Elkam
Marek 2,18-22

Uczniowie Jana i faryzeusze mieli właśnie post. Przyszli więc do Niego i pytali: «Dlaczego uczniowie Jana i uczniowie faryzeuszów poszczą, a Twoi uczniowie nie poszczą?». Jezus im odpowiedział: «Czy goście weselni mogą pościć, dopóki pan młody jest z nimi? Nie mogą pościć, jak długo pana młodego mają u siebie. Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy, w ów dzień,…More
Marek 2,18-22

Uczniowie Jana i faryzeusze mieli właśnie post. Przyszli więc do Niego i pytali: «Dlaczego uczniowie Jana i uczniowie faryzeuszów poszczą, a Twoi uczniowie nie poszczą?». Jezus im odpowiedział: «Czy goście weselni mogą pościć, dopóki pan młody jest z nimi? Nie mogą pościć, jak długo pana młodego mają u siebie. Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy, w ów dzień, będą pościć.

Nikt nie przyszywa łaty z surowego sukna do starego ubrania. W przeciwnym razie nowa łata obrywa jeszcze [część] ze starego ubrania i robi się gorsze przedarcie. Nikt też młodego wina nie wlewa do starych bukłaków. W przeciwnym razie wino rozerwie bukłaki; i wino przepadnie, i bukłaki. Lecz młode wino [należy wlewać] do nowych bukłaków».

— Dlaczego Twoi uczniowie odrzucają nasz tradycyjny post?

— Ponieważ pan młody jest z nimi.

Ten fragment Ewangelii Marka pokazuje, że Jezus robi sobie nieprzyjaciół swoim zbyt nowym sposobem postępowania. Gdyby byli uważni — ale ludzie agresywni nie słuchają — spostrzegliby, że Jezus mówi im rzecz niezwykle ważną: „Ze Mną wszystko staje się nowe, ponieważ jestem Oblubieńcem”. W Starym Testamencie Oblubieniec to Bóg. A skoro Jezus jest Oblubieńcem, skoro jest wkroczeniem Boga w nasz świat, jakże nie miałby być nowością?

Lecz oni, nieustępliwi, sztywnieją w swoich starych ubraniach wyobrażeń i zachowań. Ostatecznie mogliby się zgodzić, że ten młody rabbi, nawet całkiem sympatyczny, będzie uczył o rzeczach starych w nowy sposób, ale bez wprowadzania wielkich zmian. Zgodziliby się na nowe wino, pod warunkiem, że będzie podane w starym bukłaku ich tradycji.

— Nie — mówi Jezus — jeśli zszyjecie wasze tradycje z moją nowością, dalej będziecie mieć same stare łachy, nawet jeszcze bardziej podarte. Jeśli będziecie chcieli wlać moją nowość do swoich głów i serc, a nie przemienicie ich, nie będą w stanie jej przyjąć

.Czy jest to przypowieść przeciwko starości? Niemożliwe. A zatem jest to może wymarzona przypowieść przeciwko tradycjonalistom?

Sądzę, że należy zejść głębiej. Wszyscy — młodzi, starzy, tradycjonaliści czy postępowcy — musimy stanąć wobec jednego z wielkich wymagań Ewangelii: musimy nieustannie zmieniać swoje stare przyzwyczajenia.

Wszyscy drepczemy w starych łachach. Niektórym trudno się będzie do tego przyznać, ale niech się sobie dobrze przypatrzą. Gdy słuchamy Jezusa, czujemy się zaskoczeni i zagrożeni Jego wymaganiami. Należałoby się zmienić bardziej niż to sobie wyobrażaliśmy. Żeby uniknąć decydującego kroku, próbujemy jakoś sobie poradzić, wybierając niektóre elementy. Przyszywamy kawałek Ewangelii do naszego życia takiego, jakie jest. Smakujemy nieco tego szalonego wina, nie zmieniając serca.Krótka przypowieść. Straszliwa przypowieść. Każdego ranka trzeba stawać się nowym człowiekiem, aby przeżywać to, co nowe z Jezusem.

Jeśli każdy nowy dzień będzie wychodził naprzeciw tego, co nowe w Jezusie, porzucimy nasze stare łachy i będziemy mieli odwagę rozpocząć życie, które jakże jest inne, kiedy „Pan młody jest z nami”.

ANDRÉ SÈVE, Homilie niedzielne Kraków 1999
MariaBarbara
@Faustinus nie martw sie, nie obrazasz mnie, raczej moze mego Pana......ale to juz twoj problem.
MariaBarbara
@VRS, coz wg pana to przyjecie Chrystusa w hostii, to nie doswiadczenie religijne? Moze to teoria? Blogoslawieni ktorzy nie widzieli a uwierzyli---- moze Cialo i Krew na oltarzu jest niewidzialna? Zupelnie sie nie rozumiemy.
4 more comments from MariaBarbara
MariaBarbara
@VRS, to czego pan nie potrafi , to zrozumiec ze dzis i jutro musimy zyc wiara a nie rewolucja. Zadna rewolucja nie umniejszy ani powiekszy nam wiary. Panskie opinie sa przyziemne, trzymaja sie teorii. Wiara to pulsujace zycie w Chrystusie. Na stole , na scianie, z boku czy w srodku------to sa kierunki materialne tego swiata. Natomiast zycie w Bogu ma wymiary nadprzyrodzone, niezalezne od tych …More
@VRS, to czego pan nie potrafi , to zrozumiec ze dzis i jutro musimy zyc wiara a nie rewolucja. Zadna rewolucja nie umniejszy ani powiekszy nam wiary. Panskie opinie sa przyziemne, trzymaja sie teorii. Wiara to pulsujace zycie w Chrystusie. Na stole , na scianie, z boku czy w srodku------to sa kierunki materialne tego swiata. Natomiast zycie w Bogu ma wymiary nadprzyrodzone, niezalezne od tych ustawionych przez ludzi .
MariaBarbara
@VRS, zostan pan w historii i targuj sie z kimkolwiek, a ja zostane Dzis przed mym Panem ktory z Krzyza zstepuje na hostie , na stole panskim.
MariaBarbara
Widzialam rozne sytuacje: oltarz na scianie z tabernaculum a przed nim stol; stol bez sciennego oltarza a tabernakulum z boku; stol jako oltarz a tabernakulum w oddzielnym pomieszczeniu, ; krzyz nad oltarzem sciennym posrodku; krzyz posrodku przed stolem; krzyz z boku, stol w srodku. W mojej parafii krzyz jest centralny, stol-oltaz tez , a z tabernakulum przenosi sie Hostie na stol i wszyscy sa …More
Widzialam rozne sytuacje: oltarz na scianie z tabernaculum a przed nim stol; stol bez sciennego oltarza a tabernakulum z boku; stol jako oltarz a tabernakulum w oddzielnym pomieszczeniu, ; krzyz nad oltarzem sciennym posrodku; krzyz posrodku przed stolem; krzyz z boku, stol w srodku. W mojej parafii krzyz jest centralny, stol-oltaz tez , a z tabernakulum przenosi sie Hostie na stol i wszyscy sa przodem do Pana. @VRS, opisuje to co jest, co widze, a twoje zgryzliwe uwagi na nic sie przydaja bo ludzie patrza i widza te rozne sytuacje.
MariaBarbara
@Weronika..S to nie u nas, tutaj przenosi sie Pana na stol-oltarz, nigdy kaplan nie stoi tylem. Jesli w tabernakulum nie ma juz hostii to te nowe konsekrowane nie spozyte wracaja do tabernakulum . Posoborowie nie zawsze jest bezmyslnym modernizmem.
Weronika..S
@MariaBarbara Podczas Mszy Świętej Najświętszy Sakrament znajduje się w Tabernakulum i niestety kapłani odprawiają Mszę Świętą tyłem do Tabernakulum. Musi jedynie cieszyć, że niektórzy chociaż przyklękają lub skłaniają głowę.
MariaBarbara
@GracjanJan, nie rozumisz. Tabernakulum jest miejscem swietym bo Cialo i Krew Pana jest w nim. Jak sie wyjmie GO i polozy na stole wtedy stol jest oltarzem i miejscem swietym przed ktorym kaplan sie sklania. Gdy tabernaculum jest puste ,nie ma znaczenia czy kaplan jest przodem czy tylem, ma byc przodem do Chrystusa!!!
borgan
„Arogancja, gwałtowność języka, brak poszanowania i pogarda, jaką okazano Benedyktowi XVI są diabelskie”. Dokładnie: diabelskie.
mk2017
Gwinejski kardynał odniósł się również do krytyki, z jaką spotkał się Benedykt XVI po napisaniu wstępu do jego książki „Siła ciszy”. „Arogancja, gwałtowność języka, brak poszanowania i pogarda, jaką okazano Benedyktowi XVI są diabelskie” – powiedział kard. Sarah. Dodał, że dla Kościoła to smutny i zawstydzający incydent.