Libor Halik
92.2K

Kvůli čipům USA nedovolí Číně vzít si Tchajwan

25.10.2022 13:53 Vítězství v „čipové válce“ bude něco stát. Tchajwanský klíč k americké diktatuře. Předpokládejme, že zítra bude světu vládnout ten, kdo dnes dominuje ve špičkových technologiích. V tomto případě Washington nikdy nedovolí Pekingu vzít si Tchaj-wan zpět. Jednoduše proto, že Tchaj-wan se stal světovým lídrem v dodávkách čipů, a to i do Číny.

Tchajwanská Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), největší světový výrobce polovodičových čipů, „chip master“, vytlačila Intel a Samsung a obsadila více než 60 % celosvětového trhu. Hlavními klienty společnosti jsou společnosti z celého světa: HiSilicon, MediaTek, Huawei, Realtek, AMD, NVIDIA, Qualcomm, ARM Holdings, Altera, Xilinx, Apple, Broadcom, Conexant, Marvell, Intel a dokonce i Russian Baikal Electronics. A proces vytváření mikročipu je složitý „uzel“, ve kterém jsou spojeny Spojené státy, kde se soustředí vývoj polovodičů, Evropa,
TSMC přitom získává 62 % svých příjmů od severoamerických zákazníků a pouze 17 % od čínských. Od návštěvy předsedkyně Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu na začátku srpna tam začali létat i další kongresmani. Pekingský vzorec „jedna země, dva systémy“ Washingtonu nijak nevyhovuje. Ale to je jen jedna – politická – složka války o Tchaj-wan. Souběžně s válkou USA proti Rusku je svět svědkem začátku rozsáhlé ekonomické války mezi USA a Čínou.
Tento konflikt bude mít neméně závažné důsledky než důsledky vojenských operací na Ukrajině. Project Syndicate píše: „Po říjnovém oznámení Ministerstva obchodu USA o nových přísných omezeních prodeje pokročilých polovodičů a dalších high-tech produktů z USA do Číny vstoupilo čínsko-americké soupeření do nové fáze. I za nejpříznivějších okolností bude pro Čínu obtížné přizpůsobit se nové realitě.
Ve skutečnosti jde o jeden z nejpřísnějších typů obchodních sankcí USA: GPU, které se používají k vytváření aplikací umělé inteligence, byly zakázány; společnostem bylo zakázáno dodávat do Číny pokročilé počítačové čipy, zařízení na výrobu čipů a další produkty, pokud nezískají zvláštní licenci od amerických úřadů. A nedostanou, přestože značnou část produktů vyrábí TSMC, 97 % továren společnosti je soustředěno na Tchaj-wanu a 90 % zaměstnanců tam pracuje. V pevninském Nanjingu vyrábí TSMC jen malý zlomek starší generace polovodičů a v Americe plánuje vybavit obchod až do roku 2024.
Mělo by být vyjasněno: s univerzálním uznáním čínského statutu ostrova, včetně OSN, Peking nekontroluje design, výrobu a prodej. Pro Peking se z vypuknutí „války o čipy“ stala válka o budoucnost. Nicméně, pokud jde o USA.
S cílem diverzifikovat výrobu polovodičů mimo závislost na čínském trhu oznámily vlády USA a EU výstavbu nových továren v Evropě a Americe. Washington je připraven poskytnout granty ve výši 52 miliard dolarů každému, kdo se ujme výroby čipů ve Spojených státech – Intel, TSMC nebo Samsung.
Jsou to dva roky, co USA zakázaly veškerý prodej pokročilých čipů čínskému telekomunikačnímu gigantu Huawei, který byl donedávna globální technologickou vlajkovou lodí Číny. Poté, co Huawei ztratil 80 % svého podílu na globálním trhu smartphonů, nezbylo nic jiného, než prodat svou divizi smartphonů Honor a přeorientovat se na poslání korporace. Její šéf Ren Zhengfei v říjnu rozeslal svým zaměstnancům dopis a upřesnil, že roky 2023 a 2024 budou pro společnost nejtěžší a není si jistý, zda je společnost dokáže přežít. Ren Zhengfei připustil, že lví podíl na problémech Huawei byl způsoben americkými sankcemi. Nyní se USA snaží udělat celé Číně to, co udělaly Huawei. A pokud jde o Tchaj-wan, záměry Spojených států jsou jednoduché a jasné: Washington tvrdošíjně trhá ostrov od kontinentu.
Budeme svědky stále širší čínsko-americké technologické konfrontace, která bude mít dalekosáhlé důsledky – až po zformování dvou pólů světové ekonomiky, jako tomu bylo za existence SSSR a socialistického společenství. A zdroje moci budou patřit těm, kteří ovládají sféru špičkových technologií.
Ve snaze o technologickou převahu se Čína nestává méně závislá na tchajwanských čipech, i když Peking tvrdě pracuje na zvýšení domácí produkce. Navzdory pokroku je však Čína stále roky pozadu za USA. A co je nejdůležitější, nejpokročilejší čipy již nejsou v Číně dostupné. Každá společnost, která vyváží do Číny, musí mít dvojnásobnou jistotu, že její produkty neobsahují zakázané čipy.
Přitom pro Američany není všechno tak jednoduché. Při odlévání křemíkových plátků pro výrobu polovodičů je potřeba neon – inertní plyn čištěný z 99,9 % a Rusko je největším světovým producentem neonu. Dva podniky v (ukrajinské) Oděse a Mariupolu se také zabývaly výrobou čištěného neonu a loni poskytly až polovinu jeho světového objemu, po odstavení obou závodů se startem SVO (tj. s válkou na Ukrajině) však začal čištěný neon zdražovat. Nyní se tento plyn místo 280 dolarů za metr krychlový prodává za 2 500 dolarů. Doplnit trh mohou pouze podniky z Ruska a Číny, kde je tento technologický proces již zaveden. Ať tak či onak, vítězství v „čipové válce“ bude něco stát.
Elena Pustovoitová ,FSK
dyk
Pred asi 15 rokmi som čítal, že sša armáda sa zrazu stiahne z celého sveta domov. Nepamätám už prečo. Zanechajú všetky základné tak
Libor Halik
To je v proroctve srbského mnicha, ktorý zomrel v povesti svatosti, alebo v proroctve athoského mnicha Josifa Vatopedského. V tom čase budú v USA obrovské záplavy, katastrofa (pravdepodobne od ruských HAARPov, či priamo od Boha).
TerezaK
Libor Halik
Já věřím, že skutečným budoucím Antikristem je Obama. Každý jiný antikrist je, Bohu díky, Obamovi konkurencí. Bůh dle proroctví athoského Josifa Vatopedského rozdělí elity tak, aby se během 3. světové války vyvraždily a tím znemožní nástup Antikrista ihned po válce. Dle Fatimy před světovládou Antikrista bude vítězství neposkvrněného srdce PMarie, kdy Bůh obnoví Církev.
U.S.C.A.E.
... ... PROKOP
číňané se budou ptát ušáků?
Libor Halik
Dle proroctví Dumitru Dudumana, mučedníka z rumunských komunistických žalářů, až Rusko zaútočí na území USA, tak ve stejné chvíli Čína zaútočí na Tchajwan. Bude to koordinované.
... ... PROKOP
Dumitru dělá Pánubohu strategického experta