A ktoby rzekł głupcze: będzie winien ognia piekielnego (Mt 5, 22)

Tekst Mt 5, 22 wg Biblii Wujka z 1898 r. (pisownia oryginalna): A ja wam powiadam: iż każdy, który się gniewa na brata swego, będzie winien sądu. A ktoby rzekł bratu swoiemu, raka: będzie winien …
wlowoj
W Piśmie Świętym występuje 64x "głupi" 30x "głupie" a Pan Jezus osobiście powiedział w przypowieści "głupcze". Musi być to przeklęta księga?
Król Maciuś I
Ja nie rozumiem słowa o brzmieniu "A ktoby rzekł bratu swoiemu, raka:" Co to oznacza? Nie wolno bratu swemu dawać raka?
PiotrM
Ja na waszym miejscu przejąłbym się tym!
przeciwherezjom
Lepiej wejdźcie na podobny temat:
Nazywanie bliźniego głupcem,to doświadczenie piekła-Ks. Józef Pierzchalski
Tam rozmowa w komentarzach na bardzo wysokim poziomie. Warto.
Jota-jotka
Skoro na wysokim.poziomie to do jakich wniosków doszli .

Rozmowa dla rozmowy
Ale wysoki poziom ...
przeciwherezjom
Nie, nie dla rozmowy czy zabawy, czy popisywania się. To ważne sprawy, sprawy naszych dusz nieśmiertelnych... Zajrzyj, to zobaczysz.....
Jota-jotka
Byłam tam i czytałam wcześniej od Ciebie .
Ja piszę o tym co też poruszyłeś

,,W języku polskim słowo głupota, głupi ma niestety podwójne znaczenie. Jako grzech, przykładowo tu opisany i jako forma ubliżania bliźniemu - to oczywiście jest naganne.
rokodisko
Powiem krótko: Nie ma na świecie człowieka co by do drugiego nie powiedział GŁUPKU. Tyle w temacie.
W obronie Tradycji Kościoła
Chodzi o świadomą i dobrowolną pogardę i nienawiść, a nie o nagły i niekontrolowany wybuch gniewu. Poza tym Bogu dzięki jest sakrament spowiedzi, bo inaczej w naszych czasach chyba nikt by się nie zbawił.
PiotrM
"Głupcze, jeszcze tej nocy zażądają twojej duszy od ciebie; komu więc przypadnie to, coś przygotował?" Łk 12, 20
rokodisko
Ja znam: "Co wolno Wojewodzie (sataniście), to nie Tobie (głupolku) mały smrodzie" I tu pojawia się problem bo za Wojewodów robią ludzkości oprawcy - sataniści z żydowskich "znamienitych" rodów Rotchild, Rockefeler, Wartburg, Bauer, itd.. Zabijacy! A za "małych smrodów" uczciwi i mądrzy ludzie.
Jota-jotka
I masz rację ...

To chcesz do tych
rodów Rotchild, Rockefeler, Wartburg, Bauer, itd.. Zabijacy!
???
przecież sam piszesz,że traktują uczciwych jak ,,małych smrodów,,
Myślisz ,że zmienia zdanie ...
rokodisko
Za daleko to w złym zaszło i człowiek już tego nie odwróci na właściwą drogę. Oświetlenie sumień czyli Boża interwencja nas czeka tak myślę.
Jota-jotka
Tak człowiek sam nie ..
Ale jeśli będzie chciał ...i poprosi Boga o pomoc to już wszystko nabiera innego wymiaru
rokodisko
No ale ci co rządzą światem i oddali duszę diabłu są już do tego nie zdolni. Tkwią w złym całkowicie.
rokodisko
Ja chciałbym żeby się nawrócili, ale bez Oświetlenia sumienia (Boskiej interwencji) wydaje mi się to niemożliwe.
Jota-jotka
Ja też chcę i nawet modlę się ..
I uwierz tyle możemy zrobić w ich ,,rodów Rotchild, Rockefeler,itd...,,zbawieniu

Co u nas wydaje się niemożliwe u Boga jest możliwe
(wiem śmiejesz się masz prawo😌)

Natomiast Ty powinieneś zatroszczyć się o swoje zbawienie tyle i aż tyle 😏
rokodisko
Śmieję się bo wiem, że za takich ludzi nie wolno się nam już modlić, a jeśli chodzi o moje zbawienie to nie w moich rękach to jest. A tu nie pozwalam się "przybić do krzyża" ludziom niepoważnym i złym bo ich zamysłem jest to robić to wszystkim ludziom w celach komercyjnych. Wymysł niespełna rozumu satano-masonów by zniszczyć całkowicie świat.
Jota-jotka
Nikt Ci nie każe przybić się do krzyża ...
Masz wiedzę wiesz jak walczyć ,rób to ale zachowaj godność drugiego człowieka

Trudne ,bo to chodzi o życie DOSŁOWNIE.
W obronie Tradycji Kościoła
Lecz Bóg rzekł do niego: Głupcze, jeszcze tej nocy...(Łk 12, 20). Te słowa Boga są wyrazem mądrości i sprawiedliwości, miłości i miłosierdzia. Natomiast nam nie wolno nazywać bliźnich w taki sposób, ponieważ czyniąc to, wyrażamy pogardę i nienawiść wobec bliźniego: A ktoby rzekł głupcze: będzie winien ognia piekielnego (Biblia Wujka, Mt 5, 22). Nie chodzi o sam wyraz, lecz o pogardę i nienawiś…More
Lecz Bóg rzekł do niego: Głupcze, jeszcze tej nocy...(Łk 12, 20). Te słowa Boga są wyrazem mądrości i sprawiedliwości, miłości i miłosierdzia. Natomiast nam nie wolno nazywać bliźnich w taki sposób, ponieważ czyniąc to, wyrażamy pogardę i nienawiść wobec bliźniego: A ktoby rzekł głupcze: będzie winien ognia piekielnego (Biblia Wujka, Mt 5, 22). Nie chodzi o sam wyraz, lecz o pogardę i nienawiść.
Voytek
Slowo głupi , czy głupiec pada w Bibli wiele razy
W obronie Tradycji Kościoła
No i co z tego? W Biblii ST jest także bezwzględny nakaz zabijania kobiet i dzieci (1 Sm 15, 3), a w NT jest nakaz posłuszeństwa niewolników wobec panów (Ef 6, 5). W starożytności (także chrześcijańskiej) bardzo często posługiwano się inwektywami, a obraza słowna stanowiła integralny element wywodu. W naszych czasach jest to absolutnie niedopuszczalne, ponieważ po tylu wiekach Kościół doszedł do …More
No i co z tego? W Biblii ST jest także bezwzględny nakaz zabijania kobiet i dzieci (1 Sm 15, 3), a w NT jest nakaz posłuszeństwa niewolników wobec panów (Ef 6, 5). W starożytności (także chrześcijańskiej) bardzo często posługiwano się inwektywami, a obraza słowna stanowiła integralny element wywodu. W naszych czasach jest to absolutnie niedopuszczalne, ponieważ po tylu wiekach Kościół doszedł do pełniejszego zrozumienia godności każdego bez wyjątku człowieka stworzonego na obraz Boży.