaticii-fățarnici si cei progresiști-compasivi. Fiecare alege mai apoi ce vrea. Caprele sau oile.
Rugăciunea lui este una foarte aiurea... adică una egoistă. Fă-l Doamne, așa cum EU vreau pe X. Că dacă nu mai bine să-l iei dintre noi.
Chiar blasfemic. Cum se poate numi acest tip de spiritualitate? Dragoste? Înțelegere? Răbdare? Prudență?
Ascultarea față de Sf. Părinte, indiferent care ar fi el la conducere.
Cred că încet-încet Biserica se va rupe în două: Între fanaticii-fățarnici si cei progresiști-compasivi. Fiecare alege mai apoi ce vrea. Caprele sau oile.
Rugăciunea lui este una foarte aiurea... adică una egoistă. Fă-l Doamne, așa cum EU vreau pe X. Că dacă nu mai bine să-l iei dintre noi.
Chiar blasfemic. Cum se poate numi acest tip de spiritualitate? Dragoste? Înțelegere? Răbdare? Prudență?