Gloria.tv And Coronavirus: Huge Amount Of Traffic, Standstill in Donations
Clicks1.1K

Pápež: V núdzi bez spovedníka si vzbuďme dokonalú ľútosť

Ilustračná snímka: Pápež František spovedá mladých na SDM v Paname (jan. 2019) (Vatican Media)

PÁPEŽ


Pápež: V núdzi bez spovedníka si vzbuďme dokonalú ľútosť

Ako sa zmieriť s Bohom v čase, keď nemáme možnosť pristúpiť k sviatostnej spovedi? Na túto otázku dal v piatok 20. marca odpoveď pápež František pri rannej homílii v Dome sv. Marty. Veriacim pripomenul učenie Katechizmu Katolíckej cirkvi o sile dokonalej ľútosti.

Salus animarum - spása duší - je najvyšším zákonom Cirkvi. V týchto časoch pohotovosti pandémie, s ťažko chorými izolovanými na oddeleniach intenzívnej starostlivosti, ako aj s rodinami, ktoré musia zostať doma v karanténe na zabránenie šíreniu vírusu, je užitočné pripomenúť si bohatstvo katolíckej tradície. Pápež František tak urobil v piatok 20. marca pri rannej svätej omši v Domes sv. Marty:

„Viem, že mnohí z vás na Veľkú noc chodíte na spoveď,

aby ste sa znovu stretli s Bohom. Mnohí mi však dnes povedia: „Ale otče, kde môžem nájsť kňaza, spovedníka, veď sa nemôže vychádzať z domu? Ja sa však chcem zmieriť s Pánom, chcem, aby ma objal, aby ma objal ako Otec... Čo mám robiť, ak nenachádzam kňaza?“ - Rob to, čo hovorí Katechizmus. Je to veľmi jasné:

Ak nenájdeš kňaza, aby si sa vyspovedal, hovor k Bohu, tvojmu Otcovi a povedz mu pravdu: „Pane, vyviedol som toto, toto a toto... Prepáč mi“ a pros o odpustenie s celým srdcom, so skutkom ľútosti a sľúb mu: „Neskôr sa vyspovedám, no teraz mi odpusť“. A v tej chvíli sa vraciaš do Božej milosti.

Ako nás to učí Katechizmus, ty sám môžeš pristúpiť k prijatiu Božieho odpustenia, keď nemáš po ruke kňaza. Pomyslite: teraz je tá chvíľa! A toto je ten správny moment, vhodný okamih. Dobre si vykonajme úkon ľútosti, a takto sa naša duša stane bielou ako sneh.“


Svätý Otec sa odvoláva na príslušné články Katechizmu Katolíckej cirkvi: „Medzi úkonmi kajúcnika je na prvom mieste ľútosť. Je to «bolesť duše nad spáchaným hriechom a jeho zavrhnutie s predsavzatím viac nehrešiť» (KKC 1451).

Katechizmus tu cituje Tridentský koncil. Ďalej hovorí o účinkoch dokonalej ľútosti:

„Keď ľútosť pochádza z lásky k Bohu milovanému nadovšetko, volá sa „dokonalá“ (je to ľútosť z lásky – caritatis contritio). Takáto ľútosť odpúšťa všedné hriechy; dosiahne aj odpustenie smrteľných hriechov, ak zahŕňa pevné predsavzatie pristúpiť k sviatostnej spovedi, len čo to bude možné“ (KKC 1452).

To znamená, že hoci ešte len čakáme na najbližšiu možnosť prijať rozhrešenie od kňaza, úkonom dokonalej ľútosti sa nám už v tej chvíli dostáva odpustenie. Potvrdil to už Tridentský koncil, ktorý uvádza, že ľútosť sprevádzaná predsavzatím vyspovedať sa „zmieruje človeka s Bohom už prv než reálne túto sviatosť prijme“ (Doctrina de sacramento Paenitentiae, 4. kap.).
....... jednoducho a v skratke: Boh Ti odpustí, aj ked nemáš možnosť dostať rozhrešenie knaza, lebo Boh odpúšťa nie pre samotného knaza, či rozhrešenie, ale preto, že človek chce, aby mu Boh odpustil. Bez ľudskej tužby po Božom odpustení su knazske rozhrešenia len DRUHORADYM prostriedkom. PRVORADY prostriedok je ľudská tužba po odpustení.

pr. je to ako s krstom

poznáme krst
1.vodou
2.…
More
....... jednoducho a v skratke: Boh Ti odpustí, aj ked nemáš možnosť dostať rozhrešenie knaza, lebo Boh odpúšťa nie pre samotného knaza, či rozhrešenie, ale preto, že človek chce, aby mu Boh odpustil. Bez ľudskej tužby po Božom odpustení su knazske rozhrešenia len DRUHORADYM prostriedkom. PRVORADY prostriedok je ľudská tužba po odpustení.

pr. je to ako s krstom

poznáme krst
1.vodou
2.krvou
3.tužbou


V každom prípade človek musí tužiť po zakladnom-prvom spôsobe, čiže krst vodou
Avšak, ked človek nemá možnosť lebo je vo väzení alebo tam kde niet knaza, a napokon zomrie ako mučeník, tak bol pokrstený "krvou a túžbou"

Ked to porovname: v prípade krstu (krvi a tužby) nie je prítomnosť knazskeho požehnania vodou a predsa krst je platný.

Takisto pri spovedi: nie je pritomne knazske rozhrešenie a predsa spoved je platná.

Prečo?
Lebo človek tuži po rozhrešení osobnom - knazskom, ale ked nemá možnosť, tak sa mu to počíta.

Na rozdiel od katolikov, protestantom sa nepočíta, lebo nemaju túžbu po knazskom rozhrešení a aj keby mali možnosť NESKOR sa vyspovedať, i tak by to neurobili, kdežto katolik to musí a chce urobiť.
zaba
Problém s dokonalou lítostí je právě její dokonalost, totiž abych litoval opravdu kvůli tomu, že jsem urazil Boží lásku. Mnohdy bohužel nejsme ve stavu plně vnímat tuto Boží lásku a tak je pro nás mnohem důležitější svátost smíření, kde stačí nedokonalá lítost k odpuštění hříchu, tedy jen fakticita toho, že svůj nedobrý skutek označím jako nedobrý před Bohem, mnohdy se skrytým podtextem, že jsem …More
Problém s dokonalou lítostí je právě její dokonalost, totiž abych litoval opravdu kvůli tomu, že jsem urazil Boží lásku. Mnohdy bohužel nejsme ve stavu plně vnímat tuto Boží lásku a tak je pro nás mnohem důležitější svátost smíření, kde stačí nedokonalá lítost k odpuštění hříchu, tedy jen fakticita toho, že svůj nedobrý skutek označím jako nedobrý před Bohem, mnohdy se skrytým podtextem, že jsem si jen prostě uškodil, vypadl z pohody....tedy přimíšenina lásky i k sobě. Je tedy spíše otázkou, jestli situace je tak vážná, že kněží nemohou v tomto smyslu vůbec fungovat.
ľubica
celkom ako protestanti!