Clicks1.1K

Čaká nás obmedzenie demokracie a práva na zhromažďovanie? Poslanci sa vyjadrili k možnosti zrušiť zhromaždenie občanov ešte pred jeho začiatkom

Bratislava 12. septembra 2021 (HSP/Foto:Facebook, TASR – Martin Baumann, Jakub Kotian, Martin Baumann, Pavol Zachar, archív Martin Borguľa, archív Martin Čepček)

hlavnespravy.sk/…omazdenie-obcanov-este-pred-jeho-zaciatkom/2673228

Ministerstvo vnútra SR cez ministra Romana Mikulca navrhuje novelu zákona o Policajnom zbore, ktorou by sa okrem iného mali rozšíriť kompetencie policajtov. Jednou z právomocí, ktorú im chcú tvorcovia zákona prideliť, je možnosť uzatvoriť verejne prístupné miesta už pri hrozbe hromadného porušenia verejného poriadku. Čo si o väčšej právomoci pre policajtov myslia naši poslanci sme sa opýtali Miroslava Žiaka, Tomáša Tarabu, Lukáša Kyselicu, Mariána Viskupiča, Martina Borguľu a Martina Čepčeka

Na snímke Miroslav Žiak, Tomáš Taraba, Lukáš Kyselica, Marián Viskupič, Martin Borguľa, Martin Čepček

Michal Vaľo, bývalý generálny prokurátor v tejto súvislosti upozornil, že polícia po schválení novely by mohla uzatvoriť ktorékoľvek námestie, na ktorom by sa mala konať demonštrácia, s odôvodnením, že má informácie, že tam hrozí hromadné porušenie verejného poriadku, alebo len preto, že „sú časté prípady, že na podobných miestach dochádza k hromadnému porušovaniu verejného poriadku“.

Dnes môže polícia zhromaždenie rozpustiť len ak počas neho reálne dochádza k porušovaniu verejného poriadku, v budúcnosti by mohla zakročiť už „preventívne“, vopred, skôr ako sa zhromaždenie uskutoční.

Zásadná pripomienka Generálnej prokuratúry

Voči návrhu vzniesla oficiálne pripomienku aj Generálna prokuratúra SR (GPSR). Tá navrhujeme za slová „ak na verejne prístupnom mieste“ vložiť slová „došlo k hromadnému porušeniu verejného poriadku alebo“.

„Samotnú ‚hrozbu hromadného porušenia verejného poriadku‘ na verejne prístupnom mieste nie je možné považovať za dostatočný dôvod na zásah podľa § 28 ods. 1 a 2 zákona č. 171/1993 Z. z., pretože posúdenie existencie ‚hrozby hromadného porušenia verejného poriadku‘ policajtom má výlučne subjektívny charakter. Navrhovaná zmena novelizačného bodu je aj v súlade s dôvodovou správou k tomuto bodu. Táto pripomienka je zásadná,“ upozorňuje GPSR.

Poslancov, ktorí budú o prijatí či neprijatí novely zákona hlasovať, sme sa preto opýtali: Aký je váš postoj k uvedenému návrhu? Nemáte obavu, že po schválení novely môže polícia zakročiť aj preventívne, čiže ešte skôr, ako sa zhromaždenie uskutoční s odôvodnením, že hrozí hromadné porušenie verejného poriadku? Neobmedzí sa tým demokracia a právo na zhromažďovanie?

Miroslav Žiak (SaS)


Už teraz platí, že ak chcem organizovať verejné zhromaždenie, tak ho musím ohlásiť. Preto nevidím na tomto návrhu nič zlé.

Tomáš Taraba (Život – Národná strana)

Táto vláda vytvára, tak ako pri iných zákonných iniciatívach podhubie na nastolenie policajného štátu, kde bude jednoducho ľuďom siahať na ich ľudské a občianske práva – táto iniciatíva je len o tom.

Vládna koalícia predstavuje existenčnú hrozbu pre našu demokraciu.

Lukáš Kyselica (OĽaNO)

Nemám obavy, že by k takémuto preventívnemu kroku dochádzalo bezdôvodne. Podľa môjho názoru sa každá vzniknutá situácia a predmetné oprávnenie podľa § 28 Zákona o PZ bude vyhodnocovať tak isto ako doposiaľ. Platí tu ústavný princíp na základe článku 28 ods. 1 a ods.2 Ústavy SR ako aj čl. 11 ods.1 a ods.2 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd o práve na pokojné zhromažďovanie sa, ktoré je už aj teraz judikované vo viacerých nálezoch Ústavného súdu SR.

Treba však poznamenať, že zhromažďovacie právo nie je právom absolútnym, môže byť ústavne konformným spôsobom obmedzené.

Marián Viskupič (SaS)

Som presvedčený, že čím vypätejšia atmosféra je v spoločnosti, tým viac je potrebné ctiť si slobodu a aktuálne platné zákony. Meniť pravidlá vo vypätom období, pričom by z prijatých zmien vyplývalo čo i len minimálne obmedzenie slobôd občanov, by bolo veľmi nešťastné.

Právo ľudí na zhromažďovanie je posvätné. Myslím, že aktuálne platné pravidlá zhromažďovania sú vyvážene nastavené a nemali by sa sprísňovať.

Martin Borguľa (Sme rodina)

Určite musíme byť obozretní a tento návrh posudzovať veľmi opatrne, aby nedošlo k tomu, o čom hovoríte, teda k obmedzeniu slobody prejavu.

Nesmieme dopustiť, aby sa nejako radikálne zmenila sloboda prejavu a aby bolo zasiahnuté základné právo občana na svoj názor, ktorý môže prejaviť napríklad aj formou účasti na demonštrácii.

Martin Čepček (nezaradený)

Obávam sa, že každé nepohodlné ohlásené zhromaždenie bude preventívne stopnuté. V poslednej dobe si pripadám ako pred rokom 1989, keď sme mali dovolené iba to, čo nám vládna strana nezakázala. Obávam sa obmedzeniu demokracie a právo na zhromažďovanie.

Ako neočkovaný poslanec sa nemôžem zúčastniť na návšteve sv. Otca s ostatnými očkovanými kolegami poslancami. … ako „obyčajný človek“. Napriek zjavnej segregácii je mi cťou, že zostanem medzi skutočnými obyčajnými ľuďmi, zahnanými do svojho „okrajového“ sektora…

Zuzana Franková
Metod
Táto vakcinačná návšteva kardinála v bielom na Slovensku len vyprofiluje pokrytcov a farizejov všetkých profesií....
dyk
Návšteva Pápeža Františka nás má pripraviť na teror, ktorý teraz nastane a Slovenský národ má trpieť zo všetkých okolitých národov najviac a Boh nás chce na to pripraviť. Už Pápež Ján Pavol II povedal o Slovensku a jeho úlohe.
Uveďme.
Peter(skala)
uvidíme :)