Coburg
31.8K

Čo bude so zbraňami, ktoré posielame na Ukrajinu? Čo politikom odkázala 93-ročná účastníčka mierového pochodu?

Bratislava 22. septembra 2022 (HSP/Foto:Ivan Lehotský)

Pochod pri príležitosti Medzinárodného dňa mieru priniesol niekoľko naozaj kvalitných prejavov. Najväčšia kritika sa ušla nezodpovedným európskym politikom, ktorí pomoc Ukrajine, najmä tú vojenskú, stavajú dokonca nad potreby vlastných štátov a národov


Na snímke 93-ročná účastníčka mierového pochodu

V stredu 21. septembra si ľudia na celom svete pripomenuli Medzinárodný deň mieru. Pri tejto príležitosti sa aj v hlavnom meste Slovenska pod názvom „Mier na prvom mieste!“ konal mierový pochod za diplomatické riešenie ukrajinského konfliktu. Zúčastnila sa ho asi tisícka ľudí, medzi ktorými nechýbali ani tváre verejne známych osobností. Písali sme o tom tu. O čom to vlastne všetko bolo?

Chceme mier! Volajú ľudia na celom svete a majú pravdu. Mier je lepší ako vojna, to vám potvrdí takmer každý. Lenže prečo potom existujú vojny? Prečo sa všetky problémy neriešia diplomatickými rokovaniami?

Vojna vznikne vtedy, keď sú predstavy zúčastnených strán o vhodnom riešení ich sporu príliš vzdialené tomu, aby bolo možné ho dosiahnuť jednaním a kompromisom, a preto strany radšej volia riskantnú možnosť silou skúsiť získať viac. Bezpodmienečná požiadavka na okamžitý mier potom v podstate znamená požiadavku, aby sa zúčastnené strany čiastočne vzdali svojich cieľov.

No a to je práve ten problém. To je dôvod, prečo sa mnohí ľudia na mierové výzvy pozerajú s nedôverou. Väčšinou vojny vnímame tak, že jedna strana je (skôr alebo úplne) v práve a druhá nie – lenže v takom prípade je potom výzva na okamžitý mier vlastne výzvou na nespravodlivý kompromis, kde nespravodlivá strana čiastočne dosiahne svoj nespravodlivý cieľ a tá spravodlivá ostane čiastočne poškodená.

Manipulatívne médiá a populistickí politici túto situáciu zvyknú často zneužívať, je to totiž ideálna príležitosť a komfortný priestor na ronenie krokodílích sĺz, ak im práve vyhovuje zmrazenie okamžitej konštelácie na bojisku.

Viac na:

Čo bude so zbraňami, ktoré posielame na Ukrajinu? Čo politikom odkázala 93-ročná účastníčka mierového pochodu? - Hlavné správy
Alexandra Ritzová
Ve Vídni se dají opatřit různé zbraně od Ukrajinců na Mexikoplatz. Viděla jsem je a slyšela, jak smlouvají cenu. Už si nepamatuji, kolik to bylo.
Glockner ...
České zbraně, vyvezené na Ukrajinu, jsou zpětně prodávány v česku, v Brně, v Praze a zřejně i jinde. Ostřelovačka za 5000 kč, pistole s krabící nábojů 2000, neprůstřel.vesta 1000, kulomet 10000.
majs
Vojna vzniká tehdy, když je třeba zlikvidovat přebytečné zásoby zbraní, aby se mohlo dál vyrábět.