Clicks1.5K

Strach kňazov v Bratislave rozdávať sväté prijímanie veriacim podľa normy platnej pre Slovenskú cirkevnú provinciu – do úst, pretrváva

Strach kňazov v Bratislave rozdávať sväté prijímanie veriacim podľa normy platnej pre Slovenskú cirkevnú provinciu – do úst, pretrváva. Dnes som bol aj s deťmi v jednom kostole v Bratislave na sv. …More
Strach kňazov v Bratislave rozdávať sväté prijímanie veriacim podľa normy platnej pre Slovenskú cirkevnú provinciu – do úst, pretrváva.

Dnes som bol aj s deťmi v jednom kostole v Bratislave na sv. omši a pri vstupe do kostola nás jeden páter počas dezinfekcie rúk upozorňoval, že sv. prijímanie sa podáva na ruku.

Tak som sa ho spýtal, že prečo na ruku, keď na Slovensku je normou prijímanie do úst a nie na ruku. Povedal mi, že takto rozhodla vrchnosť. Tak som mu povedal, že naša vrchnosť sedí vo Vatikáne a nemali by sme počúvať to, čo povie hlavný hygienik. Veď aj dokumenty na KBS hovoria iba o podávaní podľa normy -do úst.

Páter mi povedal, že pán arcibiskup tak rozhodol. Ja som mu teda povedal, že vo Vatikáne je na to Kongregáciu pre Boží kult a disciplínu sviatostí a sami biskupi priznávajú, že o žiadne povolenie rozdávania na ruku pre Slovenskú provinciu z Vatikánu nežiadali. Teda oháňame sa Rímom, ale žiaden Rím nerešpektujeme?

Je hlavný hygienik viac ako Apoštolská Stolica? Konferencia biskupov Slovenska nepožiadala Apoštolskú Stolicu o udelenie výnimky udeľovania prijímania na ruku, tak takú výnimku nemohla ani dostať, ani ju nariadiť.
alianciazanedelu.sk/archiv/5970

Ďalej som uviedol, že aj hovorca KBS priznal, že o žiadnu výnimku pre Slovensko nikto z KBS nežiadal a ľudia bez problémov môžu prijímať do úst a žiaden kňaz im to nemôže odmietnuť. Povedal som, že Boha by sme sa mali viacej báť, ako hlavného hygienika a poprosil som ho, že nech odkáže kňazovi čo bude slúžiť sv. omšu, že hodlám prijať sv. prijímanie podľa normy platnej pre Slovensko – teda do úst. Zostal prekvapený, ale asi preto, že sa tam už vytvorila menšia rada pred kostolom, tak mi povedal, že by to zrejme bolo možné až po svätej omši.

Hovorca KBS: Rozdávatelia nesmú veriacim upierať prijatie Eucharistie do úst. + Stanovisko Kongregácie pre Boží kult a správne vysluhovanie sviatostí.
alianciazanedelu.sk/archiv/5979

Vošiel som teda do kostola a čakal som, že páter čo bude slúžiť sv. omšu podá nejaké bližšie informácie, ako bude prebiehať sv. prijímanie. Hovoril som s viacerými kňazmi aj mimo našej diecézy a potvrdili mi, že oni stále rozdávajú sväté prijímanie do úst a až nakoniec prichádzajú ľudia, čo chcú prijať mimoriadne – do rúk. Spravidla je to podľa ich vyjadrenia len zopár jedincov. Takáto zlá situácia je podľa nich len v Bratislavskej arcidiecéze. Dnes som počúval oznam jedného kňaza na you tube z Bratislavskej diecézy a ten tiež hovoril, že ľudia môžu prijímať aj do úst ak nechcú na ruku.

I N Š T R U K C I A REDEMPTIONIS SACRAMENTUM: 90. „Veriaci prijímajú pokľačiačky alebo postojačky, ako to ustanovila konferencia biskupov“ a potvrdila Apoštolská stolica. „Ale keď prijímajú postojačky, odporúča sa, aby pred prijatím sviatosti prejavili patričnú úctu, podľa tých istých stanovených noriem.“
www.kbs.sk/…/redemptionis-sa…

Nakoľko páter žiadne upresnenie k rozdávaniu sv. prijímania nedal, a ľudia automaticky prijímali len na ruku, tak som si povedal, že asi na mňa zabudli a počkal som až bude koniec rady na sv. prijímanie a išiel som na sv. prijímanie ak odporúča KBS – nakoniec aj ja. Prišla za mnou ešte jedna pani a tak som ju pustil a keď už tam nebol nikto, pristúpil som ku kňazovi, dal som si dole rúšku a povedal som mu, že som pátrov pred vstupom do kostola upozornil, že budem prijímať podľa normy- do úst. Kňaz mi bez problémov podal sv. prijímanie a ja som sa vrátil na svoje miesto sa pomodliť.

www.m.reaguj.sk/synovska-prosba…

Na záver ale páter v príhovore k veriacim povedal, že prvých 1000 rokov veriaci prijímali sväté prijímanie na ruku a až potom prišla zmena a no a teraz je dočasne zase zmena a treba prijímať na ruku a byť disciplinovaný. Teda evidentne to bola poznámka smerom na moju osobu.

Dokumenty hovoria jasne: sv. prijímanie sa podávalo vždy priamo do úst. Sv. Inocent I. od roku 404 nariadil obrad sv. prijímania iba na jazyk.
www.christianitas.sk/dokumenty-hovor…

Koľko ľudí mi hovorilo, ako s rozpakom prijímajú sv. prijímanie na ruku, ale boja sa to povedať nahlas, alebo radšej vôbec nechodia na sv. prijímanie. Preto som musel aj takto vystúpiť, lebo chcem mať čisté svedomie a nie zostať zbabelo mlčať.

Pripomenulo mi to príbeh ktorý opisujem vo svojej knihe Kde iní končia, my začíname, keď som ešte počas československého komunizmu opakovane odmietal splniť nezmyselný rozkaz veliteľa útvaru vo VÚ vo Vimperku, ktorým chcel zmeniť rozkaz ktorý vydal armádny generál. To je predsa nezmysel.

A. Čulen- aktualizované18. 5. 2020

alianciazanedelu.sk/archiv/6138
Anton Čulen
Anton Čulen
Dnes (20. 5. 2020) som bol v meste a tak som sa zastavil na sv. omši v jednom kostole kúsok od primaciálneho paláca v BA. Znovu som už pri dverách slušne oznámil osobe, co vykonávala dezinfekciu rúk, že chcem pristúpiť k sv. prijímaniu podľa normy platnej na Slovensku- do úst. Odporúčala ma to oznámiť kňazovi, ktorý tam ale zatiaľ nebol. Tak som išiel ku sakristii a povedal som to p. kostolníčke.…More
Dnes (20. 5. 2020) som bol v meste a tak som sa zastavil na sv. omši v jednom kostole kúsok od primaciálneho paláca v BA. Znovu som už pri dverách slušne oznámil osobe, co vykonávala dezinfekciu rúk, že chcem pristúpiť k sv. prijímaniu podľa normy platnej na Slovensku- do úst. Odporúčala ma to oznámiť kňazovi, ktorý tam ale zatiaľ nebol. Tak som išiel ku sakristii a povedal som to p. kostolníčke. V tom práve prichádzal pán farár, tak som mu to oznámil a ten mi bez problémov povedal, že môžem, ale asi to bude najlepšie až po sv. omši. Súhlasil som a išiel som si sadnúť do lavíc. O chvíľu za mnou prišla pani kostolníčka a povedala mi, že pán farár mi odkazuje, že môžem pristúpiť na sv. prijímanie počas sv. omše, ale až úplne na konci. Čo sa aj stalo. Za mnou išla ešte jedna pani a kňaz nerobil žiaden problém s podaním sv. prijímania do úst a ani to nijako nekomentoval.
ekans
tady jenom prndáte a stejně se jim budete klanět a co vdp. modernista Kuffa a Čajka? takticky mlčí aby se neznelíbili vrchnosti
Coburg
Snake máš ty aj niečo iné v arzenáli ako "prndanie"? Si obyčajný črvotoč, ktorý si tu lieči nejaké komplexy.
Kallistratos
Označit někoho jakoukoli nálepkou je falešné ekansíku. Buď vděčný Bohu, že Tě toleruje i s těmi hrátkami co předvádíš :) Má Tě rád, stejně jako mne, Kuffu, Čajku, Coburga .... Bůh má lásky nekonečně a čistě osobní.... Kéž Boží milost pomůže toto pochopit nepokojným duším....
ekans
ako sa darí dcérke? @Coburg
warez
páter v príhovore k veriacim povedal, že prvých 1000 rokov veriaci prijímali sväté prijímanie na ruku a až potom prišla zmena....
páni pátri sa už neboja ani klamať... smutné.
Je toto ešte katolícka Cirkev?
Peter(skala)
skôr by som povedal neznalosť a preto podlahli dezinformaciam

Ved nevedia ani že počas pandemie maju poživať lyžice na sv.prijmanie
ekans
ten dezinformátor zde jsi ty, @Peter(skala)
Peter(skala)
jasnéééééé, to by nebol trol, keby sa neozval a zachvilu pri Zedad multinick 🤭 lebo šak treba podkopať moralku a nejake tie peňááááze zarobiť. Sorry, som zabudol, vydieraju ťa, tak máš vyhovorku, ale pred Sudom to nestačí. Judaš mal tiež svoje maniere a ako dopadol?!
ekans
ty si znal Judáša? 😂 😂 😂 😂 😂
Peter(skala)
si zabiiiiiiiiiiiiiiiiiil 🤪
Coburg
Snake ten Judáš tu si ty. Pozri sa do zrkadla.
ekans
Roberto 55
Na Slovensku je vraj 28 pripadov umrti z covidu (aj to nie je iste, kedze pravdepodobne vsetkym nezistovali protilatky, proti covidu a iba tym sa to da presne potvrdit) a je mi ich luto. Na obycajnu sezonnu chripku a jej komplikacie umrie kazdy rok aj na Slovensku ovela viac ludi a media to nezaujima.
Cirkev, teraz hovorim o duchovenstve, je zbabela, hlupa a neveriaca pokial pristupi na nariadeni…More
Na Slovensku je vraj 28 pripadov umrti z covidu (aj to nie je iste, kedze pravdepodobne vsetkym nezistovali protilatky, proti covidu a iba tym sa to da presne potvrdit) a je mi ich luto. Na obycajnu sezonnu chripku a jej komplikacie umrie kazdy rok aj na Slovensku ovela viac ludi a media to nezaujima.
Cirkev, teraz hovorim o duchovenstve, je zbabela, hlupa a neveriaca pokial pristupi na nariadenia hlavneho hlupaka alebo tajtrlika = hygienika ak bude podavat sv. Eucharistie na ruku. Na to nama pravo ani biskup ci papez, aby toto nariadil!
A zrutit celu ekonomiku a ochromit cely narod, ktory je zdravy pokial ide o tuto paniku (do 1500) nakazenych je poriadna HOVADINA a prepacte mi vsetci na cele s Pentovicom, Krcom a vsetkymi expertami...
ľubica
ano roberto, presne ako hovoriš:
Cirkev, teraz hovorim o duchovenstve, je zbabela, hlupa a neveriaca pokial pristupi na nariadenia hlavneho hlupaka alebo tajtrlika = hygienika ak bude podavat sv. Eucharistie na ruku. Na to nema pravo ani biskup ci papez, aby toto nariadil!
Marian7
Sv. Dominika r. 1517 povedala mnohí kňazi budú slúžiť diablovi, toto proroctvo sa práve naplnilo ! Nepoznám nikoho kto by zomrel na kovid 19 a takýto výmyseľ má poslúžiť na zosmiešnenie a zneuctenie Kristovho tela na ruku? Kňazi sa stali živnostníkmi a biskupi Slovenska sú podnikatelia, týmto konaním odpadli od Krista fuj !
ľubica
presne Marian:.....takýto výmysel /O vírus tu nejde /má poslúžiť na zosmiešnenie a zneuctenie Kristovho tela na ruku? Kňazi sa stali živnostníkmi a biskupi Slovenska sú podnikatelia, týmto konaním odpadli od Krista fuj !
--------------------
veľmi smutné! Ale to nestačí, treba im napísať a modliť sa za nich!
Peter(skala)
Na záver ale páter v príhovore k veriacim povedal, že prvých 1000 rokov veriaci prijímali sväté prijímanie na ruku a až potom prišla zmena a no a teraz je dočasne zase zmena a treba prijímať na ruku a byť disciplinovaný.
🤔

presne o tom hovorím... o.Kramara ako hovorca KBS sa "dušoval" že knazi musia dať sv.prijmanie do ust, ked veriaci o to požiadaju, ale nakoniec vždy sa najde nejaký knaz, …More
Na záver ale páter v príhovore k veriacim povedal, že prvých 1000 rokov veriaci prijímali sväté prijímanie na ruku a až potom prišla zmena a no a teraz je dočasne zase zmena a treba prijímať na ruku a byť disciplinovaný.
🤔

presne o tom hovorím... o.Kramara ako hovorca KBS sa "dušoval" že knazi musia dať sv.prijmanie do ust, ked veriaci o to požiadaju, ale nakoniec vždy sa najde nejaký knaz, ktorí svojimi pripomienkami dá jasne najavo, že kto prijma do ust, tak je "nedisciplinovaný" alebo "komplikuje" knazom Bohoslužbu.

Darmo o.Kramara hovorí z pozície hovorcu, ked v dokumente Uradu pre zdravotnictvo a napokon aj vo vyhlaseniach KBS sa píše, že veriaci maju prijmať do ruky.

Pokial to tam bude, tak sa najdu knazi, ktorí budu vyčítať veriacim že prijmaju do ust. Povedia to priamo alebo nepriamo, ale potom takí veriaci sa cítia ponížení pred ostatnými.

... hovoria o poslušnosti voči Uradom štatu a KBS, ale oni samotní neposluchaju Svätu Stolicu a ani hlas veriacich. Radšej ich medialne označkuju za neposlušných, nedisciplinovaných...

Takto prenasleduju vlastných veriacich
Greckokatolici si vyrobili dlhé lyžice ako rimskokatolici v čase epydemie v minulých storočiach, tak prečo to neurobia aj v sučasnosti?

Nechcu urobiť? Nechcu sa riadiť nariadeniami z minulých staročí a z tradicie Cirkvi? Tak potom nech nehovoria o neposlušnosti a nedisciplinovanosti, lebo oni samotní su takí...

V seminaroch ich neučia zakladné spôsoby prijmania počas epidemie?
Chodili do seminara 7 rokov a také nevedia?

Ved štuidenti v zdravotníckej univerzity vedia, že pacientovi musia podávať stravu lyžicou a nemôžu mu dať do ruky, tak ako to že nevedia knazi ako podávať sv.prijmanie v čase epidemie?

Jasnééé, že vedia, len su leniví a pyšní na to, aby sa k tomu odhodlali. Namiesto toho zvaluju vinu na veriacich.

... ale tu chybu si vypiju až do dna, ked pride ešte väčší trest a budu umierať deti. Potom zvalia vinu znova na prijmatelov do ust a tak príde ešte väčší trest. Smrť postihne ich samotných.

Lebo otupelo srdce tohto ludu a nazháňali si ludí, čo im uši šteklia
Peter(skala)
ináč ten knaz má zlé info, lebo zakaz dotýkania sa posvätných svätenín a Sviatosti Oltarnej bolo už známe v 2 storočí ak nie skôr:
www.christianitas.sk/dokumenty-hovor…
Coburg
To že "prvých 1000 rokov prijímali veriaci na ruku" predtým nevedeli? KBS je jedna z mála konferencií na svete, ktorá striktne nechala prijímať do úst. Teraz zrazu obhajujú "na ruku". Tak potom nech to zostane tak aj po skončené epidémie. Prečo sa potom - ako píšu - vrátia ku starému spôsobu "do úst", keď "veriaci predsa 1000 rokov prijímali "na ruku"? Je to celé divné.
Hiwea
Coburg, veľmi dobrý postreh. Na tomto príklade je zrejmé, že logicky to nesedí.
Peter(skala)
mne to pripada ako s celibatom: odporcovia celibatu sa odvolavaju na to, že oficiálne uzakonený celibat bol až cca.1000
takže na zaklade toho tvrdia, že celibat dovtedy nebol ale to je hallllluz. On bol, len nebol dogmaticky tak verejne uzakonený.

a teraz prichadzaju s prijmanim.... rovnakou metodou, aby sa vyhovorili so svojho hriechu.
Kallistratos
Ale Peter, nepřepisuj dějiny a to ani dějiny celibátu. Stejně tak s přijímáním do ruky nebo úst... A mohli bychom pokračovat proč podobojí bylo zrušeno... Proč " filioque" .... A nakonec dojdeme k tomu, že jde o teologické výklady, pragmatická opatření, mocenské podněty... a také mnoho další člověčiny... Nicméně nám nezbývá, než respektovat dějiny, respektovat tradici a nevyřezávat kořeny, jak …More
Ale Peter, nepřepisuj dějiny a to ani dějiny celibátu. Stejně tak s přijímáním do ruky nebo úst... A mohli bychom pokračovat proč podobojí bylo zrušeno... Proč " filioque" .... A nakonec dojdeme k tomu, že jde o teologické výklady, pragmatická opatření, mocenské podněty... a také mnoho další člověčiny... Nicméně nám nezbývá, než respektovat dějiny, respektovat tradici a nevyřezávat kořeny, jak se nám zrovna hodí... Tradice zdaleka není Trident a spol. Tradice je mnohem hlubší zářez směřující do prvního tisíciletí, které jaksi z našeho povědomí odmazáváme.... A to je VELMI škoda.... Není to krátký časový úsek.... A že zrovna nebyl po ruce běžně papír nebo pergamen a gotika nerostla do nebes? Naše představy jsou pomíjející a limitované poznáním, kulturou, sociálními danostmi.... Stále tak hezky zní 1 KOR 13, tam je to podstatné. 😊
Peter(skala)
tak to dokaž, ukaž v ktorom roku nadišli zmeny
Kallistratos
Peter studuj a uč se. U mne jsi hluboko klesl tím, že sis dovolil nedávno mazat nevinné komentáře, vyřezávat z nich co se Ti hodí a pak vkládat nově do svých komentů. Pro mne jsi žel takto účelový manipulátor, kterému nemohu věřit. Nejsi ale aspoň hrubý a to je OK. Takže se nezlob, ale ponechám na Tobě, aby ses informoval sám...
Peter(skala)
som si myslel..to je také typické... ked niekto len fabuluje..nemá dáta, nemá datumy, nemá roky...nevie kedy sa čo začalo a ani zmenilo, ale musí tvrdiť, že ten druhý sa mýli, lebo keby sa neozval, tak asi by ho rozrthlo:)

Ked budeš mať dôkazy, tak potom obvinuj svojho bližneho že "prepisuje dejiny", ale ak nemáš, tak kto si ty, aby si sudil?

Nesud iných bez dôkazov, aby iní nesudili teba
To …More
som si myslel..to je také typické... ked niekto len fabuluje..nemá dáta, nemá datumy, nemá roky...nevie kedy sa čo začalo a ani zmenilo, ale musí tvrdiť, že ten druhý sa mýli, lebo keby sa neozval, tak asi by ho rozrthlo:)

Ked budeš mať dôkazy, tak potom obvinuj svojho bližneho že "prepisuje dejiny", ale ak nemáš, tak kto si ty, aby si sudil?

Nesud iných bez dôkazov, aby iní nesudili teba
To je Zákon i proroci
ľubica
velmi dobre ste to Pavol napísal:
Spôsob, akým sa dnes prijíma, podľa Schneidera (z knihy Corpus Christi) vymysleli Kalvíni v 17. storočí, ktorí chceli vyjadriť svoju nevieru v réalnu prítomnosť Krista. Do kat. cirkvi sa tento spôsob dostal medzi rokmi 1965 - 1969 bez vedomia pápeža a následnou neposlušnosťou biskupov Holandska, Belgicka, Francúzska a Nemecka pápežovi. Čiže kto sa pozrie na …More
velmi dobre ste to Pavol napísal:
Spôsob, akým sa dnes prijíma, podľa Schneidera (z knihy Corpus Christi) vymysleli Kalvíni v 17. storočí, ktorí chceli vyjadriť svoju nevieru v réalnu prítomnosť Krista. Do kat. cirkvi sa tento spôsob dostal medzi rokmi 1965 - 1969 bez vedomia pápeža a následnou neposlušnosťou biskupov Holandska, Belgicka, Francúzska a Nemecka pápežovi. Čiže kto sa pozrie na históriu, už tu je vidno, že nejdeme dobrou cestou.

My laici môžeme našimi modlitbami a obetami všetko toto odčiňovať a odprosovať a vyprosiť úplný obrat tejto situácie. S láskou môžeme hovoriť o úcte k Eucharistii medzi ľuďmi a svedčiť, podobne ako dnes Anton Čulen. Pochválený buď Ježiš Kristus!
poli75
Dnes v našej farnosti odmietol dat knaz prijmanie do ust a dotyčna odmietla do ruk a odišla, pekne ako odmietaju podat veriacemu človeku Ježiša . Rodinnemu znamemu sa to stalo v Anglicku a kamoške , ktora je reholna sestra sa to stalo vo Viedni ,ale skor pred par rokmi. Toto všetko , čo koname v tomto živote, bude mat dohru vo večnosti.
Kallistratos
Peter, mazal jsi a manipuloval cizími komentáři? ANO
Uvádíš v otázce celibátu nepřesnosti, ANO
Mluvíš o západní a východní tradici a dalších věcech. NE
Možná tam bys měl pátrat jakou formu měl celibát a kdy se sliboval. Samozřejmě aspekt zdrženlivost a služby je na místě, ale my zápaďáci máme pocit jakéhosi dogmatického ultimativna o kterém se dohadujeme, ale dříve to bylo trochu jiné.... Byla …More
Peter, mazal jsi a manipuloval cizími komentáři? ANO
Uvádíš v otázce celibátu nepřesnosti, ANO
Mluvíš o západní a východní tradici a dalších věcech. NE
Možná tam bys měl pátrat jakou formu měl celibát a kdy se sliboval. Samozřejmě aspekt zdrženlivost a služby je na místě, ale my zápaďáci máme pocit jakéhosi dogmatického ultimativna o kterém se dohadujeme, ale dříve to bylo trochu jiné.... Byla tam jistá benevolence, pestrost v pojetí celibátu, neplození dětí, zdrženlivosti, otázka před svěcením a nebo po svěcení a jak naložit a co dělat ... Otázka rituální čistoty.... Bylo to zkrátka složitější.... A stejně tak to má aspekt služebný a organizačně jednodušší.... a tedy čistě pragmatický.... Opět platí, že celibát není cílová stanice, atribut posvátnosti a výjimečnosti, ale jedn schůdek na cestě k Bohu, kterýá může být jhem a nebo naopak velkým obdarováním pro život dotyčného.....
ľubica
Vdp. Hutta, slovenský kňaz pôsobiaci v zahraničí (je tam farár) píše: "prave som narychlo videl sv omsu na zivo zo SK, ako "prijimaju" dedincania na ruku, este horsie ako na Zapade, zaobchadzali so sv hostiou horsie ako s handrou, jedna zena s nou povzdvihovala, druha isla prec s Nou v ruke, vsetko pred knazom...nielenze to povolili ale este k tomu ziadne poucenie a kontrola..."
-----------------…More
Vdp. Hutta, slovenský kňaz pôsobiaci v zahraničí (je tam farár) píše: "prave som narychlo videl sv omsu na zivo zo SK, ako "prijimaju" dedincania na ruku, este horsie ako na Zapade, zaobchadzali so sv hostiou horsie ako s handrou, jedna zena s nou povzdvihovala, druha isla prec s Nou v ruke, vsetko pred knazom...nielenze to povolili ale este k tomu ziadne poucenie a kontrola..."
-----------------------------------------------
KYrie Eleison, odprosujme, odprosujme. odprosujme
a píšme biskupom slušne s láskou, aby SP na ruku prestalo....
ľubica
ano , poli 74, vsetko co sa teraz deje, čo konáme a ako konáme, bude maž dohru....lenže kňazi a všeobecne zasvatení / ženy , muži, pápež či diakon/ budú mať večnosť s prísnejším súdom a to je strašné, to sa nedá vypovedať,,,,, a tie ovce, ktoré nemajú vieru v Eucharistického Krista a poslúchajú hierarchiu, ktorú už dávno opustil Duch svätý...bez ladu a skladu..... budú o čosi menej trpieť v …More
ano , poli 74, vsetko co sa teraz deje, čo konáme a ako konáme, bude maž dohru....lenže kňazi a všeobecne zasvatení / ženy , muži, pápež či diakon/ budú mať večnosť s prísnejším súdom a to je strašné, to sa nedá vypovedať,,,,, a tie ovce, ktoré nemajú vieru v Eucharistického Krista a poslúchajú hierarchiu, ktorú už dávno opustil Duch svätý...bez ladu a skladu..... budú o čosi menej trpieť v očistcovom ohni!
Smutné čo píše o. Hutta. slovenský kňaz, vo Francúzsku

Vdp. Hutta, slovenský kňaz pôsobiaci v zahraničí (je tam farár) píše: "prave som narychlo videl sv omsu na zivo zo SK, ako "prijimaju" dedincania na ruku, este horsie ako na Zapade, zaobchadzali so sv hostiou horsie ako s handrou, jedna zena s nou povzdvihovala, druha isla prec s Nou v ruke, vsetko pred knazom...nielenze to povolili ale este k tomu ziadne poucenie a kontrola..."
-----------------------------------------------
KYrie Eleison, odprosujme, odprosujme. odprosujme
a píšme biskupom slušne s láskou, aby SP na ruku prestalo....
Kallistratos
Ač s lubičkou mnohdy horoucně nesouhlasím a její přemotivovaný styl hněvivě odmítám :), tak ANO, zcela správně uvedla výše - ale este k tomu ziadne poucenie a kontrola..."

PRAVDA, která by se měla tesat. Církev v některých svých služebnících je nesmírně apatická a ovčí, jen zabečet... Ta jistá neaktivita biskupů v interní linii či kněží směrem k laikům je naivní až prostoduchá a hlavně …More
Ač s lubičkou mnohdy horoucně nesouhlasím a její přemotivovaný styl hněvivě odmítám :), tak ANO, zcela správně uvedla výše - ale este k tomu ziadne poucenie a kontrola..."

PRAVDA, která by se měla tesat. Církev v některých svých služebnících je nesmírně apatická a ovčí, jen zabečet... Ta jistá neaktivita biskupů v interní linii či kněží směrem k laikům je naivní až prostoduchá a hlavně nekompetentní. Šíleně mne zklamalo, že projekt Učící se církev, který měl běžet před lety byl zahrabán od shora až dolů. Naprosto ostudné a ať raději nic nevymýšlejí, když se bojí laicity a nebo vzdělávání či patřičné edukace věřících. Že neumí poučit o pokoře, posvátnosti a vyzdvihnout vnitřní i vnější podstatu Eucharistie a buď to utopí v pragmatismu a nebo naivním "svatém kudrlinkování", k němuž uchu věřícího již otupělo, je zahanbující.

V Eucharistii přijímáme svátostným způsobem Krista a je to výraz nehlubší pokory k Tvůrci, je to svátost, mana, která má vnitřně živit křesťana a ne oplatka do vreckovky. Nejsem ten typ, který pěstuje adorace aby shlížel na monstranci, protože nemá se okukovat, ale živit Tělem.... A klidně mne za ta slova kamenujte :) A to živení se má být bytostně hluboké a posvátné a ne šup sem, šup tam.... Pak uniká nejen laikům smysl i uzdravující moc s tímto spojená......
LaFemme
Ave Mária! Mám aj takú informáciu o spôsobe sv. prijímania do ruky v prvých storočiach, že sa PRIJÍMALO NA KÚSOK LÁTKY na to určenej (korporálik). Prijímajúci prijal Telo Pána Ježiša JAZYKOM z tejto látky. Potom ju hneď úctivo vložil do nádoby na to určenej a pripravenej, v ktorej sa tieto látky potom purifikovali.
Obetujme utrpenie Pána z tohto pošliapania, ktoré sa deje násilne v mnohých našich…More
Ave Mária! Mám aj takú informáciu o spôsobe sv. prijímania do ruky v prvých storočiach, že sa PRIJÍMALO NA KÚSOK LÁTKY na to určenej (korporálik). Prijímajúci prijal Telo Pána Ježiša JAZYKOM z tejto látky. Potom ju hneď úctivo vložil do nádoby na to určenej a pripravenej, v ktorej sa tieto látky potom purifikovali.
Obetujme utrpenie Pána z tohto pošliapania, ktoré sa deje násilne v mnohých našich kostoloch, keď sa zneucťuje Jeho Telo (vedome alebo nevedome) Najsvätejšej Trojici za tých, ktorí bezohľadne presadzujú sv. prijímanie na ruku. Odpusťme im, aby sme nezablokovali svoje srdcia pre milosť Božiu. Nehnevajme sa. Ale ani nebuďme zbabelí. No všetko v pravde a láske - vždy musia byť spolu. Pretože Boh je láska a láska je všetkým. P. S. Láskou nie je naivita a hlúposť, ani bezmyšlienkovité podriaďovanie sa autorite, pokiaľ od nás žiada hriech, láskou nie je ani servilnosť...
Peter(skala)
a tomáš z akeho zdroja to info?
🤔
lebo počul som že prví kresťania robili všeličo možné a nakoniec sa ukazalo, že niečo z toho bolo schvalene apoštolmi a iné nebolo, takže to robili z neposlušnosti.

niekto napr.sa dával ešte obrezávať resp.deti dávali obrezavať
iní obetovali Bohu starozakone obety a slavili starozakonne sviatky
...