pl.news
31.1K

Wątpliwej klasy doradca Watykanu stawia wątpliwe tezy w sprawie "diakonis"

Kobiety w pierwszym tysiącleciu służyły "w rolach sakramentalnych", stwierdziła Phyllis Zagano na łamach bezkrytycznego AmericaMagazine.org 15 stycznia.

Zagano to amerykańska dysydencka teolog i adwokat sprawy "diakonis". Mimo wszystko papież Franciszek umieścił ją w komisji badającej tę kwestię, która zakończyła swoje prace w czerwcu.

Zagano wspomina, że owe "sakramentalne" czynności to namaszczanie kobiet i członkiń wspólnot katechumenalnych, a także [rzekomo] udzielanie Komunii chorym kobietom i badanie ciał kobiet pobitych przez mężów.

Jednak stare źródła, w tym "Konstytucja Apostolska" z IV stulecia zaznaczają, że "diakonisa nie udziela błogosławieństwa ani nie wykonuje zadań należących do księży lub diakonów", tylko ma "służyć księżom w chrztach kobiet ze względu na przyzwoitość".

Dalej Zagano myli się, twierdząc, że ceremonie święceń dla diakonis były "identyczne" z ceremoniami święceń diakonów.

Tymczasem modlitwa w czasie święceń diakonów zwracała się do św. Stefana, a diakonis: do Phoebe. Tylko pierwsza z tych modlitw obejmowała prośbę o przeniesienie do kapłaństwa lub - ogólnie - stanu duchownego.

Diakonisy w pierwszym stuleciu pełniły taką samą funkcję jak pracownicy administracyjni i społeczni w parafiach.

Grafika: © Episcopal Diocese of Southwest Florida CC BY, #newsEqgevtkdth
ELOHIM.
To akurat zdjęcie gejowskiego Kościoła. Dyskutować zawsze można na ten temat. Uważam, że Siostry Zakonny powinny mieć więcej przywilejów w Kościele Katolickim aby w pewnych wypadkach odciążyć Prezbiterów
turysta569
Wątpliwej klasy doradca Watykanu stawia wątpliwe tezy w sprawie "diakonis"----TO JUZ SAM LUCYFER HULA PO KOSCIELE A BABSTWO W PORPORACH PRZED NIM BO GDZIE DIABEL NIE MOZE TAM BABE POSLE A BABA ZE BY BYC ZAUWAZONA TO WSZYSTKO ZROBI
PiotrM
Noooooo, czasy św. Patryka przybliżyły się.