Peter(skala)
1260

Vatikán upozorňuje nemeckých biskupov na učenie Cirkvi o kňazstve a homosexualite

Pokiaľ ide o učenie Cirkvi o homosexuálnych aktoch, v liste kardinála Parolina nemeckým biskupom sa uvádza, že ide o „ďalšiu otázku, na ktorú miestna cirkev nemá možnosť zaujať iný názor“.

Kardinál Pietro Parolin (foto: Claude Truong-Ngoc cez Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0). / cez Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0).)

AC Wimmer/CNAVatikán25. novembra 2023

Vatikán písomne informoval nemeckých biskupov, že vysviacka žien a zmeny v cirkevnom učení o homosexualite nemôžu byť predmetom diskusie na nadchádzajúcich stretnutiach s delegátmi nemeckej synodálnej cesty v Ríme.

List z 23. októbra tiež biskupom pripomenul možné disciplinárne dôsledky pre každého, kto popiera učenie Cirkvi, uviedla CNA Deutsch, spravodajský partner CNA v nemeckom jazyku.

List napísal vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin a adresoval ho generálnej sekretárke Nemeckej biskupskej konferencie Beate Gillesovej. List bol zdieľaný so všetkými nemeckými diecéznymi biskupmi.

Pravosť dokumentu v piatok overila CNA Deutsch na Nemeckej biskupskej konferencii.

Ako posledný z rastúceho zoznamu vatikánskych intervencií týkajúcich sa nemeckej synodálnej cesty bol list v plnom znení zverejnený 25. novembra v novinách Tagespost .

Nebezpečenstvo „paralelných iniciatív“

Nemeckí biskupi a predstavitelia Rímskej kúrie sa v júli stretli vo Vatikáne, aby diskutovali o nemeckej synodálnej ceste. Tieto rozhovory budú pokračovať v januári, apríli a júli 2024. Očakáva sa, že sa budú týkať ekleziológie, antropológie, morálky a liturgie a textov synodálnej cesty.

Vatikánsky list pripomenul nemeckým biskupom synodu o synodalite, ktorá prebieha v Ríme: „Keď vezmeme do úvahy doterajší priebeh nemeckej synodálnej cesty, treba si najprv uvedomiť, že v súčasnosti prebieha univerzálna synodálna cesta, ktorú zvolal Svätý Otec.“

V liste sa zdôraznilo, že „preto je potrebné rešpektovať túto cestu univerzálnej Cirkvi a vyhnúť sa dojmu, že prebiehajú paralelné iniciatívy, ktoré sú ľahostajné k snahe ‚spoločne putovať‘“

Čiara nakreslená na ženskej vysviacke, homosexuálnych aktoch

Vo svetle nemeckej synodálnej cesty, ktorá sa rozhodla presadzovať vysviacku žien , list nemeckým biskupom pripomenul, že pápež František opakovane a „výslovne potvrdil“ to, čo svätý Ján Pavol II. napísal v Ordinatio Sacerdotalis o tom, že Cirkev nemá „žiadnu autoritu“. udeliť ženám kňazskú vysviacku“.

Pri citovaní pápeža Františka o dôležitosti uznania úlohy a dôstojnosti žien – vzhľadom na to, že „žena, Mária je dôležitejšia ako biskupi“, ako povedal pápež v Evangelii gaudium, list tiež varoval pred „disciplinárnymi dôsledkami“ pre tých , ktorí porušujú doktrínu, vrátane potenciálnej exkomunikácie za „pokus o vysvätenie ženy,“ uviedla CNA Deutsch .

Pokiaľ ide o učenie Cirkvi o homosexuálnych aktoch, v liste kardinála Parolina nemeckým biskupom sa uvádza, že ide o „ďalšiu otázku, na ktorú miestna cirkev nemá možnosť zaujať iný názor“.

V liste sa ďalej uvádza: „Lebo aj keby sme uznali, že zo subjektívneho hľadiska môžu existovať rôzne faktory, ktoré nás vyzývajú, aby sme ľudí nesúdili, nič to nemení na hodnotení objektívnej morálky týchto činov.

Vatikánska nóta sa tiež odvolávala na list pápeža Františka z roku 2019 katolíkom v Nemecku . Pápež v ňom varoval pred „veľkým hriechom svetskosti a protievanjelického svetského ducha“.

V januári sa pápež František vyjadril explicitnejšie a odsúdil nemeckú synodálnu cestu ako „elitárnu“ a „ani užitočnú, ani serióznu“.

Nedávno pápež v liste z 10. novembra opäť vyjadril hlboké znepokojenie nad nemeckou synodálnou cestou. Varoval, že kroky, ktoré podniká tento segment miestnej cirkvi, hrozia, že sa odklonia od cesty univerzálnej cirkvi, najmä tlak Nemcov na zriadenie stáleho „Synodálneho koncilu“, zmesi laikov a biskupov, ktorí by spravovali Katolícku cirkev v Nemecku.

Namiesto toho pápež František navrhol pre Cirkev v Nemecku alternatívny prístup, pričom zdôraznil potrebu modlitby, pokánia a adorácie.

Nemecké reakcie na túto poslednú intervenciu z Ríma ukážu, ako veľmi si organizátori Synodálnej cesty vzali pápežské výzvy k srdcu.
Johan Matej Saladin
No veď bolo načase