en.news
112.2K

US Bishop: Martyr Cardinal Pell Victim of "Seriously Corrupt" Justice System

Tyler Bishop Joseph Strickland, Texas, wrote on Twitter (March 3) a message of support for the imprisoned Cardinal George Pell.

Strickland points to an article by Father Raymond de Souza presenting the well known evidence that it was factually impossible for Pell to commit the "abuses" he is accused of.

Strickland summarizes that Pell’s conviction illustrates a justice system that is "seriously corrupt” and that Pell's prosecution is a “religious persecution”.

Picture: Joseph Strickland © Twitter, #newsFsuzidmuan
GChevalier and one more user link to this post
Johanka2
svetkrestanstva.postoj.sk/41304/ziadny-pachatel…
Nezrovnalosti v prípade odsúdeného kardinála Georga Pella vzbudzujú pozornosť. Píše novinárka nemeckého katolíckeho denníka Die Tagepost Katrin Krips-Schmidt.
Nezrovnalosti v prípade kardinála Georga Pella vzbudzujú pozornosť. Po oznámení rozsudku austrálskeho súdu je tento cirkevný hodnostár v očiach mnohých reportérov usvedčeným przniteľom …More
svetkrestanstva.postoj.sk/41304/ziadny-pachatel…

Nezrovnalosti v prípade odsúdeného kardinála Georga Pella vzbudzujú pozornosť. Píše novinárka nemeckého katolíckeho denníka Die Tagepost Katrin Krips-Schmidt.

Nezrovnalosti v prípade kardinála Georga Pella vzbudzujú pozornosť. Po oznámení rozsudku austrálskeho súdu je tento cirkevný hodnostár v očiach mnohých reportérov usvedčeným przniteľom detí. Avšak reakcie znalcov ukazujú iným smerom: k rozsudku došlo predovšetkým skrze verejné „odsúdenie vopred“, okrem výpovede jedinej údajnej obete neexistujú nijaké dôkazy pre zlé správanie kardinála.
Denník The Guardian zverejnil vyhlásenia osôb, ktoré považujú kardinála za nevinného a bránia ho.
Má zaplatiť za hriechy spáchané jeho cirkvou
Greg Craven, vicekancelár a prezident Austrálskej katolíckej univerzity, pripísal austrálskej polícii a médiám zodpovednosť za výsledok procesu. Niektoré médiá strávili roky pokusom postarať sa o to, aby sa Pell stal „najviac nenávidenou postavou v Austrálii“: „Zjavne ho chceli vidieť na lavici obžalovaných ako obludu, no nie ako obžalovaného.“
Jezuitský páter a obhajca ľudských práv Frank Brennan, ktorý sa zúčastnil na niekoľkých pojednávaniach, kritizoval, že – za zatvorenými dvermi vykonaná – výpoveď údajnej obete bola „konfúzna“ a porota neprihliadala na presvedčivé argumenty obhajoby.
Brennan napísal: „Tvrdenie, že pripisované delikty boli spáchané bezprostredne po omši arcibiskupom oblečeným v plnom ornáte v sakristii pri otvorených dverách s plným pohľadom z chodby, sa javilo podľa môjho názoru nepochopiteľné.“
"Porota uznala kardinála Pella vinným z útoku na druhého mladíka, hoci tento pred svojou vlastnou rodinou poprel, že bol niekedy sexuálne zneužitý."
Raymond de Souza, kanadský kňaz svetkrestanstva.postoj.sk/41304/ziadny-pachatel…
Na to poukázal samotný kardinál už pred dva a pol rokom pri výsluchu políciou. Po vynesení rozsudku úrady teraz zverejnili video zo 42-minútového vypočúvania, kvôli ktorému austrálski policajní úradníci vycestovali v októbri 2016 do Ríma. „Sotva si možno predstaviť miesto, ktoré by bolo nevhodnejšie pre spáchanie pedofilných zločinov, ako sakristia katedrály po omši,“ vyhlásil už vtedy Pell. Obvinenia proti nemu sú „produktom fantázie“, sú „úplne falošné, šialenstvom“, „kopou absolútnej a nehanebnej špiny“.
Stĺpčekár News Corp Andrew Bolt konštatuje: Pell „je obetným baránkom, ale žiadnym przniteľom detí“. Pell má „zaplatiť sa hriechy spáchané jeho cirkvou“. Podľa Boltovho názoru je tento prípad „naším vlastným prípadom O. J. Simpsona, len v obrátenom zmysle. Muž, ktorý nebol vyhlásený za vinného na základe faktov, ale na základe predsudkov“.
Šanca na úspech
Po rozsudku podané odvolanie sa bude zakladať na troch hlavných dôvodoch, ako oznámil Pellov obhajca Robert Richter: „unreasonableness“ (v nemeckom práve „chyba pri podaní dôkazu“ alebo „chyba pri hodnotení dôkazu“), zákaz ukázať počas záverečnej reči animované video, ako aj zloženie poroty. Podľa Richtera by video dokázalo, aké nemožné bolo pre Pella zostať po omši sám tak dlho, aby mohol spáchať pripisované skutky.
Podľa znalcov práva a obhajcov bude odvolaniu pravdepodobne vyhovené. Má dobré vyhliadky na úspech – kvôli „unreasonableness“, za tým stojí názor, že porota vyniesla rozsudok, ktorý sa neopiera o dôkazy. Toto je často prednášaný dôvod pre odvolania, vysvetlil Jeremy Gans, profesor na právnickej fakulte Melbournskej univerzity a odborník na trestné procesy a odvolania.
Nakoniec obhajca Richter požiada o revíziu aj kvôli zloženiu poroty. Podľa profesora Gansa to môže znamenať všeličo: „Napríklad obhajcovia by sa mohli dozvedieť, že jeden z porotcov pozná nejakého rodinného príslušníka obete alebo niekto zo samotných porotcov bol sexuálne zneužitý, a preto má predpojatý názor.“

Kardinál Pell koncom februára prichádza na súdne pojednávanie v Melbourne. Foto - TASR/AP
Navyše, povedal ďalej Gans, revízia má v tomto prípade z viacerých dôvodov dobré vyhliadky na úspech: okrem iného preto, lebo bol len jediný hlavný svedok a druhá obeť pred svojou smrťou v roku 2014 uviedla, že nikdy nebola sexuálne zneužitá.
Obhajca Richter sa po svojom nesprávnom vyjadrení ospravedlnil za „dokonale neprimeranú voľbu slov“. Pri jednaní so sudcom, pri ktorom išlo o primeranú výšku trestu na základe rozsudku, argumentoval, že tieto trestné činy boli len prípadom „kvetinkového sexu“ (po anglicky: plain vanilla sex).
Pritom išlo o výrok, ktorý Richter povedal „v úsilí o dosiahnutie mierneho trestu“, a v žiadnom prípade nemôže byť interpretovaný ako priznanie viny. Gans zdôraznil Richterovu dobrú reputáciu a povedal, že je „vysoko vážený ako veľká kapacita. Sotva nájdete nejakého obhajcu, ktorý by ho kritizoval“.
Tvrdenie proti tvrdeniu
Kanadský kňaz Raymond de Souza považuje v Nation Catholic Register proces proti Pellovi za „náboženské prenasledovanie“.
„Veľmi ma rozčuľuje tento rozsudok, pretože je perverzný.“
Robert Richter, obhajca kardinála Pella svetkrestanstva.postoj.sk/41304/ziadny-pachatel…
Souza zhrňuje stav faktov: „Kardinál Pell bol vyhlásený za vinného na základe výpovede jediného svedka, ktorý prezentoval neuveriteľný príbeh – bez potvrdenia, bez nejakého rukolapného dôkazového materiálu a bez toho, aby pri kardinálovi existoval skorší vzor pre takého správanie. Vynieslo sa odsúdenie vopred, hoci údajný páchateľ energicky nástojil na tom, že nič také sa nikdy nekonalo [bola tu teda výpoveď proti výpovedi]. Ešte udivujúcejšie je to, že porota uznala kardinála Pella vinným z útoku na druhého mladíka, hoci tento pred svojou vlastnou rodinou poprel, že bol niekedy sexuálne zneužitý. Táto druhá údajná obeť zomrela v roku 2014. Nikdy nepredniesla dotyčnú sťažnosť, nikdy nebola spytovaná políciou a nikdy nebola vypočutá pred súdom.“
richard mullins
If Pell is innocent, and I certainly think he is, then it must be par for the course to run bogus prosecutions with fake evidence. Given limited resources, the police must sometimes be encouraged (not by anyone else, but by a little voice in their head) to fake evidence in order to get a conviction with available resources of time and money. This may simply be the way our modern bureaucracies work …More
If Pell is innocent, and I certainly think he is, then it must be par for the course to run bogus prosecutions with fake evidence. Given limited resources, the police must sometimes be encouraged (not by anyone else, but by a little voice in their head) to fake evidence in order to get a conviction with available resources of time and money. This may simply be the way our modern bureaucracies work. I am guessing that all manner of bogus administrative decisions are made in the same manner.
richard mullins
The witness said Pell assaulted another boy also at the same time. But the other boy never spoke of the assault and cannot give evidence as he is dead. I think we must assume that the witness's account is fantasy.
5 more comments from richard mullins
richard mullins
Police went looking for evidence against Pell in the 1990's and found a witness. The witness claims that Pell, as a satanic Count Dracula in bishop's robes, sexually assaulted him after mass. Dante's fictional account of purgatory and hell featured sodomite priests. But I don't think even Dante imagined this particular event. I think it is safe to say that the assault in the church was invented by …More
Police went looking for evidence against Pell in the 1990's and found a witness. The witness claims that Pell, as a satanic Count Dracula in bishop's robes, sexually assaulted him after mass. Dante's fictional account of purgatory and hell featured sodomite priests. But I don't think even Dante imagined this particular event. I think it is safe to say that the assault in the church was invented by a script writer, on crack, writing a script for a horror movie. The witness was fed these lines.
richard mullins
One person complained that Pell was standing naked in the swimming pool dressing room drying himself with children near by. But it is quite often the case that this is normal practice in a dressing room.
richard mullins
Two gave evidence that Pell was touching them up in the swimming pool while throwing them over his shoulder. The prosecutor decided not to run with this.
The swimming pool is making pell out to be "John Hopoate" figure. He was a footballer who used to give his opponents a touch up on the football field. He did not think he was doing anything very wrong. I think the evidence against Pell is manufactured.
richard mullins
I also comment that a witness's statement can presumably be massaged by a lawyer, and this makes it possible to smuggle spin into the statement which introduces lies.
richard mullins
Strickland's analysis is correct. Pell has been stitched up.
There was a Freudian slip by the policeman at the end of the Australian ABC program on pell yesterday. The policemen meant to say, presumably, that the the witness did a great job of tellign the truth about what happened. But the words that leaked out were than he did a great job "of being believed". This suggests that even the policeman …More
Strickland's analysis is correct. Pell has been stitched up.
There was a Freudian slip by the policeman at the end of the Australian ABC program on pell yesterday. The policemen meant to say, presumably, that the the witness did a great job of tellign the truth about what happened. But the words that leaked out were than he did a great job "of being believed". This suggests that even the policeman knows that Pell was stitched up.
AlexBKaiser
He is - from 5,300 bishops - the only one so far to doubt Pell's conviction
richard mullins
Alex, I don't know the statistics. But there are many speaking out in Australia, including politicians - some of these are saying that it is a witch hunt against Pell.
sheepette
Thank you Bp Strickland.