Clicks6
tr.news

Medjugorie: Yeni Yerel Piskopos Fenomen Konusunda Heyecanlı

Bosna'nın Mostar bölgesinin yeni piskoposu Monsenyör Petar Palić'e göre Medjugorje fenomeni, sahte görüleriyle birlikte "tartışmaya açık".

Medjugorje, Mostar piskoposluğunda yer alıyor. Önceki Mostar piskoposları, Meryem Ana'nın sözde görülerini sürekli reddetmişlerdi.

Palić, birçok röportajında Medjugorje'yi birkaç kez ziyaret ettiğini, manevi meyvelerini takdir ettiğini ve Medjugorje'nin ne destekçisi ne de düşmanı olmadığını belirtti.

Medjugorie'nin coşkulu bir destekçisi olan Papalık Müfettişi Başpiskoposu Henryk Hoser, kendisini bölgeyi tekrar ziyaret etmeye davet etti ve Palić de bunu "sevinçle" yapacak ve Hoser'in bölgeyle ilgili kararlarını kabul edecek.

Palić, doktorasını Avusturya Graz Üniversitesi Anti-Katolik İlahiyat Fakültesi'nden aldı. Hırvatistan'ın Hvar bölgesindeki eski piskoposluğunda, inananlara Cumartesi akşamı ayinlerinin Pazar günkü yükümlülüğünü yerine getirdiğini söylemiş; bu önerisi, inananları Pazar yükümlülüğünden vazgeçmeye teşvik eden ilk adım olarak ünlenmiş bir önlemdi.

İlkbaharda, koronavirüs bahanesiyle, Palić, halka açık ayinleri 6 hafta süreyle askıya almış ve ardından "hijyenik" nedenlerle dilden Komünyon'u kaldırmıştı.

Mostar'daki selefi 76 yaşındaki Piskopos Ratko Perić ise ne Ayinleri kapamış ne de elden Komünyonu dayatmıştı.

Resim: Petar Palić, © wikicommons, CC BY-SA, #newsVwpblyoudz