tradyrespect
36827

Musíme prosit o odpuštění, řekl papež k upálení mistra Jana Husa

Papež František v souvislosti s blížícím se 600. výročím upálení Jan Husa prohlásil, že jeho smrtí byla zraněna celá církev. O jeho slovech v sobotu informovala Česká biskupská konference, podle níž je svatý otec pronesl během páteční slavnosti Nejsvětějšího srdce Ježíšova při setkání v Lateránské bazilice s účastníky dnů duchovní obnovy.

Dnes 22:05

"Dnes odpoledne jsem připravoval projev, který řeknu Čechům, katolíkům, husitům, pravoslavným, kteří přijedou příští týden u příležitosti oslav 600. výročí smrti Jana Husa," citovalo páteční vyjádření Františka tiskové středisko České biskupské konference.
"Zranili jsme svatou matku církev! V našem svědomí musí být ono poprošení o odpuštění za dějiny naší rodiny, za každou událost, kdy jsme zabili ve jménu Boha," prohlásil papež, který rovněž kritizoval třicetiletou válku, kdy se katolíci a kalvinisté v 17. století zabíjeli ve jménu Ježíše Krista. "Toto jsou pohoršení rodiny," upozornil.
Příští týden se v Česku i ve Vatikánu uskuteční ekumenické bohoslužby u příležitosti Husovy smrti, které budou mít za téma smíření s Bohem a mezi církvemi a prosbu za odpuštění. Českou delegaci, která se zúčastní bohoslužby v papežské koleji Nepomucenum v Římě v pondělí, přijme papež na audienci.

Novinky, ČTK
tradyrespect
Už jen tahleta věta je jasným důkazem o neposlušnosti celé sekty ekumaniackých a fokolarínských modernistů vůči Božímu Slovu o křtu do jedné církve v čele s hlavním vatikánským neposluchou.

Papež František u příležitosti 600. výročí smrti Jana Husa ve Vatikánu přijal zástupce českých křesťanských církví.
Stylita
Motto
zpráva z tisku:

Obě delegace pak položili věnce...

Papež František u příležitosti 600. výročí smrti Jana Husa ve Vatikánu přijal zástupce českých křesťanských církví. Ve své řeči pak znovu vyjádřil lítost nad upálením českého kněze a reformátora a vyzval k tomu, aby církev sporné otázky z minulosti řešila s novým vhledem. Audience v Apoštolském paláci trvala téměř hodinu a podle českého …More
Motto
zpráva z tisku:

Obě delegace pak položili věnce...

Papež František u příležitosti 600. výročí smrti Jana Husa ve Vatikánu přijal zástupce českých křesťanských církví. Ve své řeči pak znovu vyjádřil lítost nad upálením českého kněze a reformátora a vyzval k tomu, aby církev sporné otázky z minulosti řešila s novým vhledem. Audience v Apoštolském paláci trvala téměř hodinu a podle českého velvyslance ve Vatikánu Pavla Vošalíka šlo o mimořádně přátelské setkání.
Audience se zúčastnili emeritní pražský arcibiskup a kardinál Miloslav Vlk, plzeňský biskup František Radkovský a rovněž zástupci Československé církve husitské a Českobratrské církve evangelické. Kromě nich byl v české delegaci i historik Jaroslav Šebek a místopředsedkyně Senátu Miluše Horská. František pozdravil zástupce husitské a českobratrské církve a přivítal možnost "obnovit a prohloubit" vztahy mezi církevními komunitami, uvádí zpráva zveřejněná na oficiálním webu Vatikánu. "V duchu učení pána Ježíše, který se v předvečer své smrti modlil za sjednocení svých následovníků, jsme povinni prosazovat větší vzájemné porozumění a aktivní spolupráci. Mnohé spory z minulosti je třeba přehodnotit ve světle nového kontextu, v němž žijeme. Dohody a porozumění dosáhneme, když budeme řešit tradiční sporné otázky s novým vhledem," řekl papež. Hlava římskokatolické církve označila Jana Husa za uznávaného kazatele a pozoruhodnou osobnost a jeho skon na hranici za tragický. Papež připomněl slova Jana Pavla II. z roku 1999, jimiž tehdejší papež vyjádřil lítost nad krutou Husovou smrtí a přiřadil ho k církevním reformátorům."Ve světle tohoto přístupu je nezbytné pokračovat ve studiu osobnosti a díla Jana Husa, který byl dlouho předmětem neshod mezi křesťany, zatímco dnes otevřel cestu k dialogu," konstatoval František. "Tento výzkum, provedený bez ideologického zatížení, bude důležitou službou historické pravdě, jakož i všem křesťanům a celé společnosti, a to i za hranicemi vaší země," zdůraznil.František vyjádřil přesvědčení, že křesťané mohou jít dál cestou usmíření a míru. "Na této cestě se učíme poznávat se vzájemně jako přátelé a vnímat motivy druhých v tom nejlepším světle. V tomto smyslu doufám, že křesťané vybudují svazky přátelství na úrovni místních komunit a farností," zdůraznil papež. "Bůh nás ve svém milosrdenství obdařil schopností rozpoznat všechny hříchy a vědět, jak si vzájemně odpouštět," uzavřel svůj projev.Ve Vatikánu se dnes ještě na papežské koleji Nepomucenum uskuteční bohoslužba smíření a odpuštění u příležitosti Husovy mučednické smrti. Také na této bohoslužbě budou členové české delegace, Vatikán bude zastupovat papežův blízký spolupracovník, emeritní předseda Papežské rady pro jednotu křesťanů kardinál Walter Kasper.

zdroj: www.ceskenoviny.cz/…/1227758

„Skvělým vrcholem celého úsilí v této oblasti“ je podle Vlka bohoslužba smíření s Bohem a mezi křesťany s prosbou o odpuštění, která se bude konat 20. června v pražském kostele Panny Marie před Týnem.
„Církve tady dělají bezesporu historický krok, který zřejmě nemá v našich dějinách obdoby a jehož dosah si, myslím, národ ani neuvědomuje,“ uvedl Vlk na svém webu. Bohoslužbě budou předsedat patriarcha Československé církve husitské Tomáš Butta, za Českobratrskou církev evangelickou Joel Ruml a plzeňský biskup František Radkovský, který je v čele Ekumenické komise pro Husovo jubileum.
V tomto týdnu zaslali předseda českých biskupů kardinál Dominik Duka a předseda Ekumenické rady církví (ERC) Daniel Fajfr všem církvím křesťanů v ČR přání, aby se podobné bohoslužby konaly i v diecézích, farnostech a sborech po celé zemi.
V německé Kostnici se ekumenická bohoslužba uskuteční 6. července v chrámu Münster Konstanz, kde byl Hus odsouzen k smrti. Bude jí přítomen biskup Radkovský, který pojede také v pondělí do Říma. V Praze připomínky Husova úmrtí vyvrcholí 5. a 6. července - pro tyto oslavy papež František jmenoval svým zvláštním vyslancem kardinála Vlka.

Zdroj:zpravy.idnes.cz/…/domaci.aspx
tradyrespect
Rudé Právo tady trpět nehodlám. :-)))
tradyrespect
to all: Bylo by dobré se poučit od historiků, kteří nepodlehli komunistické ideologii a pak se teprve pouštět do slušné a zasvěcené diskuze. Děkuji.
2 more comments from tradyrespect
tradyrespect
Tvoje postoje ale neodpovídají katolické nauce.

Filofej 11:59

P.S.
Mňa nezaujímajú co robili alebo robia protestanti.Ja som katolík.
tradyrespect
Zapomněl jsi, že komentuješ článek ČTK. Pokud ti nevoní katolická nauka, tak raději mlč a nenavážej se do lidí, kteří o věci ví víc, než ty.

Peter(skala) neděle, 18:15

respektrady, respekt

Chapem, že bez udajov o herezách Husa je to ako vytrhnute z kontextu a akoby sypania popola na hlavu Cirkvi, ale pozrime sa na skutočnosť, že upalenie Husa nebolo podľa Božej vôle, či už to urobila svetská …More
Zapomněl jsi, že komentuješ článek ČTK. Pokud ti nevoní katolická nauka, tak raději mlč a nenavážej se do lidí, kteří o věci ví víc, než ty.

Peter(skala) neděle, 18:15

respektrady, respekt

Chapem, že bez udajov o herezách Husa je to ako vytrhnute z kontextu a akoby sypania popola na hlavu Cirkvi, ale pozrime sa na skutočnosť, že upalenie Husa nebolo podľa Božej vôle, či už to urobila svetská alebo cirkevna vrchnosť.
Irbis
Filofeji, jak jsem četl, tak Hus byl i proti klášterům. Prý že mniši tam nepracují a jsou neužiteční Církvi. Takže by se ti Hus na nějaký klášter asi vyprd. Navíc mi to přijde jako hloupost. Proč by měla Církev poskytovat azyl někomu, koho sama vyloučila z života Církve? No každopádně se tu pořád bavíme co by kdyby.

Nečekal bych, že zrovna ty napíšeš takové označení v té poslední větě. Osobně …More
Filofeji, jak jsem četl, tak Hus byl i proti klášterům. Prý že mniši tam nepracují a jsou neužiteční Církvi. Takže by se ti Hus na nějaký klášter asi vyprd. Navíc mi to přijde jako hloupost. Proč by měla Církev poskytovat azyl někomu, koho sama vyloučila z života Církve? No každopádně se tu pořád bavíme co by kdyby.

Nečekal bych, že zrovna ty napíšeš takové označení v té poslední větě. Osobně ani jakou soudce bych nechtěl odsuzovat nikoho na smrt, i kdyby to bylo umožněné.
Abych to upřesnil - hájím tu jen rozhodnutí koncilu, které bylo podle mě naprosto správné.
Hus byl usvědčený kacíř a církevní autoritou danou od Pána Boha byl odsouzen, tj. exkomunikován.
Filofej
Irbis,

Ako môže mních v kláštore na samotke šíriť viklefizmus?

Ty nehľadáš spôsoby ako ľudský život zachrániť, ale naopak.

Ej krvižíznivci,ako vy druhým prajete, tak bude dopriate i vám.
Irbis
Filofej
tohle všechno ("potrestať cirkevne - odobrať mu kazateľský úrad, zakázať mu spovedať a slúžiť sv.omše") na něj bylo uplatněné. Nepomohlo to. Pochybuji, že zavření do kláštera by něčemu pomohlo. Hus nezměnil svoje smýšlení ani po tom, co mu ho na koncilu vyvrátili. Co by asi dělal v klášteře? Myslím, že člověk jako Hus, který nedbá příkazů svých nadřízených*, by jich nedbal ani v klášteře.…More
Filofej
tohle všechno ("potrestať cirkevne - odobrať mu kazateľský úrad, zakázať mu spovedať a slúžiť sv.omše") na něj bylo uplatněné. Nepomohlo to. Pochybuji, že zavření do kláštera by něčemu pomohlo. Hus nezměnil svoje smýšlení ani po tom, co mu ho na koncilu vyvrátili. Co by asi dělal v klášteře? Myslím, že člověk jako Hus, který nedbá příkazů svých nadřízených*, by jich nedbal ani v klášteře. Tam by akorát šířil ten viklefismus. Kvůli ušetřenému jednomu pozemskému životu by se mohlo lehce stát, že několik lidských duší by mohlo přijít o život věčný, že ano.

*chování Husa:

Několikrát byl Hus napomenut pražským arcibiskupem, aby nehlásal zavržené učení, ale Hus odepřel poslušnost. Tak v červenci 1410 vyhlásil pražský arcibiskup nad Husem klatbu a Hus byl pozván do Říma, aby se ze svých kacířských myšlenek zodpovídal. Hus opět neuposlechl a do Říma nedorazil. 15. března 1411 tak nad ním byla vyhlášena papežská klatba a roku 1412 pak i interdikt (v místě, kde se osoba potrestaná interdiktem zdržovala, se nesměly slavit žádné svátosti či církevní obřady tj. ani pohřby).
Když Hus nedorazil do Říma, byl předvolán ke kostnickému koncilu.
... Hus měl sice ochranný glejt od Zikmunda, ale ten ho nemohl zprostit suspenze (zákaz celebrovat mši, slavit svátosti, kázat, tj. to, co plynulo z kněžského svěcení). Protože však Hus vynikal obrovskou neposlušností, opět zákazů nedbal. Když pak byl předveden před koncilní otce, odmítal uznat, že by se někdy ve svém učení mýlil. Navíc také měl silné „mučednické sklony“, a tedy než by byl poslušný a podřídil se autoritě, které slíbil při kněžském svěcení poslušnost, raději se nechal odsoudit a byl jako každý jiný zatvrzelý kacíř upálen.
Filofej
Irbis,
ak Hus nechcel odvolať svoje bludné názory, vôbec ho nemuseli vydať na smrť upálením, stačilo ho potrestať cirkevne - odobrať mu kazateľský úrad, zakázať mu spovedať a slúžiť sv.omše a zavrieť ho do kláštora s klauzurou aby sa modlil.Svetská moc nesmela nikoho,koho cirkev uchylila do kláštora násilím odviesť. Takto by bol ušetrený ľudský život a om by mal šancu na o obrátenie. Tuto prax …More
Irbis,
ak Hus nechcel odvolať svoje bludné názory, vôbec ho nemuseli vydať na smrť upálením, stačilo ho potrestať cirkevne - odobrať mu kazateľský úrad, zakázať mu spovedať a slúžiť sv.omše a zavrieť ho do kláštora s klauzurou aby sa modlil.Svetská moc nesmela nikoho,koho cirkev uchylila do kláštora násilím odviesť. Takto by bol ušetrený ľudský život a om by mal šancu na o obrátenie. Tuto prax mali zavedenú voči bludarom v Byzancii.
Stylita
Mohu se zeptat: co psychopati - masový vrazi, kanibalové, pedofilní zločinci? Je možno je obrátit k dobrému? Jsou psychopaté léčitelní, mohou se toho zla zbavit jednou pro vždy, nebo je třeba je jednou provždy izolovat? Co si o tom myslíte?
aobubo
aobubo
Ani moje.
Peter(skala)
ani tvoje slova?
aobubo
Člověk nemůže brát všechno vážně co kdo řekne, i když to říká třeba T.Akvinský
Peter(skala)
to mas odkial
aobubo
Žena je rychle vzbujelým býlím, je to nedokonalý člověk, jehož tělo jen proto rychleji dospívá, poněvadž je méněcennější a poněvadž se s ním příroda zabývala méně... Žena je nepodařený muž.

T.Akvinský
Peter(skala)
„A proto, je-li některý člověk nebezpečný společnosti a kazí ji nějakým hříchem, chvalitebně a prospěšně je zabit, aby se zachovalo společné dobro“, praví sv. Tomáš.

v ktorom spise to povedal (sv.Tomaš Akvinsky)??
Irbis
Filofej

Církev má právo dokonce povinnost vyobcovat ze svého společenství člena - kacíře (Mat. 18, 17). A samozřejmě církevní představitelé si byli vědomi, co čeká Husa. Taky ho úpěnlivě prosili, aby se zřekl těch bludů. Dokonce přepracovali znění jeho spisů, aby zněly mírněji.

Palacký píše: "Usilováno znovu dobrotou i přísností..., i nevzácnější soudové (Koncilu) se zúčastnili opětovných …More
Filofej

Církev má právo dokonce povinnost vyobcovat ze svého společenství člena - kacíře (Mat. 18, 17). A samozřejmě církevní představitelé si byli vědomi, co čeká Husa. Taky ho úpěnlivě prosili, aby se zřekl těch bludů. Dokonce přepracovali znění jeho spisů, aby zněly mírněji.

Palacký píše: "Usilováno znovu dobrotou i přísností..., i nevzácnější soudové (Koncilu) se zúčastnili opětovných deputací k němu, že se zdálo, jako by oni, a ne Hus k prosbám se utíkali. Sbor, neměl-li... dáti se od něho mistrovati, musil konečně přikročiti k odsouzení jeho, jak toho žádali zákonové církve."

books.google.cz/books=onepage&q=sm%C4%9B%C5%A1n&f=false

tady se můžete dočíst: Na žádost krále Zikmunda povoluje soud veřejné výslechy Husovy. Je to naprostá výjimka při řízení proti kacířům.

.... Kardinál Zabarella slibuje zaslání mírné odvolací formule, kterou by Hus mohl přijmout. Návrh byl skutečně předložen, ale Hus jej odmítá, též s poukazem, že nesmí zklamat své posluchače, kterým kázal.

Za svůj odsud si moh jen on sám.

Jinak ještě proč z morálního hlediska byla přípustná poprava světskou mocí, tedy jako právo státu:

Stát má právo zabít člověka také úmyslně, jestliže se člověk svými skutky stal nebezpečným společnosti a zasloužil si trestu smrti.

Za všech dob byli tu a tam filosofové, kteří upírali společnosti lidské výsostné právo zbavit se použitím trestu smrti těch jedinců, kteří se stali pro ni nebezpeční jakožto škůdci veřejného blaha. I v poslední době všelijací humanitáři mluvili proti popravám zločinců a v některých státech dosáhli toho, že popravy byly odstraněny z trestního rejstříku. (Valdenští, anabaptisté a někteří jiní přímo upírali státu moc trestat smrtí. V některých státech severoamerických a v některých kantonech švýcarských byl odstraněn trest smrti, ale brzy se ukázala nutnost znovu jej zavésti. Je to trest hrozný, o tom není pochyby. Hrozné jsou také zločiny, které se jím trestají.) Smutná zkušenost však ukázala všude, že veřejné blaho si žádá těchto zákroků, bolestných a krutých sice, ale naprosto nutných k udržení veřejného pořádku. Tam, kde přestane strach před trestem smrti, přestane také veřejná bezpečnost a rozmnoží se zločinectví měrou povážlivou. Lidská společnost je jako lidské tělo, členové lidské společnosti jsou jeho údy. Je-li úd nezdravý a žádá si, aby byl odňat, nemá-li zahynout celé tělo, nikdo nepochybuje o tom, že jeho odnětí je zcela správné. „A proto, je-li některý člověk nebezpečný společnosti a kazí ji nějakým hříchem, chvalitebně a prospěšně je zabit, aby se zachovalo společné dobro“, praví sv. Tomáš. Zájem veřejného blaha, mnohem vyšší než jakýkoliv zájem jednotlivce, vyžaduje nejednou tohoto krajního zákroku. Jeho dokonalým ospravedlněním je povinnost bdít nad udržením a rozmnožením veřejného blaha. Není ovšem pochyby, že nejvyšší trest, jakým je trest smrti, vyžaduje také největší zločiny, a to dokonale zjištěné spravedlivým soudem. Moderní právo trestá smrtí obyčejně jen dobrovolnou vraždu a některé zločiny v době války. Má-li trest být úměrný vině, je ještě třeba velmi těžké viny, aby bylo dovoleno i státu sáhnout k trestu smrti.
Peter(skala)
Klerici to s Husom nemali lahke, podobne ako s čarodejnicami
Takých ludi neumlčiš, iba ich musiš znašať a oponovať im, lenže to nie je pre každeho, lebo to je na dlhe trate, takže si vybrali radšej rýchlu cestu - trest smrti