Clicks259
tr.news

Avusturya: Katedral Meclisi Vatikan'a Karşı Çıktı

Skandal haber, Avusturya'nın Gurk-Klagenfurt piskoposluk bölgesini ve Papa Francis'in, Mayıs ayında daha büyük bir piskoposluk bölgesi olan Sankt Pölten'e terfi ettirdiği eski modernist piskoposu 66 yaşındaki Alois Schwarz'ı derinden sarstı.

On yıldan uzun bir süredir, 2001'den 2018'e kadar Gurk Piskoposu olan Schwarz, iki kadınla ilişki kurmakla suçlandı. Bu durumu her zaman inkâr etti.

Schwarz'un Sankt Pölten'e terfi etmesi sonrasında, şahsi suçlamalar yine ayyuka çıktı. Bu suçlamalar, yönetimini, yaşam tarzını, liderliğini, kişisel politikasını, iletişim stilini ve piskoposluğun mali durumu kapsamaktadır.

Bu nedenle, Gurk katedrali meclisi bir rapor hazırlaması noktasında bir komisyon görevlendirdi. Ancak 11 Aralık'tan itibaren raporun yayını, Romalı Piskoposlar Cemaati tarafından yasaklandı.

Bununla birlikte, meclis Vatikan'a uymadı ve 18 Aralık'ta raporu yayınladı.

Schwarz'a karşı yapılan pek çok suçlamaya rağmen, rapor sadece Schwarz'un maiyetindeki iki kadından biri olan ve Mayıs 2016'da ilgili piskoposluk kurullarının izni olmaksınız bizzat piskopos tarafından Stift Sankt Georgen'in yöneticisi olarak atanan Andrea Enzinger'e odaklandı.

Rapor, Enzinger’ı, toplam yetersizlik ve yanlış yönetimden dolayı, piskoposluk için büyük maddi zarara neden olmakla suçluyor.

Raporun sunumu sırasında Schwarz'ın modernist Yardımcısı Peder Engelbert Guggenberger, piskoposun Enzinger'ın kaprislerine tamamen bağımlı olduğunu iddia etti. Schwarz'ın istifa iddialarıyla karşı karşıya kalacağını açıkladı.

Guggenberger, Viyana'daki Papalık Elçisi ve Avusturyalı Piskoposlar Konferansı başkanı olan Viyana Kardinal Christoph Schönborn'u, sorunlardan haberdar olmasına karşın harekete geçmemekle suçladı.

Schwarz'un 2008'de yardımcısı olarak görev yapan Guggenberger'in neden bu kadar uzun süredir problemlerini çözememesine rağmen görevine devam ettiği sorusu akıllarda kaldı.

Resim: Alois Schwarz, #newsEgnkbsoodj